Autor knihy o Jiřím Drahošovi: Češi se chovali po válce jako dobytek

19.06.2018 10:20

Badatel a historik Jiří Padevět, který je mimo jiné autorem knihy rozhovorů s neúspěšným prezidentským kandidátem Jiřím Drahošem, se v rozhovoru pro server Info.cz rozhovořil o událostech mezi květnem a srpnem 1945.

Autor knihy o Jiřím Drahošovi: Češi se chovali po válce jako dobytek
Foto: ČT
Popisek: Jiří Padevět
reklama

Podle Padevěta jsme se totiž s těmito událostmi nevyrovnali i proto, že řada masakrů Němců byla řízena z centra. "Smutné je nejvíc to, že to, čemu říkáme divoký odsun, to znamená tedy ty události mezi květnem a srpnem 1945, tak zčásti to bylo rozhodně divoké provedení. Spontánní akce byly spíše výjimkou," dodává. "Češi se po válce chovali jako dobytek," řekl také kriticky.

Celé video najdete ZDE.

Hovořil mimo jiné také o atentátu na Reinharda Heydricha. "Gabčík s Kubišem jsou jedni z největších hrdinů naší moderní historie. Ale je třeba si uvědomit, že to byli obyčejní mladí kluci. Doufali, že se dožijí konce války. Měli své běžné starosti, radosti, jaké máme my všichni," sdělil Padevět s tím, že je mu jasné, že oba muži si byli vědomi, že nastupují na sebevražednou misi. 

"Vyjádřit úctu těmto lidem není gesto, ale je to skutečně něco, čím se společnost prostřednictvím politiků odvděčuje svým hrdinům," vyjádřil se pak k vyznamenání obou mužů. Oba získali vyznamenání již v 90. letech.

Padevět v rozhovoru také narazil na Zemanův nedávný pochvalný dopis klubu českého pohraničí. "Spolek sleduje BIS a zmiňuje ho jako extremistickou organizaci. Na druhé straně prezident této organizaci bývalých pohraničníků, kteří vzpomínají na to, jak mohli na hranicích střílet lidi, posílá pochvalné dopisy," sdělil Padevět. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vystrčil naštve Zemana i Babiše. Spojení s Volným. A výzva Čechům, chovejme se slušně

14:09 Vystrčil naštve Zemana i Babiše. Spojení s Volným. A výzva Čechům, chovejme se slušně

Hosty druhé hodiny Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News byli předseda Senátu Miloš Vystrčil z …