Co čeká Blatného v souvislosti s Babišem? Šéfka TOP 09 varovala v rádiu

27.10.2020 18:28

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byla Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09. Je opozice ochotná a schopná v boji s pandemií táhnout s vládou za jeden provaz? Pokud ano, v čem se to projevuje? A na která politická témata se nesmí zapomínat, i když celospolečenské diskusi dominuje covid-19?

Co čeká Blatného v souvislosti s Babišem? Šéfka TOP 09 varovala v rádiu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
reklama

Úvodem se Pekarová Adamová vyjádřila ke kauze Vyšehrad, kdy se ministr zdravotnictví Roman Prymula sešel s šéfem poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem – v restauraci a v nočních hodinách. Prymula končí ve funkci ministra, Faltýnek ve funkci prvního místopředsedy hnutí ANO.

„Je to porušení pravidel, která sám pan ministr nařizuje ostatním dodržovat. Nemá absolutně pak šanci si udržet důvěryhodnost a respekt těch lidí, kterým to nařizuje. A projevuje se to tím, že s takovouto velkou epidemií prohráváme. On už tu důvěryhodnost ztrácel i předtím a celá vláda ji má v troskách. Já bych řekla, že i její autorita je v troskách, protože prostě ta opatření nejsou dostatečně zdůvodňována, není tady dostatečné vysvětlení toho, co se musí stát, aby se jednotlivá opatření mohla rušit. Ta přicházejí ve velmi rychlém sledu za sebou a takovou salámovou metodou. A do toho všeho přichází porušení všeho myslitelného, myslím, že to je velmi špatný příklad,“ sdělila Pekarová Adamová, která opakovaně vyzvala k tomu, aby si lidé nebrali příklad z pana Prymuly. 

Anketa

Souhlasíte se zákazem vycházení od 21 do 5?

62%
38%
hlasovalo: 28719 lidí
Řeč pak přišla i na nového šéfa resortu Jana Blatného, který bude jmenován ve čtvrtek. „Pana Blatného příliš neznám. Jeho úkol je velmi, velmi složitý, nikdo bychom asi nechtěli měnit. Je ale důležité, aby měl schopnost získat si důvěru lidí, ale i schopnost obstát vzhledem ke své autoritě u pana premiéra. Protože se ukazuje, že tím hlavním problémem v celém zvládání epidemie v posledních týdnech a měsících bylo to, že ministr nebyl schopen, častokrát, přesvědčit hlavu vlády o tom, že ta opatření jsou nutná a nezbytná a že jsou jedinou cestu ke zvládnutí situace, které čelíme," sdělila Pekarová Adamová. Narážela tak na to, jak premiér Babiš chtěl ještě před pár týdny řešit přednostně zahrádkářský zákon a neuposlechl ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha ohledně nošení roušek.

Pekarová Adamová následně přislíbila, že TOP 09 podpoří žádost vlády o prodloužení nouzového stavu. Po skončení nouzového stavu pak vnímá jako nezbytné, aby vláda Andreje Babiše požádala o důvěru Poslaneckou sněmovnu. „Je vidět, že se tady ta situace vymkla kontrole, aniž by musela. My jsme už na začátku září varovali před takzvaným izraelským scénářem, to znamená lockdownem. U nás je nyní takový poloviční lockdown. Varovali jsme, ale zároveň jsme přicházeli s naším osmerem doporučení, tedy osm konkrétních bodů, co má vláda dělat, aby se ta situace podařila zvrátit,“ podotkla Pekarová Adamová, podle níž je vláda vyslyšela jen v případě testování. Ta neustále také apeluje na to, aby přicházel dostatek dat a faktů. Například v tom, jak se projeví jednotlivá opatření, jaký bude vývoj. Ona sama doufá i v to, že bude vyšetřeno policií, kdo a v jakém okamžiku nekonal, i když čísla a data měl.

Co se týče podepsaného memoranda ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, jde o spolupráci do nadcházejících sněmovních voleb, v nichž chce toto uskupení zvítězit. „Přistupujeme ale k tomu s pokorou,“ řekla Pekarová Adamová s tím, že chtějí, aby koalice byla pro všechny občany Česka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

16:46 Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

Mikuláš Minář představil své nové politické hnutí. Rozhodně nehodlá být pětiprocentní stranou. „Hled…