„Začal vyhrožovat. Okamžitě to naprášil.“ Pavlův spolužák toho PL řekl víc

22.10.2022 19:25 | Kauza

„Pávek měl ohledně petice Několik vět tehdy proslov, jak sprostý kapitalismus zahnívá.“ To si pro ParlamentníListy.cz mimo jiné vzpomněl P. B., který studoval s generálem Petrem Pavlem, asi nejžhavějším kandidátem na prezidenta, ve Vojenské akademii Antonína Zápotockého. Šlo o kurz pro budoucí vojenské rozvědčíky.

„Začal vyhrožovat. Okamžitě to naprášil.“ Pavlův spolužák toho PL řekl víc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta republiky generál Petr Pavel

„Procesy, na jejichž základě se rozhodovalo, jestli někdo bude a jak bude zařazen, skončily zhruba v květnu 1988. Pak jsem byl na základě kádrového rozkazu přidělen na generální štáb s tím, že jsem dostal krycí jméno. Šel jsem do Vojenské akademie Antonína Zápotockého (VAAZ) v Brně na jazykový kurz, ale byla to příprava zpravodajských důstojníků pro práci v zahraničí,“ začíná svou zpověď pro ParlamentníListy.cz inženýr P. B., který dnes žije na severu Čech. Kurz na VAAZ byl ve skutečnosti – jak napsal historik Petr Blažek – organizovaný 26. oddělením Zpravodajské správy Generálního štábu (ZS GŠ) Československé lidové armády (ČSLA), což byl Zpravodajský institut. Ve „francouzské buňce“ se tam P. B. setkal s Petrem Pavlem.

Spor o studenou válku

„On, nevím z jakého důvodu, se stal okamžitě předsedou základní organizace Komunistické strany Československa (KSČ) celé skupiny. Na francouzštině nás bylo nejvýš osm. Ještě existovaly ‚anglická‘ a ‚německá buňka‘, takže dohromady kolem třiceti, a on byl předsedou všech,“ doplňuje P. B., jenž s Pavlem, který měl tehdy krycí jméno Petr Pávek, strávil tři semestry. Denně se učili šest až osm hodin francouzsky a měli prý dokonalou přípravu, při níž se muselo naučit francouzsky i „poleno na jazyky“. Končilo to obecnými zkouškami.

Svědek ParlamentníchListů.cz, jak sdělil v rozhovoru z očí do očí, chtěl znát v roce 1988 i názory z druhé strany „železné opony“, takže jezdil poslouchat autem na patřičná místa Radio Free Europe (RFE), tedy Svobodnou Evropu. Ta zahájila provoz v češtině v Mnichově v roce 1951, prvním ředitelem jejího českého oddělení byl Ferdinand Peroutka. V oblasti jejího působení došlo k několika desítkám atentátů, únosů a jiných pokusů o zastrašení zaměstnanců a externistů ze strany východoevropských zpravodajských služeb. Pro tehdejší členy Varšavské smlouvy to byla hlásná trouba lživých kapitalistických imperialistů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stav nouze zpětně? Podělali jste to.“ Blackout v ČR. Lidé zuří

18:35 „Stav nouze zpětně? Podělali jste to.“ Blackout v ČR. Lidé zuří

Podle ČEPS, správce české přenosové soustavy, byl výpadek způsoben pádem fázového vodiče vedení V411…