Armáda předala medaile za práci pro aktivní zálohy

23.3.2018 9:22 odp.

Armáda dnes předala medaile 33 příslušníkům aktivních záloh, profesionálním vojákům i občanským zaměstnancům a představitelům státní správy za jejich práci pro aktivní zálohy. Obdrželi čestné odznaky, pamětní medaile a stužky štábního kapitána Václava Morávka. Tohoto odbojáře, kterého za války zastřelili příslušníci gestapa, si členové aktivních záloh zvolili za svého patrona. Jeho památku si dnes zástupci Ministerstva obrany a Armády ČR připomněli na místě jeho úmrtí na Prašném mostě v Praze.

Armáda předala medaile za práci pro aktivní zálohy
Foto: Martin Koller
Popisek: Cvičení Aktivních záloh ozbrojených sil ČR

Od smrti odbojáře uplynulo ve středu 76 let. Morávek patřil do známé zpravodajské skupiny Tři králové. Vytvořil ji za druhé světové války spolu s Josefem Balabánem a Josefem Mašínem. Skupina byla napojena na organizaci Obrana národa. V roce 1942 zemřel v Praze během přestřelky s gestapem. Morávek byl in memoriam povýšen do hodnosti podplukovníka, později brigádního generála. V roce 1992 mu prezident Václav Havel udělil Řád M. R. Štefánika II. třídy.

U příležitosti výročí jeho smrti dnes vojáci uspořádali slavnostní setkání v Domě armády na Vítězném náměstí. Ředitel sekce rozvoje a plánování schopností Ministerstva obrany Ivo Střecha na něm ocenil 33 lidí za jejich činy pro aktivní zálohu.

„Za uplynulý rok se počet aktivních záložníků zvýšil o téměř 780 osob,“ uvedl podle armádního webu v projevu Střecha. Na začátku března tak bylo do aktivních záloh zařazeno 2387 lidí, z toho 183 žen. „Tento počet se už nyní blíží k našemu rekrutačnímu cíli v letošním roce, a to dosáhnout na číslo 2400,“ poznamenal Střecha.

Na Prašném mostě poté představitelé Ministerstva obrany včetně ministryně Karly Šlechtové (za ANO) a Armády ČR uctili při pietním setkání Morávkovu památku.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už je osobní. Podívejte se, co stvořila TOP 09 za VIDEO proti Schillerové. Voliči otřeseni

20:43 To už je osobní. Podívejte se, co stvořila TOP 09 za VIDEO proti Schillerové. Voliči otřeseni

Nedělní Partie na CNN Prima NEWS byla bohatá na diskusi s ostrými názorovými střety, jejími hlavními…