Máte cukrovku? Riziko infarktu je u vás 3x vyšší!

31.10.2017 0:00

I když se diabetici v důsledku svého onemocnění nejvíce obávají pozdních komplikací v podobě ztráty zraku nebo amputace, skutečná hrozba číhá jinde. V porovnání s ostatními prodělají 3x častěji infarkt[1] a 4x mrtvici.

Máte cukrovku? Riziko infarktu je u vás 3x vyšší!
Foto: Shutter
Popisek: dušnost

Naději na zlepšení přináší výsledky studie LEADER, která proběhla v 32 zemích včetně České republiky. Podle jejích výsledků léčba cukrovky GLP-1 agonistou liraglutidem významně snižuje riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění. [3]

Cukrovka jako rizikový faktor

Diabetes je jedním z hlavních rizikových faktorů srdečně-cévních onemocnění. Nebezpečí cukrovky ale spočívá hlavně v tom, že se málokdy objevuje samostatně. Diabetici se často potýkají i s nadváhou, vysokým krevním tlakem nebo vysokou hladinou cholesterolu. Všechny tyto rizikové faktory pravděpodobnost onemocnění srdce a cév násobí, a proto se u diabetiků kardiovaskulární onemocnění objevují mnohem častěji než u ostatních.

Diabetik kardiakem

  1. 2/3 diabetiků nad 65 let umírají na srdečně-cévní onemocnění5
  2. diabetici mají 3x vyšší riziko infarktu6 a 4x vyšší riziko mrtvice7
  3. jen 1 z 300 diabetiků řeší prevenci srdečně-cévních onemocnění8

„Je bohužel smutnou skutečností, že se zvýšeným rizikem je diabetes doprovázen od svého vzniku. Přitom se nelze spoléhat na to, že komplikace vyřeší kardiologické nebo kardiochirurgické intervence. I přes veškeré pokroky moderní kardiologie bohužel stále platí, že diabetici mají ve srovnání s nediabetiky horší prognózu. Klíčem k úspěchu je proto časná a komplexní léčba samotného diabetu i přidružených rizikových faktorů,“ říká kardiolog prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., FESC. Důležité tedy je, aby diabetik na zvýšení rizika pro své srdce a cévy myslel dříve, než bude muset kardiologa vyhledat.

Pokud se řekne srdečně-cévní onemocnění, mnoho z nás si představí infarkt nebo cévní mozkovou příhodu (mrtvici). U diabetiků se ale také velmi často objevují selhání srdce a ischemická choroba dolních končetin. Právě ta je důvodem, proč u diabetiků dochází až 40x častěji k amputacím dolních končetin[4].

Léčba, která dokáže chránit srdce a cévy

Moderní léčba diabetu se dnes už nezaměřuje pouze na kompenzaci samotné nemoci. Jejím cílem je pozitivně ovlivnit i další rizika, která diabetikům hrozí. U léčby založené na GLP-1 agonistech studie prokázala významné snížení rizika srdečně-cévních onemocnění. Jedním z 32 států, v nichž zmiňovaná studie probíhala, přitom byla i Česká republika. „Studie LEADER srovnávala podávání GLP-1 agonisty liraglutidu s podáváním placeba u pacientů s cukrovkou 2. typu. Prokázala, že léčba liraglutidem snížila celkovou úmrtnost, riziko kardiovaskulárních komplikací a také zpomalila zhoršování funkce ledvin, které je u diabetiků velmi častou a mnohdy závažnou komplikací. Jde o velmi významný výsledek, jehož využití v praxi může umožnit prodloužit život našim pacientům s cukrovkou 2. typu,“ vysvětluje prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., který se na studii v České republice podílel. GLP-1 agonista liraglutid má široké použití a pro diabetiky je velmi důležitý také jeho prokázaný účinek na snižování hmotnosti.

GLP-1 agonista

  • napodobuje hormon GLP-1 přirozeně produkovaný ve střevu
  • snižuje výskyt kardiovaskulárních komplikací i úmrtnost
  • pomáhá kompenzovat hladinu cukru v krvi
  • omezuje chuť k jídlu
  • vede k poklesu hmotnosti a krevního tlaku

Jak mohou diabetici bojovat?

Co můžete udělat sami?

  1. udržujte hladinu cukru v krvi co nejblíže normálním hodnotám
  2. udržujte si optimální hmotnost
  3. pravidelně se hýbejte
  4. jezte zdravě
  5. nekuřte
  6. nechte si pravidelně kontrolovat krevní tlak a hladiny tuků v krvi
  7. obraťte se na svého lékaře s dotazem na léčbu snižující riziko srdečně-cévních onemocnění

Základem prevence srdečně-cévních onemocnění zůstává zdravý životní styl. Pro diabetiky je přitom velmi důležitý dostatek pohybu a absence kouření.

Oproti ostatním musí diabetici v rámci prevence dbát na dobrou kompenzaci diabetu a souvisejících onemocnění, jako jsou nadváha, vysoký krevní tlak a hladiny krevních tuků. K tomu jim pomáhá komplexní antidiabetická léčba.

Účinnost každé léčby však závisí na zodpovědném přístupu pacienta. Je důležité, aby se diabetici sami zajímali o své zdraví, pravidelně se u svého lékaře informovali o nových možnostech léčby a dodržovali jeho doporučení.


[1] Almdal et al. Arch Intern Med 2004;164:1422–1426.

[2] WHO Global Report on Diabetes 2016.

[3] Results of the liraglutide effect and action in diabetes – evaluation of cardiovascular outcome results (LEADER) trial. Scientific Sessions at the 52nd Annual Meeting of EASD 2016. 15 September 2016.

[4] Vamos et al. Diabetes Res Clin Pract 2010;87:275–282.

5 WHO Global Report on Diabetes 2016.

6 Almdal et al. Arch Intern Med 2004;164:1422–1426.

7 WHO Global Report on Diabetes 2016.

8 Wong K, et al. J Diabetes Complications. 2012;26:169–17.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaB

Ing. Petr Mach, Ph.D. byl položen dotaz

cenzura

Jak v EU ovlivníte, zda u nás bude zachována svoboda projevu, kterou má snahu tato vláda omezit a jak píšete i vy, schovává to za jakýsi boj s dezinformacemi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

17:08 Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

Překročil všechny meze, nemá v ODS co dělat. Známý provokatér Pavel Novotný, který je za občanské de…