„Proč neuvolníte místo jiným?“ Zkušeného Čunka dotaz na tělo nezaskočil

04.06.2021 17:12

Lidovecký senátor Jiří Čunek streamuje. S touto formou živého vysílání začal na svém facebookovém profilu poté, co se nemohl potkávat s voliči. Ve svém posledním vysílání v úterý tento týden se podělil o radost z nedělní události v Tupesích u Velehradu, ale musel také čelit dotazu na „generační“ obměnu politiků.

„Proč neuvolníte místo jiným?“ Zkušeného Čunka dotaz na tělo nezaskočil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jiří Čunek

Anketa

Vážíte si exprezidenta Václava Klause?

37%
32%
hlasovalo: 18771 lidí
„Nechtěl byste uvolnit místo na kraji novým kandidátům, aby ukázali, co umí?“ zeptala se posluchačka natvrdo. Čunek na to reagoval, že by se nerad dotkl těch, kteří si přejí vidět ve vedení co čtyři roky nové tváře. Jedním dechem ale dodal, že je potřeba se na věci dívat i z jiných úhlů. A to hlavně s ohledem na omezení plynoucí z funkčního období. „Jsou mnohé země, které to ví a mají volební období třeba sedmileté. Protože za čtyři roky se vlastně nedá nic vymyslet a potom dodělat, zvlášť například s ohledem na lhůty ve stavebním zákoně,“ řekl Čunek. Jako druhé zásadní hledisko zmínil takzvanou multioborovost, která je podle něj nezbytná pro vykonávání funkce zastupitele, ať na postu obce, kraje, či státu. „A tu nezískáte přes noc, chce to praxi a zkušenosti.“ 

Jeden z dalších dotazů se týkal toho, zda by měl soud rozhodovat v záležitostech, jako je nezákonnost plošného uzavření hospod a škol. Senátor konstatoval, že mu nic jiného nezbývá „Jak vidíte, tak bohužel musí. Vláda má vždycky tendenci si usnadnit svou roli a je pro ni vždycky jednodušší všechno zavřít. Problém jenom je, že kdyby vláda, a to nemyslím jen tato, bohužel, byla skutečně zodpovědná, tak by přemýšlela také o tom, že je to úplné uzavření drahé.“ Dle jeho názoru tak ledabylé rozhazování miliardami při současném zadlužení naše generace už rozhodně nestihne splatit. 

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

V dalších částech streamu odpovídal Čunek na otázky, které dominovaly v posledních dnech éteru: Co říkáte na Dominika Feriho? Co si máme představit pod pojmem legální migrace? Koukal jste na hokej, co říkáte výkonu Čechů? Padl také dotaz ohledně našeho souseda – Německa. Tazatel se ptal, zda senátor nemá pocit, že chce Německo znovu ovládnout Evropu, jen jinými prostředky, a poznamenal, že KDU-ČSL je k této zemi velmi vstřícná. Nejdelší čas Čunek věnoval vyjádření ke kauze, která s ním přímo souvisí, a tedy: „Co říkáte na rozhodnutí soudu ohledně Romů ve Vsetíně?“

Čunek sledujícím slíbil, že se k odškodnění Romů na svém facebooku ještě vyjádří. Obecně však rozhodnutí soudu vidí jako velkou ránu do spravedlnosti. „Ale především je to také velký zásah do vnímání pomoci a dobra a zla. Správného a špatného v naší společnosti. A já si myslím, že rozsudek je skutečně poplatný těm negativním věcem, které já vidím ve světě a v Evropě, a také tím pádem u nás,” dodal. 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Putin vrací Rusku důstojnost.“ Petříčka u Moravce nepoznáte. Je zle

17:52 „Putin vrací Rusku důstojnost.“ Petříčka u Moravce nepoznáte. Je zle

V Otázkách Václava Moravce se k možnému střetu Ukrajiny a Ruska vyjadřoval bývalý ministr zahraničí …