Babiš musí zakročit. Okamura našel skandál. Covid? Obvinění vlády

19.11.2020 10:47

Hnutí SPD nebude hlasovat pro prodloužení nouzového stavu. V Poslanecké sněmovně to sdělil Tomio Okamura. „Nouzový stav tu slouží pouze k tomu, aby vláda mohla nakupovat bez výběrových řízení nebo ovládat bezprecedentním způsobem životy občanů a ekonomiku naší republiky. To je nejviditelnější efekt nouzového stavu,“ myslí si předseda SPD. Zmínil i svoji nedávnou výměnu názorů s premiérem ohledně Organizace pro pomoc uprchlíkům.

Babiš musí zakročit. Okamura našel skandál. Covid? Obvinění vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

Anketa

Kdo byl lepší ministr zdravotnictví?

hlasovalo: 12124 lidí

Poslanecká sněmovna projednává návrh vlády na prodloužení nouzového stavu. Ten v současné době platí do zítřka, 20. listopadu. Premiér Andrej Babiš si přeje prodloužit tento stav, který umožňuje omezovat některá ústavní práva občanů o jeden měsíc, tedy až do 20. prosince. K tomu se ve Sněmovně vyjádřil i její místopředseda Tomio Okamura.

Na úvod šéf SPD zdůraznil, že vždy byli připraveni podporovat takové kroky, které budou chránit životy občanů. Prý však taková opatření musí být vždy přímo úměrná hrozícímu nebezpečí a musí být přijímána v takové podobě, aby nezpůsobila problémy v jiné oblasti. „V době přísných protipandemických opatření se lidem nedostává životního prostoru pro práci, lidé přichází o peníze i o zaměstnání, krachují firmy, občané mají minimální sociální kontakt se společností a například v domovech seniorů je z důvodu omezení návštěv zcela reálným problémem pocit samoty a odloučení, který přináší zdravotní problémy,“ zdůraznil Okamura.

V populaci prý přibývá občanů s psychickými problémy, jako je deprese či riziko sebevraždy. Statistik Ladislav Dušek měl upozornit na to, že bude přibývat počet lidí s onkologickými onemocněními. „Koronavirem nekončí péče o pacienty, viry přicházejí, viry odcházejí, nádory zůstávají,“ citoval předsedkyni České onkologické společnosti Janu Prausovou. Poukázal i na jiné lékaře, kteří tvrdí, že odkládání preventivních prohlídek z důvodu nouzového stavu bude mít na zdraví obyvatel České republiky horší dopad než samotný koronavirus.

Je tu i prý ta ekonomická stránka. Sice souhlasí s tezí prezidenta Miloše Zemana, který tvrdí, že život a zdraví má přednost před penězi, ale na ochranu zdraví jsou ovšem peníze třeba. „Pokud tedy apelujeme na vládu, aby maximum společnosti co nejdříve uvedla do normálu, není to proto, že bychom jakkoliv podceňovali nebezpečí nového viru, ale naopak proto, že nové onemocnění ještě víc zatížilo podfinancovaný a personálně poddimenzovaný systém,“ pověděl Okamura.

Anketa

Dělá prezident Zeman svou práci dobře? (Ptáme se od 18.11.2020)

80%
20%
hlasovalo: 20384 lidí

Zmínil též, že vláda musí chránit kromě životů i svobodu a majetek občanů. „A jak víme, velká část vládních nařízení svobody omezuje a majetek poškozuje. My v opozici i vláda pak musíme pečlivě měřit míru zásahů do svobod a ve jménu ochrany životů, aby škody nebyly zbytečně větší, než je nezbytně nutné. Vláda chce zase prodlužovat nouzový stav o třicet dnů. Otázka zní proč. Myslím, že nejen voliči SPD, ale všichni občané se ptají proč. Už dnes dle platných zákonů mohou krajské hygienické stanice přijímat epidemiologické omezení i bez nouzového stavu, mohou nařizovat karantény, uzavírat školy anebo firmy. V této souvislosti nám tu bohužel vychází jediné. Nouzový stav tu slouží pouze k tomu, aby vláda mohla nakupovat bez výběrových řízení nebo ovládat bezprecedentním způsobem životy občanů a ekonomiku naší republiky. To je nejviditelnější efekt nouzového stavu,“ myslí si Okamura.

Vláda prý měla tři čtvrtě roku na to, aby se připravila na údajně logickou vlnu respiračních onemocnění, která se pravidelně na podzim opakuje. „Takže po pravdě řečeno, pokud nám cokoliv po půl roce života s covidem chybí, pak to je především problém neschopnosti vlády, připravit se na něco, co muselo nevyhnutelně přijít,“ dodal. Jde tedy prý o selhání vlády, ze kterého by měla být vyvozena jasná politická zodpovědnost. Prodloužení nouzového stavu SPD nepodpoří.

Na závěr Okamura zkritizoval nákupy dle něj předražené zahraniční armádní techniky. Těmito nákupy navíc máme podporovat vyspělejší ekonomiky a nikoliv tu naši. „Co za tím je?“ tázal se místopředseda Sněmovny. Prý zcela jistě ne podpora českých občanů. „My samozřejmě navrhujeme, a to tady máme už ve druhém čtení. Novelu zákona o hmotné nouzi, to znamená ukončení zneužívání dávek nepřizpůsobivými. Je potřeba a doufám, že to tu co nejrychleji projde, abychom přeskupili peníze slušným lidem a ukončili tu podporu zneužívání nepřizpůsobivými,“ pověděl a zmínil též návrh na ukončení inkluze ve školství, což by prý vytvořilo úsporu v řádu jednotek miliard.

Poté přešel k neziskovému sektoru. „Samozřejmě navrhujeme ukončení výplaty těm politickým neziskovkám. S panem premiérem jsme se na toto téma tady před čtrnácti dny bavili, tak doufám, že pan premiér zajistí, aby Organizace pro pomoc uprchlíkům, která ještě žaluje český stát kvůli nelegálním afgánským migrantům zadrženým na českém území, aby se soudila na českém státu, přestože je placena z ministerstev, vlády, to je neuvěřitelné, tak vysoudila sto osmdesát tisíc na afgánského migranta, konkrétně na dva, tak doufám, že pan premiér co nejrychleji utne to financování této politické neziskovky a jí podobným,“ uzavřel Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Omlouvám se, vycházím z deníku, který je v holdingu Agrofert.“ Fiala zarazil Moravce a ten ihned couvl

15:11 „Omlouvám se, vycházím z deníku, který je v holdingu Agrofert.“ Fiala zarazil Moravce a ten ihned couvl

Hostem druhé hodiny Otázek Václava Moravce byl předseda budoucí vlády Petr Fiala (ODS). Ještě než za…