Bárta a VV: Bojíme se, že se nenajdou peníze na vyrovnání s církvemi

12. 8. 2011 19:23

Věci veřejné mají další podmínku při schvalování majetkového vyrovnání s církvemi. Dohodnutému plánu odškodnění prý nekývnou, pokud nebudou přesně vědět, odkud se vezmou peníze, tvrdí Vít Bárta.

Bárta a VV: Bojíme se, že se nenajdou peníze na vyrovnání s církvemi
reklama
"Musíme nejprve vidět, kde se na to najdou peníze," řekl pro server iDNES.cz Vít Bárta, šéf poslanců Věcí veřejných. A tak i když plán o vyrovnání s církvemi schválily i sami církve, vládní koalice má novou překážku.

Ve společné vládní komisi, která o plánu vyrovnání jednala, byli Kateřina Klasnová a Michal Babák z VV, nové podmínky přináší až teď Bárta. "Procesní debata a shoda s církvemi na tom, jak by jejich odškodnění mohlo vypadat, je jedna věc, schvalování zákona věc druhá. Nevidíme zatím, kde se na to vezmou peníze, a čekáme, že nám to ministr financí Miroslav Kalousek nejprve jasně ukáže," apeluje na Miroslava Kalouska Bárta.

Související: Kde vzít miliardy pro církve zatím Kalousek a spol. přesně neví

"Máme pochybnosti, zda se peníze na to dokáží najít, jestliže jsou problémy najít peníze na dopravní infrastrukturu nebo pro školství," poznamenává Bárta a poukazuje i na svůj bývalý resort dopravy. To, že odkud se peníze vezmou, bude pro VV klíčové, potvrdila serveru i místopředsedkyně strany Karolína Peake.

Ministr kultury Jiří Besser by ale rád konečné řešení projednal i s opozicí. Že se vyplatí 59 miliard během 30 let a bude to valorizováno podle inflace, je už dohodnuté. Posledním tématem diskuze prý bude jen 1,5 miliardy korun, která se dosud vyplácí každý rok. Besser je pro, aby se tato částka každý rok snížila o pět procent, církve by ale chtěly částku zachovat po dobu pěti let.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

19:35 Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

Zakladatel Twitteru Jack Dorsey se, po zablokování účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa s více …