Církve už mají 100 tisíc hektarů lesa a chtějí víc. Učí se hospodařit

15. 12. 2015 10:47

Církve v Česku bohatnou. Podle informací úterního vydání deníku Právo jsou už teď faráři držiteli sta tisíc hektarů lesa. Dostali se tak hned za stát. Zdá se však, že chtějí víc. Jsou připraveny se soudit o dalších 30 tisíc hektarů. Biskupové se tak budou muset naučit bojovat např. s kůrovcovou kalamitou.

Církve už mají 100 tisíc hektarů lesa a chtějí víc. Učí se hospodařit
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

Část dřeva prý farnosti prodali do zahraničí, protože ho na trhu bylo moc. Zase řádil kůrovec. Ale biskupové jsou připraveni přednostně obchodovat v Česku. Olomoucký biskup Jan Graubner prozradil, že se musel nechat vyškolit lesníkem, aby věděl, jak to se dřevem chodí. Jeho biskupství v tuto chvíli drží 22 tisíc hektarů a na dalších 18 tisíc čeká. Stojí přitom za pozornost, že kvůli sporům s církvemi přestaly Lesy ČR obhospodařovat řadu ploch, takže je bez práce mnoho lesníků.

Spory se vedou asi o 30 tisíc hektarů lesa. Přibližně 100 tisíc hektarů lesů už bylo církvím vydáno. „Stejně jako ostatní biskupové Graubner věří, že lesy a pole výhledově zajistí dostatek peněz na provoz diecéze, až přestanou od státu plynout dotace. Ty skončí až za patnáct let, ale od příštího roku se začnou každý rok o pět procent zmenšovat,“ připomíná deník.  

Církvím pomáhají i předané peníze. Za ty přikupují další lesní plochy a peníze chtějí využít např. k vybudování školy, která by vychovávala vlastní lesníky. Noví vlastníci slibují, že nové lesy nebudou drancovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže

18:56 „Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže

Bloger Petr Paulczyňski je šokován z úvah o tom, že mužům by prý mohla připadnout ryze ženská role –…