„Pravda se zřejmě nehodí.“ Generál Šándor o letadle, které sestřelili. Nejen o tom v Íránu

12.01.2020 15:24

Bezpečnostní expert Andor Šándor okomentoval situaci v Íránu. Jestliže íránské revoluční gardy omylem sestřelily civilní letoun startující z mezinárodního íránského letiště, ukazuje to, v jak mizerném stavu jsou íránské ozbrojené síly. Podle Šándora by však bylo chybou tohoto lapsusu využívat a plánovat vojenskou akci. Případ íránského sestřelu prý může ukazovat také něco, co se západním politikům možná nemusí hodit do krámu.

„Pravda se zřejmě nehodí.“ Generál Šándor o letadle, které sestřelili. Nejen o tom v Íránu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generál Andor Šándor
reklama

Andor Šándor prohlásil, že jestliže sami Íránci přiznávají, že omylem sestřelili ukrajinské dopravní letadlo, ukazuje to, jak špatně jsou vycvičeny posádky raketových odpalovacích zařízení, pokud si oni sami dokázali civilní letadlo splést s potenciálním vojenským cílem, ukazuje to, že to s jejich výcvikem nebylo nijak slavné.

Anketa

Prospěla existence TOP 09 české demokracii?

4%
96%
hlasovalo: 22102 lidí

„‚Neúmyslné‘ sestřelení ukrajinského letounu íránskou protivzdušnou obranou je dokladem jejího žalostného stavu, a to jak v oblasti její územní integrace s ohledem minimálně na ochranu hlavního města, tak i pokud jde o vycvičenost její obsluhy. Zaměnit civilní letoun startující z mezinárodního letiště jenom pár kilometru od stanoviště raket s americkým letounem strategického určení, je opravdu lapsus obrovského rozměru. Vymlouvat se na to, že za to mohou Američané, když to byl Írán, kdo útočil na jejich základny v Iráku, musí být obtížné strávit i pro samotné Íránce. Vždyť na palubě letounu jich bylo 82 a možná další s dvojím občanstvím,“ podotkl Šándor na sociální síti Facebook.

Šándor o Íránu

Podle Ándora Šándora by však bylo chybou této situace využívat k plánování vojenské akce proti Íránu.

„Navzdory zřejmě tristnímu stavu íránské armády, jejíž bojové schopnosti byly asi přeceňovány, aniž bych chtěl příliš sebevědomě generalizovat, by mohlo (být) chybou toho využít a snažit se s íránskou teokracií jednou provždy vojensky skoncovat,“ varoval analytik.

Šándor i Íránu

Poukázal také na to, že tajné služby Spojených států a Kanady měly k dispozici video, které jasně ukazovalo, co se u teheránského letiště stalo s ukrajinským civilním strojem.

Ale pokud existuje takovéto průkazné video v íránském případě, podle bezpečnostního analytika pravděpodobně existuje také u malajského letu MH 17, který byl v červenci 2014 sestřelen nad Ukrajinou. Západní vyšetřovatelé v čele s Nizozemci konstatovali, že stroj sestřelila ruská raketa, která mohl být odpálena z povstaleckých území na Ukrajině. Povstalce podporuje Ruská federace. Šándor k tomuto již známému závěru přičinil poznámku.   

„Je otázkou, zda by se Írán k sestřelení letounu přiznal, nebýt videa, jasně ukazujícího sestřelení. To, co může vidět každý na videu, již předtím věděli představitelé velkých zemí, které disponují satelitním průzkumem. Je otázkou, zda by to použili. Jsem si jist, že takto i vědí, kdo, jak a odkud sestřelil malajský boeing 777 na Ukrajinou. Zřejmě se pravda nehodí,“ konstatoval Šándor.

Šándor o Íránu

Fotogalerie: - Okupace Karolina

Okupační stávka za klima v budově Karolina
Okupační stávka za klima v budově Karolina
Okupační stávka za klima v budově Karolina
Okupační stávka za klima v budově Karolina
Okupační stávka za klima v budově Karolina
Okupační stávka za klima v budově Karolina

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

18:00 Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

Spisovatel a bývalý senátor Jaromír Štětina na twitteru osočil předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou-…