„Hlubuček neřve, že nikdy neodstoupí.“ První zastání pro údajného korupčníka

16.6.2022 2:32 odp. | Ze sítí

Novinář Jan Moláček srovnává kauzu pražského náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) s korupčními případy hnutí ANO Andreje Babiše. Moláček spatřuje rozdíly zejména v tom, že Starostové se od Hlubučka ihned distancovali a Hlubuček rezignoval na všechny své funkce, což se u trestně stíhaných politiků hnutí ANO zpravidla neděje.

„Hlubuček neřve, že nikdy neodstoupí.“ První zastání pro údajného korupčníka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hlubuček

„Kauza Hlubuček je podle toho, co víme, a samozřejmě s ohledem na presumpci neviny, odpudivý případ korupce a zneužití veřejné funkce,“ uvedl v úvodním tweetu Moláček.

Poté ale celou záležitost srovnal s kauzami expremiéra Andreje Babiše, který nyní volá po rezignaci ministra vnitra a předsedy hnutí STAN Víta Rakušana.

„Hlubuček si o peníze, které mu nenáležely, musel říkat tajně, ne na oficiálních dotačních formulářích. Také ihned po obvinění přišel o všechny politické funkce. I kdyby ho snad napadlo vykřikovat, že nikdy neodstoupí, nech si to všichni zapamatují, nebylo by mu to nic platné,“ srovnal Moláček odlišné přístupy dvou stran v korupčních kauzách.

„Hlubuček si také nebude moct jmenovat ministra spravedlnosti dle vlastního výběru, ani znásilnit celý státní aparát, aby sloužil jeho obraně před důsledky odhalení,“ pokračoval Moláček v tom, že jde o selhání jednotlivce, ale ne o útok na demokracii v zemi. „A nevlastní ani důležitá média, která by psala, že kolem něj policie jen ‚opatrně našlapuje‘, případně o jeho kauze nepsala vůbec,“ dodal Moláček v jasných narážkách na Babiše.

„Případ Hlubuček – pokud se podezření potvrdí – je rozsáhlý zločin, který musí být potrestán a měl by mít samozřejmě důsledky i pro politickou stranu, která ignorovala varovné signály. Ale není to systémové ohrožení české demokracie a právního státu. To by bylo dobré rozlišovat,“ dodal novinář.

Samotný Hlubuček mezitím rezignoval na funkci pražského náměstka primátora, člena rady města, jakož i na člena dozorčí rady Pražských služeb. Po rychlém vnitrostranickém tlaku rezignoval také na funkci místopředsedy hnutí STAN, ve kterém mu bylo pozastaveno členství.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle fakt Klaus řekl?“ Exprezident píchl do vosího hnízda. Ale řada lidí souhlasí…

4:44 „Tohle fakt Klaus řekl?“ Exprezident píchl do vosího hnízda. Ale řada lidí souhlasí…

„Myslím si, že máme asi nejhorší vládu v našich dějinách. Ale je to naše vina, že jsme je zvolili,“ …