Cože? Chápete to? Babiš se díval na Moravce a dnes vydal prohlášení. Zásadní

02.07.2020 10:31

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) zhlédl nedělní Otázky Václava Moravce a rozhodl se sepsat text, v němž si to chtěl vyřídit s ekonomku Evou Zamrazilovou a lidem vysvětlil, že se teď, v době koronavirové, potřebujeme významně zadlužit a že si to dokonce můžeme dovolit.

Cože? Chápete to? Babiš se díval na Moravce a dnes vydal prohlášení. Zásadní
Foto: Facebookový profil Andreje Babiše
Popisek: Premiér Andrej Babiš (ANO)

Ekonomka Eva Zamrazilová v nedělních Otázkách Václava Moravce varovala před přílišným zadlužováním Česka. Konstatovala, že jsme ani v této krizi možná nemuseli vytvořit schodek až 500 miliard korun. Stejně tak nevidí důvod k tomu se prudce zadlužovat i v dalších letech, protože by to mohlo zhoršit postavení Česka na mezinárodních finančních trzích. Koaličním vládám s účastí Andreje Babiše také vyčetla, že sedm let hojnosti nevyužily ke tvorbě větší finanční rezervy, jak to udělali třeba Němci.

Anketa

Sledujete i letos seriál Chalupáři?

38%
62%
hlasovalo: 6531 lidí

A Babiš se rozzlobil.

„Tak jsem o víkendu viděl, jak se předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová předváděla u Václava Moravce. Už v minulosti třeba tvrdila, že si prý krizovými záchrannými opatřeními pro firmy, podnikatele a živnostníky zaděláváme na problémy se zadlužením. Cože, chápete to? Jo, taky jsme si údajně v předchozích letech nevytvořili dostatečné finanční rezervy. Fakt? No nestačil jsem se divit. O jaké zemi paní ekonomka mluví? Naprostý opak je totiž pravda. V předchozích letech jsme i díky ekonomické politice naší vlády zažívali silný ekonomický růst a tomu odpovídalo i hospodaření státu. To bylo nejen vyrovnané, ale dokonce se dostalo i do přebytku,“ rozčiloval se v komentáři pro MF Dnes, kterou v roce 2013 koupil.

Poté položil na stůl pár vlastních čísel, na kterých ukázal, že rozpočet v minulosti končíval i díky dotacím EU v přebytku. V roce 2016 šlo o přebytek téměř 62 miliard. Obce i kraje hospodaří zodpovědně a koaličním vládám s účastí ANO se podle Babiše daří snižovat státní dluh.

„Podle Evy Zamrazilové ale prý nyní příliš rozvolňujeme rozpočtová pravidla. Nevím, jak by naší ekonomice pomáhala ona, my ale na současnou krizovou situaci reagujeme podobně jako ostatní členské země EU. Právě proto Evropská komise na konci března poprvé v historii aktivovala obecnou únikovou doložku z evropského fiskálního pravidla. Tím jednotlivým zemím umožnila dočasný odklon od střednědobých rozpočtových cílů a otevřela jim prostor k provádění fiskálních opatření, která budou odpovídat tempu ekonomického oživení a zároveň ponechají dostatečný prostor prorůstovým výdajům. Naše vláda totiž fakt nechce opakovat naprosto fatální a tragické chyby předchozích vlád ODS a TOP 09. Vzpomeňme si na situaci před deseti lety. Tehdy se vláda pokusila naši zemi vyvést z krize cestou tupých plošných škrtů – a jak to dopadlo? Prostě jsme se jen proškrtali do nekonečné recese v dalších letech. Navíc ještě během té doby vzrostlo i zadlužení země o 17 procent! Myslím, že právě tenhle nepovedený experiment všem bohatě stačil jednou. My ho teď proto určitě nebudeme opakovat. Zvládneme současnou krizi i bez bolestivých škrtů a zvyšování daní. A nebudeme muset znovu jako před deseti lety řešit, jestli vůbec valorizovat důchody, šetřit na učitelích či lékařích nebo sebrat peníze našim vojákům a policistům,“ pokračoval ve slovní kanonádě proti Zamrazilové.

V náš prospěch podle Babiše mluví i to, že se zadlužují i ostatní země.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…