Co s tím? Kauza „Jakub Železný a bůhvíproč Ludvík Svoboda“: Zodpovědní promluvili o ČT

21.07.2020 4:44 | Zprávy

Nábřeží, které se bůhvíproč dodnes jmenuje po komunistickém prezidentu Ludvíku Svobodovi. Taková poznámka zazněla v pořadu Události, komentáře České televize, i když s probíraným tématem mimořádné série nehod na železnici ani s hostem pořadu, vicepremiérem Karlem Havlíčkem, neměla nic společného. První místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip volá po moderátorově omluvě, jinak by jeho exces měla řešit Rada ČT. Oslovení odborníci sice vnímají komentář jako nebetyčně hloupý, ale porušení vysílacího zákona v něm nejspíš nevidí.

Co s tím? Kauza „Jakub Železný a bůhvíproč Ludvík Svoboda“: Zodpovědní promluvili o ČT
Foto: reproČT
Popisek: Jakub Železný - moderátor Události, komentáře

Zcela nečekaně se během diskuse k tématu mimořádné série nehod na železnici v pořadu Události, komentáře České televize objevilo jméno někdejšího prezidenta Československa. Moderátor Jakub Železný se obrátil na vicepremiéra Karla Havlíčka, který ve vládě Andreje Babiše zastává jak funkci ministra průmyslu a obchodu, tak i dopravy, s otázkou, v níž zaznělo: „Nejsou právě tohle ty chvíle, kdy si člověk neumí moc dobře představit, jak pendlujete mezi nábřežím Na Františku a nábřežím, které se bůhvíproč dodnes jmenuje po komunistickém prezidentu Ludvíku Svobodovi...“ Moderátorovo podotknutí bylo překvapivé v tom, že s projednávaným tématem nemělo vůbec nic společného.

Ludvík Svoboda bojoval v první světové válce v Rusku jako příslušník československých legií. Jeho činnost během druhé světové války byla spojena s organizací československého vojska v Sovětském svazu a s významnými bitvami proti vojskům nacistického Německa. V dubnu 1945 ho prezident Edvard Beneš jmenoval jako nestraníka ministrem národní obrany v tzv. Košické vládě. Během druhé světové války byl jeho jediný syn Miroslav ve svých necelých 18 letech zavražděn v koncentračním táboře Mauthausen. Popraveni byli i další čtyři členové z obou rodin manželů Svobodových. Jeho manželka Irena s dospívající dcerou Zoe unikly zatčení a od listopadu 1941 do května 1945 se skrývaly na Moravě.

Omluva rodině, nebo musí exces řešit Rada České televize

Ludvík Svoboda byl ministrem národní obrany od svého jmenování členem Košické vlády až do svého odvolání 25. dubna 1950. Členem komunistické strany se stal rok a půl předtím, v listopadu 1948. Koncem roku 1952 byl zatčen a měsíc vězněn. Do řádného důchodu byl dán začátkem roku 1953. V roce 1954 byl rehabilitován, ale do politiky se nevrátil, byť mu to bylo nabízeno.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

svoboda slova

Dobrý den, jak si podle vás v otázce svobody slova vede tato vláda? Není horší než nějaký cenzor na sociálních sítích? Otázkou taky je, zda to tak není všude, nebo myslíte, že FB zavádí cenzuru na vlastní popud?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Binec, nikdo to nezachrání.“ Z Bartošova „úřadu pro zlepšování“

10:55 „Binec, nikdo to nezachrání.“ Z Bartošova „úřadu pro zlepšování“

Zachrání nepodařené digitalizační projekty, které mají zlepšit životy českých občanů, úředníci minis…