Chemik hledá prezidentský vzorec. První ohlasy na české volby ze světa

14.01.2018 6:05

Server Politico.eu se rozepsal o české prezidentské volbě. Čtenářům se pokusil přiblížit jak současného prezidenta Miloše Zemana, tak jeho vyzyvatele Jiřího Drahoše. Zatímco o Miloši Zemanovi napsal, že je to euroskeptik, Jiřího Drahoše vykreslil jako chemika hledajícího vzoreček, jak dosáhnout na prezidentský úřad v Česku. Server Politico vzpomenul také komunálního politika Svatopluka Bartíka, který před pár měsíci napsal, že Zeman brzy zemře, protože má rakovinu.

Chemik hledá prezidentský vzorec. První ohlasy na české volby ze světa
Foto: Vít Hassan
Popisek: Jiří Drahoš po prvním kole prezidentských voleb
reklama

Českou republiku čeká druhé kolo prezidentských voleb. Z prvního kola do něj postoupili prezident Miloš Zeman se ziskem přesahujícím 28 procent hlasů a Jiří Drahoš, který obdržel přes 26 procent hlasů. Server Politico se rozhodl oba kandidáty představit.

Miloš Zeman je podle tohoto serveru euroskeptik, který vytrvale kritizuje EU a opakovaně volá po zrušení ekonomických sankcí proti Ruské federaci. Za zmínku podle serveru stojí také to, že se Zeman dosud v kampani příliš neprojevoval. Nechodil do debat se svými protikandidáty. To údajně vedlo k celé řadě spekulací o zdravotním stavu současného prezidenta. Tyto spekulace podpořila také zpráva brněnského radního Svatopluka Bartíka, kterou na podzim loňského roku napsal na sociální síti Facebook. Později tuto informaci stáhl.

Celý článek v angličtině naleznete zde.

Jiří Drahoš naproti tomu vystupuje tak, jak by se dalo čekat od profesora, hovoří věcně, kultivovaně a ve svých 68 letech by mohl být dobrým prezidentem. Politolog Jakub Charvát serveru sdělil, že Jiří Drahoš je relativně konsenzuálním kandidátem. Jeho slabým místem je, že nepůsobí jako příliš silná osobnost. Expremiér Mirek Topolánek vedl podle politologa výraznou kampaň. „Ale Jiří Drahoš je trochu nudný. A Češi mají rádi výrazného prezidenta,“ dodal.

Jiří Drahoš tak teď podle serveru Politico hledá ten správný „chemický“ vzorec, jak dosáhnout prezidentského úřadu. „Říkáme v češtině, že ryba smrdí od hlavy, a to skvěle vystihuje pozici Miloše Zemana,“ sdělil Drahoš serveru Politico. „Z Pražského hradu proudí po celých pět let nekompetentnost, korupce a vulgarismus,“ pokračoval Drahoš. Současný prezident nás prý vzdálil od našich západních partnerů. Současně stále více vystupuje ve prospěch extremistů. To jsou podle Drahoše důvody, proč Česko potřebuje změnu. Potřebuje obnovit morální autoritu nejen prezidentského úřadu, ale také autoritu vlády či parlamentu. Drahoš se o to chce pokusit, chce navázat na Václav Havla a T. G. Masaryka.

Další informace naleznete zde.

Jak se to projeví v praktické politice? Např. tím, že dává najevo, že si za premiéra nepřeje člověka, kterému hrozí trestní stíhání, což je přesně případ současného premiéra Andreje Babiše (ANO).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pryč z EU. Sputnik: Úřední stanovisko. A je zle. Zeman a Babiš, o ně nejde

8:17 Pryč z EU. Sputnik: Úřední stanovisko. A je zle. Zeman a Babiš, o ně nejde

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovorech pro televizi Prima horovali pro rus…