„A teď můžeme ubytování uprchlíků majitelům nařídit.“ Hejtman v ČT opěvoval nouzový stav. Veřejnost ve varu

15.03.2022 21:11 | Ze sítí

Publicista a režisér Jan Tománek, spoluzakladatel občanské iniciativy Zdravé fórum, který se v uplynulých dvou letech ostře vymezoval vůči vládním protiepidemickým opatřením, výstražně upozorňuje, jak politici začínají zneužívat nouzový stav, a to velmi neskrývaně. Konkrétně se tak děje v rámci uprchlické vlny z Ukrajiny v Jihomoravském kraji, v jehož čele stojí hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Ten si pochvaluje, jak nyní může majitelům ubytovacích zařízení jednoduše nařídit ubytovat uprchlíky, aniž se s nimi musí město sáhodlouze domlouvat. A veřejnost zuří, hovoří o praktikách komunistů a Putina.

„A teď můžeme ubytování uprchlíků majitelům nařídit.“ Hejtman v ČT opěvoval nouzový stav. Veřejnost ve varu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřady se snaží příchozí přesměrovat z metropole do méně vytížených krajských měst

Anketa

Vede si Petr Fiala ve funkci premiéra dobře?

4%
95%
hlasovalo: 69683 lidí

Vláda kvůli migrační krizi vyhlásila nouzový stav, aby bylo možné zapojit všechny lidské a materiální zdroje. Jihomoravský kraj naplnil kapacitu ubytování uprchlíků z Ukrajiny v hotelech a penzionech. Jihomoravský hejtman v ČT24 povyprávěl o tom, co všechno právě díky nouzovému stavu mohou majitelům nemovitostí přikázat.

„Vzhledem k tomu, že jsme se rozhodli už dobrovolně ubytovávat, tak jsme některé kroky dělali i mimo ten nouzový stav, ale bylo to složitější. My, když jsme chtěli uprchlíky ubytovat, tak jsme se museli s tím majitelem té nemovitosti domluvit na podmínkách, objednat to u něj a podobně,“ zmiňuje komplikace s ubytováním lidí z Ukrajiny.

„Ale teď máme tu možnost to ubytování tomu ubytovacímu nařízení prostě nařídit a on to udělat musí,“ uvedl s tím, že zatím to nařizovat potřeba není. Ale faktem zůstává, že kapacity a dobrovolníci ubývají: „Budeme se samozřejmě chtít s lidmi domlouvat, ale ten nástroj prostě v rukou máme a ta kapacita bude potřeba velká,“ doplnil.

„Určitě narazíme na to, že ne všichni budou ochotní svou ubytovací kapacitu poskytnou. Například to my teď můžeme prostě nařídit,“ zmínil, jaké možnosti jim nouzový stav nyní dává.

Pro Jana Tománka je takové sdělení, tak přímé sdělení, až šokující.

„Trochu jsem čekal, že bude vláda alespoň lehce tajit, před čím jsme varovali, ale takto natvrdo jsem to opravdu nečekal... hejtman: „... předtím jsme se museli s majitelem ubytovacího zařízení domlouvat – teď mu to můžeme prostě nařídit!“ upozorňuje své spoluobčany na Twitteru.

 

 

Pod Tománkovým příspěvkem se během chvíle rozjela bouřlivá diskuse. Někteří diskutéři obvinili současnou vládu, že používá praktiky známé z minulého režimu.

„I proto asi člověk volil dnes už takzvané demokraty Rakušana a Grolicha, aby někdy něco takového nebylo možné. Koukám, že jsem mohla klidně volit komunisty, a možná ani ti by toho už nebyli schopni. Tohle je jak v 50. letech. Neuvěřitelné,“ žasla komentující.

Anebo politiky české přirovnali k politice putinovské. „Tak se bude vláda chovat jako ‚Putin‘, bude vymáhat z pozice síly! Ještě dají tomu provozovateli pistoli k čelu. Má snad právo rozhodovat o svém majetku. Jsem pro pomoc, ale dobrovolnou, ne ji vymáhat. Jinak problém je v tom, že ten provozovatel musí platit náklady,“ jímala hrůza dalšího přispěvatele do diskuse.

„Vláda je banda zbabělců, kteří nic neřeknou na rovinu, lžou a okrádají stát. Cenzurují názory. Je třeba se jim postavit. Lháři a zbabělci,“ popustil uzdu svým emocím Jan Macháček.

Jiní poznamenali, že hejtman Grolich zřejmě nedokáže dohlédnout, jaké dopady bude mít ve výsledku tato politika na českou společnost, ale i na samotné Ukrajince.

Anketa

Prožije Evropa letní prázdniny už v míru?

32%
61%
hlasovalo: 41721 lidí
Už 10. března hejtman Grolich oznámil, že Jihomoravský kraj přistoupí ke změně ubytování uprchlíků. Jihomoravský kraj do této chvíle ubytoval přes 2 000 lidí, což dosud ubytovala Praha a střední Čechy dohromady. „Musíme teď nastavit stejný standard, jako je v ostatních krajích. Všechny lidi nemůže ubytovat jižní Morava. Znamená to, že prakticky od této chvíle přestáváme uprchlíky ubytovávat v jakýchkoli komerčních zařízeních, která samozřejmě stojí mnohem víc.

Začneme s ubytováním běženců, kteří o něj projeví zájem, a to nejprve přímo na ochoze pavilonu centra. Je zde pro to prostor, zázemí, teplo, sociální zařízení, veškeré služby... to bude první fáze. V té druhé bychom chtěli v každém okresním městě mít vytipovanou tělocvičnu. Příští týden budeme také již ubytované lidi přemísťovat z hotelů a penzionů do těchto tělocvičen. Jde o to, abychom se do tohoto nového limitu, který činí 180 korun, vešli,“ oznámil minulý čtvrtek.

A připojil apel na obyvatele jižní Moravy. „Obracíme se opět na lidi, kteří nabízejí ubytování, aby tak činili prostřednictvím stránek pomahejukrajine.cz. Děkujeme za každou nabídku, budeme je stoprocentně využívat. Prosíme jen, aby se skutečně jednalo o dlouhodobé ubytování,“ dodal závěrem Grolich.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

Eurokoalice

Když jste takový odpůrce eura, vám nevadí, že tvoříte koalici s tak eurofanatickými stranami jako je STAN a TOP 09? Proč nejde ODS do voleb samostatně? Přijde mi, že třeba se STAN máte dost protichůdné názory nejen co se týká eura.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lidé dávají ruce pryč od Rohlik.cz. „Zmatený“ Čupr: Vždyť už jsme to jednou udělali a prošlo to

17:00 Lidé dávají ruce pryč od Rohlik.cz. „Zmatený“ Čupr: Vždyť už jsme to jednou udělali a prošlo to

Český internetový obchod Rohlík.cz po pondělních zemědělských protestech v Praze ukončuje spolupráci…