Spojené státy zrušily zákaz poskytování zbraní a výcviku brigádě Azov, ukrajinské vojenské jednotce, která hrála ústřední roli při obraně jihovýchodního města Mariupol v roce 2022. Město sice bylo v květnu 2022 dobyto, příslušníci brigády se i tak stali oslavovaným symbolem ukrajinského odporu. Zrušení zákazu prý posílí bojovou kapacitu brigády v probíhající válce proti ruské invazi. O zrušení zákazu informovala v úterý agentura AP.
Dobrovolnický prapor Azov byl původně zřízen v květnu 2014 k boji proti Ruskem podporovaným silám ve východním Donbasu na Ukrajině. Později byl převeden do Národní gardy. Někteří příslušníci původního praporu měli údajně vazby na krajně pravicové a ultranacionalistické skupiny. Spousta z nich však údajně jednotku později opustila. Spojené státy v minulosti zakázaly praporu Azov přijímat americké zbraně právě kvůli odkazu na neonacistickou ideologii některých jeho zakladatelů.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vnímá aktuální rozhodnutí Washingtonu jako „mimořádně negativní“. Brigádu Azov označil za „ultranacionalistickou ozbrojenou formaci“ a obvinil americké úřady, že jsou „připraveny flirtovat s neonacisty“.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí však sdělil BBC, že prověřovací proces „nezjistil žádné důkazy o hrubém porušování lidských práv“ ze strany brigády a zdůraznil, že současná jednotka se liší od dobrovolnické milice, která byla zřízena v roce 2014 a která přitahovala bojovníky z krajně pravicových kruhů a byla kritizována za některé své taktiky. „Ruské dezinformace se pokoušejí spojovat ukrajinskou jednotku Národní gardy 12. brigády speciálních sil Azov s domobranou zformovanou na obranu Ukrajiny před ruskou invazí v roce 2014, která se nazývá „prapor Azov“," dodal mluvčí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Ukrajina , USA , Azov , válka na Ukrajině
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 9 | 0
Další články z rubriky

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 11:15 Hrušínský: Kdo nechce Uršulu, hlasoval pro rozvrat EU
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska
- 20:00 Milion chvilek v akci. Korespondenční volba. Tohle chystají na podzim