Co čeká Ukrajinu: Kompromis, dočasná okupace. Faktor Trump. Petr Pavel tuší jednání o míru

04.07.2024 16:41 | Zprávy

Jaká by měla být nová strategie Severoatlantické aliance vůči Rusku? Co vyplývá pro Ukrajinu i pro její spojence z aktuálního vývoje na frontě? Chystá prezident Petr Pavel po schůzce k zahraniční politice další společná setkání s Petrem Fialou a s Andrejem Babišem? Hostem 20 minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl prezident Petr Pavel.

Co čeká Ukrajinu: Kompromis, dočasná okupace. Faktor Trump. Petr Pavel tuší jednání o míru
Foto: YouTube CT24
Popisek: Petr Pavel a Volodymyr Zelenskyj

Za týden touto dobou bude prezident Petr Pavel ve Washingtonu na summitu Severoatlantické aliance, kde bude reprezentovat Českou republiku. Po pondělní schůzce nejvyšších ústavních činitelů, kdy koordinovali strategii České republiky pro ten summit, mimo jiné řekl, že jedním z úkolů summitu bude vytvoření komplexní strategie ve vztahu k Rusku. Podle jeho slov bylo dosud Rusko součástí plánování Aliance jako její partner, ale že současné chování Ruska vyžaduje zásadní a systémovou změnu přístupu k němu. Co to konkrétně znamená, jak se ten přístup musí změnit? 

„Musíme si přiznat, že Rusko se k nám chová jako k nepříteli a zároveň, že my vidíme Rusko jako v současnosti největší bezpečnostní hrozbu. Nejenom pro Českou republiku, ale i pro Evropu. A to se musí odrazit ve všech strategických dokumentech Aliance, protože z toho samozřejmě bude potom vyplývat náš přístup k Rusku,“ poznamenal Petr Pavel.

Ale nemělo se to tam odrazit už nyní, když vezmeme v úvahu, že ta válka na Ukrajině trvá 28 měsíců? „Samozřejmě že ano, ale dosud nebyla vypracována jednotná politika ve vztahu k Rusku. Země přistupují k Rusku každá podle svého, což na jednu stranu dává smysl, na druhou stranu v koordinaci je síla. Aliance je o jednotě, takže by bylo záhodno, abychom měli vypracovaný i strategický přístup Aliance jako celku k Rusku, protože jedině tak můžeme prosazovat své postoje mnohem silněji,“ dodal Pavel.

 A specifikoval, co vše by mělo v tom strategickém přístupu být.

„Mělo by tam být především přehodnocení toho, jak vnímáme Rusko při jednáních. Dosud jsme měli zakládací akt NATO/Rusko z roku 1997, následně potom byla zřízena Rada NATO/Rusko. Rusko sedělo s námi všemi u jednoho stolu, kde jsme probírali spoustu důležitých otázek, které se týkaly kontroly zbrojení, které se týkaly vzájemných cvičení, které se týkaly možných incidentů a jejich předcházení. Dnes taková situace samozřejmě není a my musíme brát v úvahu, že Rusko je jadernou velmocí, že je státem, který se chová agresivně vůči svým sousedům, často i proti zemím NATO podniká různé provokativní akce. A my na to musíme být připraveni, musíme na to být schopni reagovat,“ sdělil Pavel.

Hovořil také o vojenských plánech. „Naštěstí ta vojenská část Aliance reaguje velice rychle a pružně a plány obrany, především východního křídla, byly modifikovány, byly upraveny. A podle nich se dnes stavějí ta vojenská uskupení, jichž součástí je i Česká republika, například na Slovensku, v Litvě nebo v Lotyšsku, která mají za cíl odradit Rusko od případné agrese proti kterémukoliv členovi na východním křídle,“ řekl Pavel.

Moderátor mu připomněl, že v minulosti uváděl, že některé členské státy NATO k Rusku přistupují jinak než jiné členské státy, že je potřeba jednota. Je reálné, že se ve Washingtonu uskuteční dohoda i s Maďarskem a se Slovenskem?

„Ve Washingtonu by neměla být odsouhlasena nějaká jednotná platforma, ale mělo by být odsouhlaseno zadání vypracovat strategický politický přístup k Rusku, což bude samozřejmě nějakou dobu trvat, a to odsouhlasení konkrétního dokumentu bude zřejmě předmětem až dalšího summitu nebo některého z ministerských jednání,“ podotkl prezident.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Vanda Efnerová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Proč jste vlastně kandidovala do EP?

Dobrý den, neustále jste tvrdila a tvrdíte, jak chcete v EP hájit zájmy občanů, hlavně teda těch mladých, ale přitom chcete být eurokomisařkou. Proč jste tedy vlastně kandidovala do EP a myslíte to, co říkáte vážně? Já to třeba chápu tak, že EP je pro vás jen pojistkou, abyste nějakou funkci měla, k...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Kdo udělal z Ruska nepřítele?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKocum , 04.07.2024 17:50:01
NATO a speciálně USA. Měli byste se omluvit Rusku a všem. Jenže prázdné hlavy nechápou.

|  15 |  0

Další články z rubriky

„Mluvím trochu za prezidenta Pavla.“ Petr Kolář se Žantovským vítali v Praze další neziskovku

18:02 „Mluvím trochu za prezidenta Pavla.“ Petr Kolář se Žantovským vítali v Praze další neziskovku

Jako „nový kluk na sídlišti“ se v Praze představuje organizace GLOBSEC. Na přelomu srpna a září se z…