Český zemědělec promlouvá: Druhá vlna koronaviru? To by byla katastrofa

12.07.2020 18:15

Zemědělec Jan Janovský v rozhovoru pro Český rozhlas popsal, jak vypadalo pár perných dní českého zemědělce v koronavirové krizi. Bylo to prý velmi složité. A kdyby se na podzim vrátila nová koronavirová vlna, byla by to podle Janovského katastrofa. Už kvůli sklizni jablek. Sklidit jablko prý totiž není jen tak. Ve vysílání důrazně hájil české zemědělce a zlobil se, že jsou zemědělci posledních dvacet let dehonestováni.

Český zemědělec promlouvá: Druhá vlna koronaviru? To by byla katastrofa
Foto: pixabay.com
Popisek: Zemědělství - ilustrační foto
reklama

Janovský hospodaří v Oticích u Prahy. Pěstuje pšenici, ječmen, řepku, brambory a v sadech jablka. V koronavirových časech to však měl jako soukromý zemědělec velmi složité, protože neměl prakticky nikoho k ruce. Pro představu popsal, jak vypadá perný den.

Vstanete ráno v 6, připravíte si osivo, v 7 jdete na pole, připravujete si věci, většinou se připravuje celý den až do noci. Druhý den se jde hnojit a sít. A jen kvůli tomu, že už jsem dneska velmi dobře mechanizačně vybaven, tak se to dá zvládnout. Jinak by to nešlo,“ popsal host do rozhlasu. „Tam je výhoda, že to setí, když funguje, tak je to v podstatě kancelářská práce. Musíte to odřídit, ohlídat, ale dneska už to jde,“ prozradil.

Moderní stroje mají i svou nevýhodu, říká. Člověk se s nimi musí učit pracovat, není to tak, že by člověk uměl ovládat stroj za 10  minut.

Kdyby náhodou na podzim přišla nová vlna koronaviru, pro pana Janovského by to bylo zlé. „To by byla katastrofa,“ přiznal otevřeně. Na trhání jablek jsou potřeba lidé, to prý stroje nezvládnou. „Sklizeň začínáme po 10. srpnu a končíme kolem 15. listopadu, protože tam jsou různé odrůdy jablek,“ vysvětlil zemědělec. Takže kdyby přišla druhá vlna koronaviru, tak by pan Janovský neměl jak sklidit. Už proto ne, že mladší lidé se na zemědělské práce moc nehrnou.

„Já doufám, že tím, že sem k vám přijdu, tak trochu zlepším ten pohled na to zemědělství, protože zemědělství je dneska skloňovaný jenom v pádech ‚řepka, zemědělec ničil, zemědělec neumí, dovezeme‘. To si myslím, že je špatně. Českej zemědělec je pracovitej a přizpůsobivej, ale posledních dvacet let nebo ještě dýl je dehonestovanej, nikdo z těch mladejch lidí... nebo jich je velice málo, co do zemědělství jdou. Zemědělství je velmi náročná profese na vzdělání,“ zdůraznil, s tím, že o pěstování plodin toho zemědělec musí vědět opravdu hodně.

Ani sklizeň jablek prý není nic triviálního.

„Podstatná věc je, že ta jablka nemůže trhat každej, musí se to umět,“ vysvětlil soukromník. Než se člověk pořádně naučí sklízet jablka, prý to trvá až týden.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vy jste vojáci! Vy tady nejste pro to, abyste dělali taxikáře chlapečkům s psíky a mobily v ruce! Matteo Salvini o lodích s migranty. Pouze PL našly odvahu

16:21 Vy jste vojáci! Vy tady nejste pro to, abyste dělali taxikáře chlapečkům s psíky a mobily v ruce! Matteo Salvini o lodích s migranty. Pouze PL našly odvahu

Italský senátor Matteo Salvini může být souzen v další kauze týkající se jeho protiimigrační politik…