„Brigáda Azov, to je něco úplně jiného než pluk Azov.“ Americké ministerstvo má ostudu

14.06.2024 7:55 | Zprávy

Spojené státy zrušily zákaz poskytování zbraní a výcviku „brigádě Azov“. Americké úřady zdůrazňují, že současná jednotka se výrazně liší od původního „praporu Azov“, který měl vazby na neonacistické ideologie. Zatímco brigáda Azov, nyní součást ukrajinské Národní gardy, je oslavována za svůj odpor proti ruské invazi a obě jednotky tak nyní spojují jen ruské dezinformace. Výkonný ředitel organizace Just Foreign Policy Erik Sparkling doporučil, aby USA i nadále dodržovaly své hodnoty v zahraniční politice.

„Brigáda Azov, to je něco úplně jiného než pluk Azov.“ Americké ministerstvo má ostudu
Foto: Repro X
Popisek: Brigáda/prapor Azov - Ukrajina

Spojené státy zrušily zákaz poskytování zbraní a výcviku brigádě Azov, ukrajinské vojenské jednotce, která hrála ústřední roli při obraně jihovýchodního města Mariupol v roce 2022. Město sice bylo v květnu 2022 dobyto, příslušníci brigády se i tak stali oslavovaným symbolem ukrajinského odporu. Zrušení zákazu prý posílí bojovou kapacitu brigády v probíhající válce proti ruské invazi. O zrušení zákazu informovala v úterý agentura AP.

Dobrovolnický prapor Azov byl původně zřízen v květnu 2014 k boji proti Ruskem podporovaným silám ve východním Donbasu na Ukrajině. Později byl převeden do Národní gardy. Někteří příslušníci původního praporu měli údajně vazby na krajně pravicové a ultranacionalistické skupiny. Spousta z nich však údajně jednotku později opustila. Spojené státy v minulosti zakázaly praporu Azov přijímat americké zbraně právě kvůli odkazu na neonacistickou ideologii některých jeho zakladatelů.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vnímá aktuální rozhodnutí Washingtonu jako „mimořádně negativní“. Brigádu Azov označil za „ultranacionalistickou ozbrojenou formaci“ a obvinil americké úřady, že jsou „připraveny flirtovat s neonacisty“.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí však sdělil BBC, že prověřovací proces „nezjistil žádné důkazy o hrubém porušování lidských práv“ ze strany brigády a zdůraznil, že současná jednotka se liší od dobrovolnické milice, která byla zřízena v roce 2014 a která přitahovala bojovníky z krajně pravicových kruhů a byla kritizována za některé své taktiky. „Ruské dezinformace se pokoušejí spojovat ukrajinskou jednotku Národní gardy 12. brigády speciálních sil Azov s domobranou zformovanou na obranu Ukrajiny před ruskou invazí v roce 2014, která se nazývá „prapor Azov“," dodal mluvčí.

Brigáda Azov, která je nyní jednotkou ukrajinské Národní gardy, tento krok uvítala a uvedla, že ruské „lži o Azovu, které kremelský režim na Západě šíří už léta, dnes dostaly zdrcující ránu“. „Přijetí západních zbraní a výcviku od USA nejen zvýší bojeschopnost Azova, ale především přispěje k zachování životů a zdraví personálu brigády,“ uvedla brigáda ve svém prohlášení. Příslušníci brigády Azov odmítají obvinění z extremismu a jakékoliv případné vazby na pravicová hnutí.

Erik Sperling, výkonný ředitel nezávislé organizace Just Foreign Policy, jejímž cílem je reforma zahraniční politiky Spojených států prostřednictvím mobilizace Američanů, kteří chtějí zahraniční politiku založenou na diplomacii a právu, upozornil na to, že Azov ještě „před deseti lety nesměl používat americké zbraně, protože američtí představitelé zjistili, že někteří z jeho zakladatelů zastávali rasistické, xenofobní a ultranacionalistické názory“.

Následně připomněl slova zástupkyně náměstka pro regionální bezpečnost Miry K. Resnickové: „Nemůžeme ignorovat naše hodnoty – musíme je dodržovat.“

Úřad pro politické a vojenské záležitosti - oddělení spadající pod ministerstvo zahranicí - se ohradil oproti Sperlingově příspěvku na sociální síti X a dopomohl mu k ověření dat s tím, že americká vláda nikdy neposkytla podporu „praporu Azov“ a vysvětlil, kdo přesně zbraně obdržel: „12. brigáda speciálních sil ‚Azov‘ obdržela zbraně a vybavení po úspěšném absolvování nezbytných prověrek bezpečnostních sil.“

Z toho dle úřadu pro politické a vojenské záležitosti vyplývají dva závěry. Prvním z nich je, že obě jednotky nejsou totožné, navzdory vytrvalým ruským dezinformacím, které je spojují. Druhým závěrem, který z poskytnutých informací vyplývá, je, že pokud jde o řízení bezpečnostního sektoru a prověřování partnerských sil, Spojené státy „skutečně dodržují naše hodnoty“.

K příspěvku obdržel americký úřad tzv. community note. Poznámky komunity jsou funkcí na platformě X  kde mohou přispěvatelé přidávat pod příspěvek kontext a dodatečné kontroly faktů. Jedná se o komunitou řízený program pro moderování obsahu. Poznámky jsou aplikovány na potenciálně zavádějící obsah.

Erik Sperling obratem a tentokrát už bez komentáře sdílel příspěvek z oficiálního účtu brigády Azov, na kterém je současný velitel brigády Azov se symbolem „Totenkopf“. Tento symbol byl užíván v nacistickém Německu Wehrmacht a jednotky SS.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Azov, Aidar a Kraken,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseasspan , 14.06.2024 11:44:46
nejznámější ukrajinské neonacistické jednotky . Hajlující a používající německé nacistické symboly jako prapor s hákovým křížem a německou svastiku.

|  11 |  0

Další články z rubriky

Biden ze hry: Asi je hotovo, Trump si může mnout ruce, soudí profesor

23:24 Biden ze hry: Asi je hotovo, Trump si může mnout ruce, soudí profesor

Konec snahy prezidenta USA Joea Bidena o své znovuzvolení přivítalo mnoho vlivných tváří Demokratick…