Bidenův Kongres začal úřadovat. A odehrálo se něco, na co zírá celý svět. Úplní klauni, šíří se sítí

04.01.2021 19:57

Zástupce demokratů v dolní komoře amerického Kongresu Emanuel Cleaver vzbudil ve Spojených státech rozruch, když se pokusil o úpravu modlitby směrem ke genderové neutralitě. Protože bylo tamním výborem prosazeno, že se mají odstranit slova označující jedno pohlaví a začít se mají takové výrazy, které budou „ctít všechny genderové identity“, Cleaver chtěl jít příkladem. Pro korektní novotvar si ale nevybral úplně vhodné slovo.

Bidenův Kongres začal úřadovat. A odehrálo se něco, na co zírá celý svět. Úplní klauni, šíří se sítí
Foto: 123RF.com
Popisek: Americký Kongres

Anketa

Líbí se vám současné české filmy?

4%
82%
hlasovalo: 13322 lidí
Rozruch v Kongresu vzbudil zástupce demokratů poté, co byl pověřen přednést modlitbu. Kromě toho, že se v ní obracel k několika monoteistickým bohům, zabrousil i do hinduismu, přičemž zřejmě pozapomněl, že se jedná o polyteistické náboženství.

To nebylo vše. Svou neznalost náboženství totiž završil uzavření modlitby. „Žádáme to ve jménu monoteistického Boha ... Boha známého pod mnoha jmény a mnoha různými vírami," kázal zástupce Missouri, který je navíc vysvěceným pastorem církve Spojených metodistů. A pak modlitbu zakončil způsobem, u kterého mnohým došla slova. Vedle tradičního Amen totiž kongresman dodal „Awoman“.

Cleaver tak chtěl svým „awoman“ zřejmě zakončit modlitbu genderově neutrálně, jelikož „a woman“ znamená v překladu z angličtiny „žena“ a naopak „a man“ znamená v angličtině muž. Jenže slovo amen, používající se při modlitbách, nemá s pohlavími vůbec nic společného a jedná se o výraz hebrejského původu, který bývá překládán jako „tak se staň“ či „pravda“.

„Bylo mi ctí přednést úvodní modlitbu ke 117. Kongresu. Kéž Bůh žehná všem představitelům s odvahou a moudrostí bránit naši demokracii a svobody, které všichni tak draho držíme,“ okomentoval však poté svoji „genderově neutrální modlitbu“ na Twitteru.

Republikánské politiky jeho záměr značně pobavil a upozornili jej, že se nejedná o odkaz na pohlaví.

Republikánský zástupce Pensylvánie Guy Reschenthaler však k tomu přidal, že: „Bohužel fakta nejsou pro progresivisty relevantní.“ „Neuvěřitelný,“ nestačil se divit.

Konzervativní blogger Matt Walsh pak ještě připojil, že se „demokraté snaží najít způsob udělat všechno úplně hloupé a nesmyslné“. „Jsou to úplní klauni, úplně všichni,“ dodal.

K tomu, že připojil i hinduistického boha Brahmu, pak přidal také dovětek. „Bohužel nezahrnul zoroastriánského boha Ahuru Mazdu ani aztéckého boha slunce Huitzilopochtliho, takže tato modlitba byla rasistická a xenofobní,“ baví se Walsh.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …