Interpelace? Pouze rétorické cvičení, tvrdí poslanci

29.01.2010 3:33

Pravidelné čtvrteční interpelace se často odehrávají prakticky bez účasti poslanců. Vše je v pořádku, tvrdí zákonodárci, je to běžné i jinde ve světě. Podle Pavla Němce z ČSSD jde vlastně o jakési rétorické cvičení.

Interpelace? Pouze rétorické cvičení, tvrdí poslanci

Ve čtvrtek odpoledne bylo v jednacím sále sněmovny jako vymeteno. Přitom budova horní komory parlamentu byla plná volených zástupců. Co se stalo? Konaly se interpelace poslanců na premiéra úřednického kabinetu a jeho ministry.

„Vlastně je to taková zajímavá platforma pro nás, abychom viděli, jestli ten, kdo se ptá, umí položit otázku a ten kdo mu odpovídá, na ni umí odpovědět," vysvětluje ParlametnimLIstum.cz své pojetí interpelací Pavel Němec z ČSSD. Pro kolegy, kteří nemají pro svého ministra připravený dotaz, je prý účast na jednání sněmovny ve čtvrtek odpoledne v podstatě zbytečná.

Plnou parou vlevo

Početní stavy poslanců v sále i v kuloárech jeho slova potvrzují. V předsálí umístěná tabule ukazuje dvě stovky tváří, těch skutečných zde uvidíte nejvýše patnáct. Kdyby politici místo starobylé síně ve Sněmovní ulici obsadili loď, byla by převážená nalevo. Poslanci pravice otázky úřednické vládě nekladli, ti levicově orientovaní tak zdánlivě vystupovali jako opozice vůči Fischerova kabinetu.

Komunista Jiří Dolejš považuje interpelace za formální a nepostradatelnou složku parlamentní demokracie. „Poslanec tak může položit ministrovi otázku nejen v kuloárech, ale i veřejně, v tom jsou důležité," říká pro ParlametniLIsty.cz Dolejš, jehož spolustraníci v sále převažují. I on si myslí, že účast ostatních, kteří otázky nekladou, je ve čtvrtek odpoledne vlastně nepovinná. Členové dolní komory ale mají podle Dolejše i jiný důvod.

Během interpelací jednají i výbory

„Ono se s tím počítá i v tom ohledu, že ve čtvrtek jednají výbory. Mnozí z nás se tedy přímo v sále účastnit nemohou, neboť se věnují své práci tam," dodává Dolejš a omlouvá tak jejich nepřítomnost. Během interpelací se navíc nehlasuje, na rozdíl od výborů, jejichž odhlasované stanovisko může mnohé jeho kolegy inspirovat k podpoře nebo zamítnutí konkrétní normy.

Kolik zákonodárců mělo tento čtvrtek díky výborům symbolickou „omluvenku"? Přesně 34. Kromě pěti nezařazených jde o 15 členů ODS, devět sociálních demokratů, čtyři komunisty a jednoho demokrata křesťanského, kteří jsou členy Stálé komise pro bankovnictví a Výboru pro regionální rozvoj.

Zbytek má narozdíl od členů Fischerova kabinetu volné odpoledne. Kolem páté hodiny tak počet policistů, střežících dvojici vstupů do sálu a kuloáry, počet poslanců mírně převyšuje.

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Tomio Okamura byl položen dotaz

Dobrý den, pane Okamuro,

je SPD ochotná ke spolupráci, příp. k vytvoření koalice s KSČM pro parlamentní volby v příštím roce? Děkuji.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

11:31 Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

Slovensko zažívá šok z atentátu na svého demokraticky zvoleného premiéra. „Je to odrazem násilného p…