Blbost, blbě. Babiš o Klausovi a době po ’89. Naštvaný

20.05.2020 12:31

Andrej Babiš už několikrát odpovídal na otázky „z publika“ v rámci série videí Pojď do mě! Tentokrát dostal dotaz, proč se v Česku pěstuje tolik řepky místo potravních plodin. Na soběstačnost je prý třeba si stěžovat Václavu Klausovi, na řepku zase Evropské unii, která předpokládala, že ropa bude stát 200 dolarů za barel. Uvedl, že Agrofert prý pěstuje jen 5 % celkové plochy a za stav zemědělství můžou politici po roce 1989. Takže nařčení, že může za řepku, jsou podle něho „blbosti“.

Blbost, blbě. Babiš o Klausovi a době po ’89. Naštvaný
Foto: Repro Facebook
Popisek: Andrej Babiš vysvětluje, kolik procent řepky v Česku pěstuje Agrofert, jeho bývalá firma
reklama

„Zdravím Andreji, chtěla jsem se zeptat, proč u nás v České republice je všude řepka? Když jedeme do Německa, tak nevidíme ani jedno pole s řepkou a tady v České republice jsou toho hektary, smrdí to tady, zvířata trpí a je to prostě hrozný. Proč nepěstujeme brambory, cibuli, aby si naše Česká republika mohla kupovat naše české výrobky, a ne ze zahraničí? Hlavně obilí. Děkujeme za odpověď a mějte se hezky,“ ptala se mladá dívka Nikola premiéra.

Anketa

Kdo víc přispěl ke zvládnutí koronakrize?

hlasovalo: 15161 lidí

Babiš za dotaz poděkoval a svou odpověď začal u soběstačnosti. „Co pěstujeme a proč to pěstujeme. Správná otázka, proč nepěstujeme brambory nebo zeleninu, rajčata, proč nejsme soběstační. To je potřeba se zeptat hlavně ODS, pana Klause, který řekl, že všechno si dovezeme. Takže my dneska dovážíme i vepřové. Máme 30 % mléka, které vyvezeme, protože ho nedokážeme zpracovat. A to obilí, obilí pěstujeme a vyvezeme ho tři miliony tun, protože se to ani nespotřebuje,“ vysvětloval premiér, že se obilí přidává i do krmných směsí a v Česku není tolik zvířat.

„A co řepka? Samozřejmě říkají stále v novinách ty blbosti, že já můžu za řepku. Takže moje bývalá firma pěstuje pět procent, pět. Jeden, dva, tři, čtyři, pět procent celkové plochy,“ vypočítával Babiš na prstech, jaký je údajný podíl Agrofertu na žlutých lánech. Zdůraznil, že rozhodnutí pěstovat je na zemědělcích, kteří považují řepku za nejvýhodnější. „Protože já jsem kdysi tady postavil fabriku, která zpracuje až 400 tisíc tun řepky, tak tím ušetřili zemědělci tu dopravu do Německa a tam všude, kam to vyváželi,“ řekl.

Zmínil, že z řepky se dělá řepkový olej, který je údajně zdravější než olivový olej. „To vám taky nikdo neřekne,“ dodal. „Ta řepka smrdí, to je pravda. A každé jaro, když kvete, tak samozřejmě Babiš je na talíři. To je samozřejmě nesmysl,“ ohradil se dále a vysvětlil, že z řepky je i řepkový šrot, který se dává do krmné směsi. A z řepkového oleje se dělají biopaliva.

„A kdo nám řekl, že máme dělat biopaliva? No přece Evropská unie. Před 15 lety řekla: ropa bude za 200 dolarů za barel, budeme dělat biopaliva, celá Evropa dělala biopaliva. Já jsem jako jeden z posledních v Evropě postavil zpracování řepky. Tak teďka to mám stále na talíři, samozřejmě je to blbost,“ označil Babiš původce řepkové mánie.

„A když nějaký zemědělec nedodržuje předpisy a blbě postříká to pole a zemřou tam včely, tak je to jeho pochybení. Ale vždycky se z toho dělá věda. Tady máme asi 650 tisíc včelstev, pokud vím, před pár lety, za rok bohužel deset včelstev zemřelo, tak z toho se dělá samozřejmě velká reportáž. Že já můžu za všechno,“ odmítl premiér, že by měl podíl na úhynu včel.

Fotogalerie: - Úroda řepky a obilí

Český statistický úřad zveřejnil první lodhady let...
Letos má být podle prvních odhadů sklizeno 7 019 t...
Český statistický úřad zveřejnil první lodhady let...
Český statistický úřad zveřejnil první lodhady let...
Odhadovaná sklizeň řepky 1 239 tisíc tun je o 12,2...
Český statistický úřad zveřejnil první lodhady let...

Otázky jsou to prý správné, ale přicházejí pozdě, protože politici po revoluci prý nepřemýšleli. „Že jsme neměli prodávat půdu cizincům, jak udělali Maďaři nebo Poláci atd. A že to zemědělství každý podceňoval. Protože je to málo voličů. A víte, kde je nejdůležitější zemědělství? Ve Francii, tam je to až 20 % voličů. A tam přijde Emmanuel Macron a Salon de l’Agriculture, to je naše Země živitelka, ta byla bohužel tento rok zrušena, a to je politická akce. A v Polsku. Tak u nás se na to nebral ohled a je to chyba. Protože bůhví, co bude s klimatem, a měli bychom myslet na to, že je potřeba jíst, a musíme se uživit. Ale naši politici na to nemysleli.“ Napravit stav podle něho bude trvat dlouho, pokud k nápravě vůbec dojde.

„Znovu opakuji, za řepku nemůže Babiš. Zkuste si načíst něco na Agrární komoře, co tam píší, ti tomu rozumějí, a ty dehonestace, které se snaží někdo dělat, jsou nepravdivé,“ shrnul premiér a bývalý vlastník Agrofertu Andrej Babiš, než se s mladou dívkou rozloučil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo na Hrad? Xaver a Šídlo u Soukupa, padla šokující jména. Šéf Barrandova kopnul do Zemana

8:51 Kdo na Hrad? Xaver a Šídlo u Soukupa, padla šokující jména. Šéf Barrandova kopnul do Zemana

Po konfrontacích Pavla Novotného a Jaroslava Foldyny či Václava Klause ml. s Mikulášem Minářem si Ja…