Generální inspekce bezpečnostních sborů může vzniknout. Poslanci řekli ano

09.09.2011 10:11 | Zprávy

Poslanci dali zelenou vzniku Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Vznik GIBS má vést k efektivnějšímu boji s korupcí v bezpečnostních sborech a k nezávislému a účinnému stíhání trestných činů příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce. Šéfa GIBS má jmenovat premiér nebo prezident.

Generální inspekce bezpečnostních sborů může vzniknout. Poslanci řekli ano
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek a Daniel Korte ve sněmovně

Vláda vznik Generální inspekce bezpečnostních sborů posvětila koncem letošního června. Tehdy premiér Petr Nečas řekl, že inspekce má vést k efektivnějšímu boji s korupcí v bezpečnostních sborech a k účinnému stíhání trestných činů příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce.

„Ze stávajících vnitřních inspekcí bude vytvořen jeden nezávislý celek, který bude mít možnost vyšetřovat trestné činy příslušníků těchto bezpečnostních sborů," vysvětlil k tomu tehdy Nečas s tím, že zákon o GIBS, který je součástí protikorupčních snah kabinetu, vláda přijala jednomyslně.

Vznik GIBS je ale podle Věcí veřejných součástí protikorupční strategie této strany, nebot ji ve vládě prosadil právě předseda Věcí veřejných Radek John.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: olb

Nezávislost

Víte, co je smutné? Že podle mě nejsme vůbec nezávislý a podléháme tomu, co nám diktuje EU a někteří politici také podle mě až přehnaně vzhlíží k USA, někteří zas naopak k Ruska, ale těch už je naštěstí jen pár. Co vy na to?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Startuje devátý ročník Ježíškových vnoučat

19:15 Český rozhlas: Startuje devátý ročník Ježíškových vnoučat

Startuje již devátý ročník projektu Ježíškova vnoučata Nadačního fondu Českého rozhlasu.