Čína vs. Tchaj-wan a obchod s ČR. Čísla vypovídají jasně. Šéfodborář předložil, jak to doopravdy je

17.02.2023 21:52 | Komentář

Čeští zemědělci prodávají jablka za osm korun, Češi je kupují až za 30. Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek je nespokojen s jednáním obchodních řetězců, které neúměrně zdražují potraviny a vytvářejí tlak na dodavatele. Rozhodl se proto spolu s redakcí podívat nejen na současná čísla ohledně jídla, ale i na minoritní akcionáře ČEZu a na obchod s Čínou a Tchaj-wanem.

Čína vs. Tchaj-wan a obchod s ČR. Čísla vypovídají jasně. Šéfodborář předložil, jak to doopravdy je
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf ASO Bohumír Dufek

Stálou podstatou ohledně potravin podle něj zůstává, za jaké ceny prodávají své zboží zemědělci a za jakou se pak objeví na českých pultech. „Řekl jsem to i na Tripartitě a požádal jsem premiéra, aby na základě zákona o cenách situaci řešil. Abychom byli upřímní, zkusím to zjednodušit, čeští zemědělci dodávají hlavně vejce, brambory, mléko a část kuřecího a vepřového, jinak se vše ostatní do České republiky dováží, protože české zemědělství snížilo svoji výrobu právě z důvodu velkého tlaku, který způsobují markety cenami na českém trhu,“ vysvětlil Dufek, mimo jiné i odborník na zemědělství.

Čeští zemědělci se tak podle něj ocitají pod tlakem zahraničních obchodů dotovaných domácími vládami a supermarketům stačí sáhnout pro zboží napříč Evropou. „Je špatně, když chceme snížit uhlíkovou stopu, abychom ze Španělska dováželi rajčata, když se pěstují na Moravě. Brambory prodávají zemědělci za 5 korun, a když budu slušný, tak na pultě jsou od 15 korun výše. A nemusím se bát říci, že mimo sezónnost atakují i třicetikorunovou hranici,“ porovnal. Jablka například dodávají pěstitelé už v přepravce za 8 korun za kilo a markety nabízejí kilo za 30 korun i více, záleží však na ročním období.

Dufek: Nenajdu komoditu, kterou by Češi platili ve slušné ceně

A česká výroba klesá. Vepřové maso, kterého Česká republika před 25 lety vyráběla 110 procent, nyní vyrábí 42 procent. „Výroba drůbežího masa dělá kolem 60 procent a u vajec tvoříme 90 procent české spotřeby. Přestože stojí vejce kolem 2,40 až 2,80, za což je dodávají čeští zemědělci, v obchodě je jejich cena 5,50 a více – tedy stoprocentní marže, což je samozřejmě nemorální. Ale tady se musím ohradit i vůči českému státu. Máme zákon o významné tržní síle, aby čeští zemědělci netahali za kratší konec, a zákon o cenách. Kontrolní orgány ale nekonají a mně se to nelíbí. Na Tripartitě jsem vyzval premiéra a ministra zemědělství, aby se na to podívali. Poslední dobou se navíc zvýšila i cena cukru a věřím, že Česká republika začne narovnávat cenotvorbu, protože nenajdu žádnou potravinářskou komoditu, kterou by čeští občané platili ve slušné ceně,“ upozornil Dufek s tím, že ani nemluví o ostatních komoditách, jako jsou datové služby, benzín, nafta, plyn nebo elektřina, které vnímá mezi nejdražšími v celé Evropě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prague Pride: USA už nepřispějí. Ale vy možná ano. Ať to platí ten, kdo to chce, vyzval Žantovský

8:19 Prague Pride: USA už nepřispějí. Ale vy možná ano. Ať to platí ten, kdo to chce, vyzval Žantovský

TÝDEN V MÉDIÍCH Šikana živnostníků a podnikatelů dalším nápadem Fialovy vlády, jak pomoci veřejnoprá…