Nová koaliční smlouva počítá s přípravou poplatků za studium

13.02.2013 16:17

Nová koaliční smlouva vládních stran bude obsahovat formulaci o přípravě podmínek pro zvýšení finanční spoluúčasti studentů na studiu. Vyjednavači ODS, TOP 09 a LIDEM totiž připouštějí, že za rok a půl, které zbývají do voleb, není jisté, zda se nějakou blíže neurčenou formu školného podaří prosadit.

 Nová koaliční smlouva počítá s přípravou poplatků za studium
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Vládní strany od prosince vyjednávají o nové podobě koaliční smlouvy, podepsat ji původně chtěly už v lednu. Nyní není jisté, zda ji vůbec podepíší. TOP 09 totiž trvá na tom, aby obsahovala závazek ještě letos přistoupit k evropskému fiskálnímu paktu, což ODS premiéra Petra Nečase zatím odmítá. Strany by tak vládly stejně jako dosud, tedy bez formální koaliční smlouvy.

"Je naší ambicí to stihnout, ale určitě se to nestihne v tomto akademickém roce," řekl o studentské finanční spoluúčasti ministr dopravy a člen koaliční pracovní skupiny za ODS Zbyněk Stanjura.

Jeho kolega za TOP 09 Jaromír Drábek připustil, že vzájemně provázaný princip na jedné straně půjček na studium a na druhé straně určité formy finanční spoluúčasti studentů obsažený v původní koaliční smlouvě, se nepodařilo naplnit. "Po třech letech jsme v podstatě na začátku," řekl. Každý si prý může udělat obrázek o tom, kdo je za tento stav odpovědný.

Dobešova reforma neprošla

Po vzniku koaliční vlády byl ministrem školství Josef Dobeš, zvolený za Věci veřejné. V květnu 2012 jej vystřídal nynější ministr, nestraník Petr Fiala. Ten stáhl Dobešem připravenou kontroverzní reformu vysokých škol s tím, že nová nebude na školné vázána, zmiňoval ale zavedení "zápisného".

Koaliční vyjednavači se dnes ale shodli na obecnější formulaci hovořící o přípravě podmínek pro zvýšení spoluúčasti studentů. "Neříkáme dopředu, jestli to bude zápisné nebo jaká jiná forma," poznamenal Stanjura. O věci bude podle něj opět potřeba debatovat také s akademickou obcí.

"Bohužel jsme museli konstatovat, že to slovo 'připraví', asi konstatuje realitu. Já jsem přesvědčen o tom, že se to v tomto volebním období nestihne," prohlásil Drábek. Přesto je podle něj potřeba, aby ministerstvo školství a vláda nový ucelený systém přichystala. Na příští vládě by pak bylo, zda těchto přípravných prací využije.

Drábek i Stanjura předpokládají, že pracovní skupina ke koaliční smlouvě se sejde ještě dvakrát. K vyřešení zbývají kapitoly týkající se vědy a výzkumu, kultury, sportu, zdravotnictví a sociálního systému.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…