Máme riskovat cestu k moři s kojenci?

18.06.2012 0:00

Děti jsou i přes svou zdánlivou křehkost velmi adaptabilní a často nás překvapí, jak dobře snášejí náročné změny, které dělají problém i dospělým.

Máme riskovat cestu k moři s kojenci?
Foto:
Popisek:
Přece jen je ale na místě opatrnost, zvláště když se bez cestování nechceme obejít ani když máme doma kojence či batole. Takto malé děti totiž nemají dosud vyvinut termoregulační a imunitní systém, který je chrání a to může naši dovolenou zkomplikovat. Než se tedy k takové cestě rozhodneme, měli bychom všechna rizika, jako je změna klimatu, časového pásma a  hygienických podmínek, pečlivě zvážit.

Musíme počítat především s tím, že jedeme za teplem mnohem větším, než je u nás zvykem a to může být problém. Malé dítě se snadno přehřeje i ve stínu, protože s velkým náporem tepla není schopno se vyrovnat. Stejně tak mu ale hrozí nachlazení při pobytu v letadle či autě se zapnutou klimatizací.

Změny tlaku vzduchu v letadle mohou vyvolat problémy u dětí trpícími na záněty středního ucha. U dítěte se mohou objevit bolesti hlavy a další potíže. Adaptace na rychlé změny během krátkodobých pobytů jsou pro citlivý dětský organismus velkou zátěží.Také nepříjemnosti spojené s dlouhým cestováním, nedostatek klidu a změna navyklého režimu může u kojence vyvolat zdravotní problémy, neklid a rozrušení, které ve výsledku zkazí dovolenou celé rodině.

Nesmíme podcenit ani  hygienu a stravování ve změněných podmínkách. Máme přece zkušenosti, že průjmy v těchto podmínkách trpí, při vší opatrnosti, i dospělí a pro dítě se může jednat o stav ohrožující život. Náš pediatr také není na dosah a tak mohou být důsledky fatální.

V některých zemích jsou dosud běžná onemocnění, která se přenášejí pouhým vzduchem a imunitní systém kojenců a batolat je nemůže zvládnout. Dokonce i běžná teplota, která se u dětí občas objeví je může ohrozit. Doma s dítětem ihned běžíme k lékaři, který vyloučí závažný stav, ale v cizině to je problém. Může se tak rozvinout něco, co se pak jen těžko napravuje.

Kojence a  batolata nemůžeme před odjezdem nechat očkovat proti nákaze tak, jako dospělé lidi a vystavujeme je mnohem větším rizikům.

Chceme-li tedy vyrazit za hranice všedních dnů tak, jak jsme byli dosud zvyklí, musíme si uvědomit, že narozením dítěte se naše priority změnily. Možná bude lépe strávit dovolenou v českých luzích a hájích na chatě, odkud se můžeme rychle vrátit domů a cestu k moři odložit, až bude dítě větší. Z pobytu u moře vlastně stejně nic nemá a musíme si přiznat, že to děláme hlavně pro sebe.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Redakce

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

střelba na FF

Dobrý den, kdy bude ukončeno vyšetřování střelby na FF? Netrvá vyšetřování nějak dlouho? A druhá věc, co mě zajímá je, zda stát nějak odškodnil nebo odškodní rodiny obětí? Já netvrdím, že za to stát může, ale je to to nejmenší, co můžete udělat.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Další články z rubriky

Pošťák-cizinec řval a odmítal vydat balík. Česká pošta vysvětluje

14:52 Pošťák-cizinec řval a odmítal vydat balík. Česká pošta vysvětluje

Mohou někteří zaměstnanci České pošty doručovat klientům balíky podle toho, jestli se jim chce, nebo…