Paní sebrali dům, a půjčku stejně nedostala. Nové finty exekučních predátorů

07.12.2012 18:03 | Zprávy

Do začarovaného kruhu dluhů, ze kterého není úniku, upadá čím dál více lidí. Predátorské společnosti využívají jejich naivity a neznalosti a dostávají je do bezvýchodné životní situace. Někteří pak i končí na ulici. Rady lidem, jak nepodlehnout těmto podvodníkům, poskytla na svém semináři Ludmila Žánová, vedoucí Občanské poradny občanského sdružení D v Liberci.

Paní sebrali dům, a půjčku stejně nedostala. Nové finty exekučních predátorů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odznak soudního exekutora

Ve své praxi se Žánová setkává s otřesnými případy. „Paní si chtěla půjčit sto tisíc. Zprostředkovatel chtěl, aby ručila svoji nemovitostí. Přinesl smlouvu, paní v domnění, že jde o zástavní smlouvu, ji podepsala. Ve skutečnosti však šlo o smlouvu kupní. Ještě ke všemu ve smlouvě bylo napsáno, že při podpisu obdržela 100 tisíc, což se nestalo. Paní tedy nezískala půjčku a ještě přišla o dům,“ uvádí případ, kdy snaha o získání půjčky ve spojitosti s velkou mírou naivity vyústila ve ztrátu nemovitosti.

Před půjčkou si vytvořte domácí rozpočet

„Sepisujte si své příjmy a výdaje, sestavte si svůj osobní, případně rodinný rozpočet,“ radí Žánová zvláště lidem s nízkými příjmy. „Zvažte také, jestli opravdu potřebujete věc, na kterou si chcete půjčit,“ říká. Často si je totiž lidé kupují pod tlakem okolí.

Klíčovou věcí je výběr poskytovatele půjček a úvěrů. „Je třeba si uvědomit, že pro všechny společnosti se jedná o byznys, na kterém chtějí vydělat, nikoli nějaká dobročinnost,“ upozorňuje. Nicméně byznys by měl mít svá pravidla, se kterými by se měl každý seznámit a jejíž dodržování by mělo být vymahatelné. Což se ovšem bohužel v řadě případů neděje...

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…