Babišův a Sobotkův poslanec se v televizi hádali nad daňovými návrhy ČSSD

12. 12. 2016 23:03

Hosty pondělních Událostí, komentářů byl předseda hospodářského výboru sněmovny Ivan Pilný (ANO) a místopředseda rozpočtového výboru Jan Šincl (ČSSD). Diskutovali o návrzích daňových změn, se kterými přišla sociální demokracie.

Babišův a Sobotkův poslanec se v televizi hádali nad daňovými návrhy ČSSD
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková
reklama

Šincl uvedl, že současný systém vyhovuje velkým podnikatelům a bohatým. Měl by se změnit ve prospěch menších podnikatelů a lidí, kteří nemají velké příjmy.

Volný si kladl otázku, proč ČSSD dává daňové pobídky zahraničním firmám, když je nedostatek pracovníků. Šincl poukázal na to, že evropské zdroje nebudou nekonečné. Sociální demokraté proto chtějí progresivním zdaněním i sektorovými daněmi získat peníze, aby se mohly nízkopříjmovým skupinám obyvatel snížit odvody.

Volný uvedl, že pro důchodce nehraje roli, jestli se mu zvýší důchod o 130 nebo o 170 Kč, nutná je důchodová reforma. Pokusy o ni narážejí ale více na politické problémy než na věcné.

Podle Volného progresivní zdanění firem nemůže vyřešit důchodovou reformu. „Naše hnutí v žádném případě na vyšší zdanění firem nepřistoupí,“ uvedl Volný.

Šincl uvedl, že sociální demokraté budou hledat takového koaličního partnera, aby bylo vyšší zdanění pro nadnárodní řetězce.

Šincl prohlásil, že sektorová daň je obvyklá v řadě států západní Evropy.

Podle Volného potřebuje ekonomika daňovou reformu, ale to, co navrhuje ČSSD, prý kope hrob zaměstnanosti.

Šincl připustil, že pokud by se ve sněmovně našla podpora, pokusil by se prosadit aspoň sektorové daně ještě v tomto volebním období.

V další části pořadu o tématu daní diskutovali ekonomové Ilona Švihlíková a Marek Loužek. Švihlíková považuje progresivní daň za možnost, jak snížit obrovské zisky, které z naší země odcházejí do zahraničí v případě nadnárodních korporací. Když dáme nízké motivující daně, nebudou ty firmy vděčné, nízké daně byly za ODS a počet firem v daňových rájích stoupal, upozornila Švihlíková.

Loužek uvedl, že když u nás funguje rovná daň deset let, opouštět ji by byla chyba. Švihlíková poukázala na to, že rovné daně jsou na východ od nás, západní země mají většinou různé progresivní zdanění.

Podle Švihlíkové u nás hrají moc velkou roli největší firmy, je třeba posílit menší společnosti.

Podle Loužka je u nás ve skutečnosti progresivní zdanění, protože podle výše příjmu platí lidé daň od nuly do dvaceti procent.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek předvedl show s lahví. A pak si řekl, že zvedne tlak náckům a bolševikům. Přidala se i Mirka Němcová

23:01 Kalousek předvedl show s lahví. A pak si řekl, že zvedne tlak náckům a bolševikům. Přidala se i Mirka Němcová

Předseda klubu poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek se dnes na facebooku pochlubil, že měl tu čest pokř…