Armáda předala medaile za práci pro aktivní zálohy

23. 3. 2018 21:22

Armáda dnes předala medaile 33 příslušníkům aktivních záloh, profesionálním vojákům i občanským zaměstnancům a představitelům státní správy za jejich práci pro aktivní zálohy. Obdrželi čestné odznaky, pamětní medaile a stužky štábního kapitána Václava Morávka. Tohoto odbojáře, kterého za války zastřelili příslušníci gestapa, si členové aktivních záloh zvolili za svého patrona. Jeho památku si dnes zástupci Ministerstva obrany a Armády ČR připomněli na místě jeho úmrtí na Prašném mostě v Praze.

Armáda předala medaile za práci pro aktivní zálohy
Foto: Martin Koller
Popisek: Cvičení Aktivních záloh ozbrojených sil ČR
reklama

Od smrti odbojáře uplynulo ve středu 76 let. Morávek patřil do známé zpravodajské skupiny Tři králové. Vytvořil ji za druhé světové války spolu s Josefem Balabánem a Josefem Mašínem. Skupina byla napojena na organizaci Obrana národa. V roce 1942 zemřel v Praze během přestřelky s gestapem. Morávek byl in memoriam povýšen do hodnosti podplukovníka, později brigádního generála. V roce 1992 mu prezident Václav Havel udělil Řád M. R. Štefánika II. třídy.

U příležitosti výročí jeho smrti dnes vojáci uspořádali slavnostní setkání v Domě armády na Vítězném náměstí. Ředitel sekce rozvoje a plánování schopností Ministerstva obrany Ivo Střecha na něm ocenil 33 lidí za jejich činy pro aktivní zálohu.

„Za uplynulý rok se počet aktivních záložníků zvýšil o téměř 780 osob,“ uvedl podle armádního webu v projevu Střecha. Na začátku března tak bylo do aktivních záloh zařazeno 2387 lidí, z toho 183 žen. „Tento počet se už nyní blíží k našemu rekrutačnímu cíli v letošním roce, a to dosáhnout na číslo 2400,“ poznamenal Střecha.

Na Prašném mostě poté představitelé Ministerstva obrany včetně ministryně Karly Šlechtové (za ANO) a Armády ČR uctili při pietním setkání Morávkovu památku.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …