Bartoš: Zákaz vycházení? Neodůvodněné. Dejte lidem v karanténě peníze

3. 1. 2021 20:51

„Vláda od začátku zhoršuje chaos, mění bez jakéhokoliv důvodu opatření z minuty na minutu, nepodkládá opatření daty a nevysvětluje je veřejnosti,“ stěžuje si na svém facebooku předseda Pirátů Ivan Bartoš. Vadí mu, že vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) dosud nepředstavila „plán boje s covidem“ či nezavedla dostatečné kompenzace pro provozy, na které dopadly její restrikce. Vládě poradil, kam by nyní měla upřít zrak a jaká její nařízení jsou podle něj naopak nesmyslná.

Bartoš: Zákaz vycházení? Neodůvodněné. Dejte lidem v karanténě peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš
reklama

Anketa

Co byste chtěli, aby se znovu otevřelo?

4%
2%
3%
hlasovalo: 16786 lidí
Bartoš si stěžuje, že podle něho vláda měla i přes „apely Pirátů a odborníků“ pokračovat v „chaosu a nesmyslných opatřeních“.

Jako příklad uvádí noční zákaz vycházení, u kterého upozorňuje, že jeho potřebnost není podložena daty, či nerespektování pravidel systému PES samotnou vládou. „Podle pravidel systému PES měl vyšší stav začít platit už během Vánoc, kabinet ovšem ohlásil zpřísnění až mezi svátky. Občané tak opět netuší, čím se vláda řídí a co do budoucna čekat,“ vadí šéfovi Pirátů.

Dále poukázal, že nyní o mnoho moudřejší nejsou ani samotní podnikatelé, kteří nevěděli, co vlastně je nutné zboží a co nikoliv. „Obchodníci jsou už také naprosto zoufalí, 5. stupeň systému PES počítá jen s nákupy základních potřeb, nikde ale není řečeno, co se považuje za základní potřeby. Nikdo tak nevěděl, jaké obchody budou uzavřené,“ popsal.

Sám by teď i vzhledem k růstu počtu pozitivně testovaných radil navýšit kapacitu antigenních testů a nabídnout aktivní pomoc firmám, aby i ony mohly bezproblémově řešit bezpečí na pracovišti. Dále chce Bartoš minimalizovat ekonomické dopady na rodiny a firmy prostřednictvím „důstojných kompenzací jako v Rakousku či Německu“, přičemž připojuje, že je nyní kompenzační bonus OSVČ stále o třetinu nižší než na jaře a platí se z něj ještě zálohy.

Podpořit by chtěl rovněž i hygieny a trasování, navýšit nemocenskou v rámci covidové karantény, aby se lidé nebáli nahlašovat své přátele s tím, že je pak „ekonomicky zlikvidují“. „Není možné licitovat zdraví vs. ekonomický bankrot,“ píše.

Poslední bod pak věnuje tomu, aby vládě poradil s tím, že máme mít „skutečnou strategii a kapacitu očkovat“ ohrožené skupiny i další lidi, kteří o očkování mají zájem.

„Česko první vlnu zvládlo díky obrovskému nasazení, práci a solidaritě lidí. Kladně hodnotíme prvotní kroky vlády, to je ale vše. Bohužel již po krátké době vláda boj s pandemií pojala jako vlastní PR, spekulovalo se například o tom, že premiér dlouho odkládal zřízení krizového štábu z toho důvodu, že by nestál v jeho čele,“ kritizuje s tím, že když se Babiše měl ptát v červnu na plán boje s covidem, bylo mu řečeno, že „nemá strašit“ a že speciální plán nebude třeba, jelikož „má vše pevně v rukou“.

Závěrem pak dodává, že by stačilo mít důsledné testování a trasování, zajištěné léky, které na covid fungují, vyjasněnou logistiku a strategii pro dobrovolné očkování a „jít příkladem, aby lidé vládě mohli věřit a byli ochotni sami dodržovat opatření, vysvětlovat, informovat a hlavně nelhat a neblábolit“.

To, že byl hostem moderátorky Markéty Fialové v první hodině Partie na televizi CNN Prima NEWS předseda vlády Andrej Babiš (ANO) jako jediný, Bartoš příliš nevítal. „Bohužel si premiér vysekl svou sólo hodinku. Covid mu prý srazil preference... a já furt myslel, že jde o lidi, a ne o body,“ zmínil.

Premiér Andrej Babiš před kamerami naopak sebe i vládu pochválil, že se mělo podařit poskytnout rychlou pomoc podnikatelům. „My děláme skvělé věci a lidi to vidí,“ zaznělo z jeho úst. Věnoval se i vakcíně, přičemž zmínil i to, zdali měl po vakcinaci nějaké vedlejší účinky, či si postěžoval, že lidé nedodržují opatření jeho vlády a sdílejí podle něj na sítích „různé nesmysly“. „Všichni to musí dodržovat. Ale my nejsme diktatura, my nejsme totalitární režim. Je to na nás všech. Ale já nevím, jak vlastně všechny znásilnit,“ rozčílil se šéf vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

9:39 A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

Po internetu se šíří tajně zachycená nahrávka technického ředitele americké televize CNN, kde přizná…