Miroslava Němcová nemůže mlčet, jaké je Babiš zlo. Prezident totiž odsoudil kampaň SPOLU

03.05.2024 8:40 | Monitoring

Prezident Petr Pavel kriticky vstoupil do kampaně ANO i koalice SPOLU do Evropského parlamentu. Kampaň Babišových oponentů, která vyobrazuje hnutí ANO jako zastánce ruských zájmů, je podle hlavy státu stejně nefér a nebezpečná jako výroky šéfa hnutí ANO Babiše podněcující protiukrajinské nálady. Kritika na obě strany se ale vůbec nepozdává senátorce Mirce Němcové ani komentátorovi Alexandru Mitrofanovi, podle nich se Pavlovi moderování společenské diskuse vůbec nedaří.

Miroslava Němcová nemůže mlčet, jaké je Babiš zlo. Prezident totiž odsoudil kampaň SPOLU
Foto: Repro ČT24
Popisek: Senátorka Miroslava Němcová v Událostech, komentářích

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek večer odsoudil kampaň hnutí ANO, ale i antikampaň koalice SPOLU, kterou označil za nefér a nebezpečnou: „Předvolební výroky Andreje Babiše podněcující protiukrajinské nálady považuji za nevhodné, nefér a nebezpečné. Ale kampaň jeho oponentů, která z něj a hnutí ANO dělá zastánce ruských zájmů, je stejně nefér a stejně nebezpečná,“ vyjádřil se na sociální síti X.

„Jedno ani druhé politickou kulturu v naší zemi nezlepší a důvěru občanů v politiky nezvýší,“ upozornil dále prezident.

Reagoval tak na obrázky billboardů kolující po sociálních sítích, které mají být parodií na volební hesla hnutí ANO. Ve velkém je sdílejí právě zástupci koalice SPOLU. Jsou na nich společně šéf hnutí Andrej Babiš a jednička kandidátky hnutí ANO do evropských voleb Klára Dostálová, na tvářích mají namalované ruské vlajky místo českých a doprovází je heslo „Rusko, pro tebe všecko“ namísto původního hesla „Česko, pro tebe všecko“.

r

Že prezident zkritizoval kampaň nejen hnutí ANO, ale i koalice SPOLU se nelíbí člence horní parlamentní komory Mirce Němcové z ODS. S příspěvkem Petra Pavla vyjádřila nesouhlas, protože srovnává nesrovnatelné. A připomněla, že zástupci koalice musejí na Babiše coby hrozbu pro Česko upozorňovat: „Andrej Babiš řekl, že by nepomohl spojencům, kdyby je napadlo Rusko. Odmítá pomoc Ukrajině, napadá posilování obranyschopnosti naší země, útočí na EU. Pokud by se vrátil k moci, ohrozil by nynější pozici ČR v NATO i v EU. To by pomohlo právě Rusku. Nesmíme o tom mlčet,“ napsala politička.

Novinář a komentátor Alexandr Mitrofanov sdílel rovněž názor, že prezidentova snaha o vyvážení diskuse nedopadla přesvědčivě: „K roli prezidenta by vyvažování patřit mohlo. Podle mě by ale v takovém případě mělo být přesvědčivé. Zuřivě protiukrajinský postoj je zároveň postojem výrazně proruským. 2+2=4. 5 jako výsledek nevypadá přesvědčivě,“ komentoval Mitrofanov výrok hlavy státu.

Premiér a předseda ODS Petr Fiala ale antikampaň, na kterou vsadilo SPOLU, urputně hájí. „Jejím smyslem bylo poukázat na to, že hnutí ANO mluví o tom, že pro Česko všecko, ale z jeho reálných kroků a výroků to spíše vypadá, že chce nahrávat Rusku. Když Babiš každý den na svých sociálních sítích šíří nenávist vůči vládě, měli by lidé z ANO umět unést i reakci,“ uvedl ve čtvrtek pro iDNES.cz. Jako příklad uvedl útoky ANO na muniční iniciativu.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš nazval předsedu vlády Petra Fialu (ODS) kvůli kampani směšnou či spíše už jen smutnou postavičkou. Premiér rozděluje společnost ruskými malůvkami, vlaječkami a hesly, uvedl Babiš.

 

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ono celé dění v ČR vyvolává , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAjkaBajka , 03.05.2024 15:20:13
pocit, že nenávist vůči hnutí ANO je zřejmě zcela oprávněné, protože jim ANO vezme po dalších volbách vše. Moc, Dozimetr, zlodějny, korupce a okrádání občanů. A to je pro ně, co dnes chrlí tuto špínu a vymýšlí zcela nesmyslné billboardy, predstava zcela hrůzná. Čím víc se bojí, tím více se u obyvatel zesměšňují a nahrávají nejen hnutí ANO, které je pochopitelně ohrožuje v setrvání u moci i po dalších volbách nejvíc. Plkání Němcové je úplně mimo a Pepa zjemnil kritiku úplně nesmyslným výrokem o Babišovi, že podporuje protiukrajinské nálady ve společnosti. Není tomu tak. Já bych naopak uvítala, kdyby tak právě celé ANO činilo a ne se bát říci o konfliktu na Ukrajině opravdu to, co si myslí obyvatelé ČR.

|  15 |  0

Další články z rubriky

Trafika pro Beka? Ministrovi napsal naštvaný učitel. A nebyl sám

21:13 Trafika pro Beka? Ministrovi napsal naštvaný učitel. A nebyl sám

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) se brání spekulacím, že si v rámci novely zákona o vysokých škol…