Benešová rozhodla o předání údajného vraha Déra do Maďarska

27.06.2019 16:31

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) dnes rozhodla o předání zadrženého Csaby Déra z Česka do Maďarska. O vydání muže podezřelého ze tří nájemných vražd usilovalo také Srbsko. Zprávu přinesla ČTK.

Benešová rozhodla o předání údajného vraha Déra do Maďarska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marie Benešová
reklama

Dér má maďarské i srbské občanství. Benešová upřednostnila Maďarsko mimo jiné po porovnání závažnosti trestné činnosti a výše trestů, která muži v jednotlivých státech hrozí. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Hledaného Déra zadrželi čeští policisté 1. března v hotelu Amadeus na pražském Žižkově. Muž měl u sebe padělané doklady, dvě střelné zbraně, tlumič a munici. Podle policie používal maskovací prostředky, aby změnil svůj vzhled. Od zadržení byl v české vazbě.

Osmatřicetiletý cizinec je podezřelý z vražd spáchaných v Amsterdamu, Budapešti a Bělehradě. Původně na něj proto vydalo eurozatykač i Nizozemsko, které ale následně předalo svůj případ do Maďarska. Pražský městský soud postupně připustil jak předání Déra do Maďarska, tak i jeho vydání do Srbska. Konečné rozhodnutí tak bylo na ministryni.

Ministerstvo ocenilo roli, kterou v Dérově případu sehrál haagský Eurojust. „Uspořádáním koordinačních schůzek mezi zástupci justičních orgánů všech dotčených států umožnil výměnu informací potřebnou pro projednání případu, a urychlil tak celý proces předání pachatele spravedlnosti,“ konstatoval Řepka.

Dér u českého soudu souhlasil pouze s předáním do Maďarska. Uvedl, že v zemi má rodinu. Se srbskou žádostí o extradici zásadně nesouhlasil, své důvody ale nechtěl rozebírat.

Podle maďarských policistů Dér loni v noci na 20. září střelil do hlavy muže za parkovištěm u nákupního centra v Budapešti. Srbská média v lednu zveřejnila videozáznam z bělehradského předměstí, kde vystoupil za bílého dne z auta muž, zastřelil vedle stojícího člověka, znovu nasedl a odjel. Tímto mužem byl údajně také Dér.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drobáky jim nedala, ale vytáhla kilo. Xaver s Pohlreichem a historka o známé herečce

14:50 Drobáky jim nedala, ale vytáhla kilo. Xaver s Pohlreichem a historka o známé herečce

Xaver si znovu pozval vyhlášeného restauratéra Zdeňka Pohlreicha, aby dokončil diskusi o spropitném.…