Cože? Slitování? V ČT padla k případu H-System slova, která by občan od právníků nečekal

26.07.2018 12:11 | Zprávy
autor: Marek Korejs

Kauza H-System, o které v poslední době často informujeme, byla včera hlavním tématem večerního vysílání zpravodajského kanálu ČT24. Hosty byli právník, vysokoškolský profesor a někdejší soudce Ústavního soudu Stanislav Balík, soudce Kamil Kydalka, který kdysi poslal mozek H-Systemu Petra Smetku na dvanáct let do vězení, a také správce konkurzní podstaty Josef Monsport.

Cože? Slitování? V ČT padla k případu H-System slova, která by občan od právníků nečekal
Foto: Repro ČT
Popisek: Vysílání ČT k případu H-System

Prezident Miloš Zeman vyjádřil názor, že existují pochyby o lidskosti rozsudku Nejvyššího soudu, který uložil členům družstva Svatopluk, aby domy, které si po krachu H-Systemu dostavěli svépomocí se souhlasem tehdejšího správce konkurzní podstaty, vyklidili. Lhůta byla přitom stanovena na pouhých třicet dní.

„Víte, to má dvě roviny. Jedna rovina je rovinou dělby moci a zaregistroval jsem, že pan prezident by se chtěl na toto téma sejít s předsedou Nejvyššího soudu. Myslím si, že je to zcela nepřípadné. Žijeme ve státě, kde je dělba moci a předseda Nejvyššího soudu by jen stěží mohl svým soudcům říci: „Příště jinak!“ Druhá rovina je ta, jestli je to rozhodnutí správné, nebo není,“ míní Balík. To ale podle něj po podání odvolání bude řešit Ústavní soud.

Moderátora Tomáše Drahoňovského zajímalo vnímání pojmu „lidskost“ v rámci práva. Má lidskost své místo v činnosti justičních orgánů? „Víte, z praxe vám řeknu, my jsme občas použili pojem, a dokonce je to někde i v nějakém rozhodnutí, právo slitovné. Samozřejmě, že jsou na jedné straně dobré mravy, dobrá víra, legitimní očekávání, spravedlnost, na druhé straně může být až ten nešťastný extrém – přepjatý formalismus, svévole, libovůle; čili já si nemyslím, že by ten pojem lidskost úplně nepatřil do té roviny aplikace práva,“ zhodnotil věc Balík.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Omluvou Nohavicovi za vypnutí hymny průšvih ČT nekončí

13:51 Omluvou Nohavicovi za vypnutí hymny průšvih ČT nekončí

V sobotu měli Ostravané možnost slyšet Jaromíra Nohavicu zazpívat českou hymnu na mistrovství světa …