Doteď jsme na sebe byli hodní, ale... Kulhánek v Partii načal kauzu Vrbětice a Rakušan vybuchl: Zeman, Nejedlý...

06.06.2021 12:19

„Babiš je mimo mísu. My, na rozdíl od něj, v kampani nebudeme lhát.“ Do první hodiny Partie Terezie Tománkové na CNN Prima zavítali ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a předseda hnutí STAN Vít Rakušan a ten premiéra Babiše nešetřil. Zvedlo ho ze židle, když šéf ANO nazval turisty mířící do České republiky „cizáky“. Hosté se shodli na tom, že o turisty v Česku stojí, ale jejich cestování po Česku musí být bezpečné. Pak došlo na Vrbětice a Rakušan to vzal od podlahy.

Doteď jsme na sebe byli hodní, ale... Kulhánek v Partii načal kauzu Vrbětice a Rakušan vybuchl: Zeman, Nejedlý...
Foto: repro TV Prima, tan
Popisek: Vít Rakušan v Partii Terezie Tománkové

Rakušan se hned v úvodu ostře ohradil proti lžím, které pronášel na adresu koalice Pirátů a Starostů Andrej Babiš.

„Odpovědí na to je pravda. A proto ta výzva premiérovi Babišovi, aby doložil svá tvrzení, nebo se omluvil. My takto pracovat nebudeme. Naše heslo je: Vraťme zemi budoucnost. V kampani nebudeme, na rozdíl od pana premiéra, lhát,“ sliboval Rakušan.

Poté zasadil premiérovi další ránu.

Pořádně ho naštvalo, když premiér Andrej Babiš nazval turisty mířící do České republiky „cizáky“. „Nazývat tak naše sousedy, kteří sem přijedou obdivovat krásy naší země, to je prostě mimo mísu,“ vypálil.  

Kulhánek zdůraznil, že i on si přeje, aby zahraniční turisté do České republiky jezdili.

„Já chci, aby sem přijeli cizinci, jak jsme byli zvyklí před covidem, ale musí to mít svá pravidla. Pokud bude chtít turista přijít do restaurace, tak bude muset být očkován nebo bude muset mít platný test. ... Nezapomínejme na to, že covid nikam nezmizel. Já si přeji, aby se letošní léto podobalo těm létům před covidem, ale musíme být opatrní, musí to být bezpečné,“ zdůrazňoval ministr.

Poté vysvětlil, proč nikam nekandiduje.

„Zahraniční politice neprospívá volební kampaň. Proto já říkám, že nikam nekandiduji. Na druhou stranu říkám, že jsem sociální demokrat, budu sociální demokracii volit a budu ji podporovat,“ zdůraznil Kulhánek.

Anketa

Měli by se po návratu z dovolené testovat na covid-19 i Češi po očkování?

71%
24%
hlasovalo: 5761 lidí
Rakušan ministrovi vyčetl, že vláda jako celek zaspala v přípravě covid pasu a pak přišla s návrhem, který Sněmovnou neprošel, protože počítal s příliš mnoha daty, které lidé sdělí státu. Teď vláda připravuje předávání mnohem menšího počtu informací a Kulhánek vyjádřil naději, že tento okleštěný návrh už opozice podpoří.

„Já to nemohu slíbit, dokud ten návrh neuvidím,“ poznamenal k tomu Rakušan.

Kulhánek poté odmítal, že by česká diplomacie nebyla akceschopná. „Vrbětická krize a ta následná česká reakce ukázala, že česká diplomacie je akceschopná,“ zdůraznil Kulhánek s tím, že nás slovně podpořili partneři v NATO a v EU. „Velká Británie je s Ruskem na striktní paritě a oni už neměli kde vyhošťovat,“ upozornil Kulhánek.

A v tu chvíli se Rakušan tvrdě přihlásil o pozornost.

„Doteď jsme na sebe byli hodní, ale tady zásadně nesouhlasím. My jsme slyšeli, co říkala německá kancléřka Angela Merkelová, co říkal britský premiér Boris Johnson,“ ozval se Rakušan s odvoláním na informace serveru Politico. „Tady naši spojenci slyší slova prezidenta Zemana. Tady za to vládu neviním. Ale oni slyšeli i slova ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Tady většina stran, až na SPD a KSČM, mluvila jednotně. Ale vláda nemluvila jako jeden muž. A pan prezident...,“ naznačil Rakušan. „Proto my vidíme tu vlažnou reakci,“ doplnil předseda STAN.

Kulhánek oponoval, že během jednání, která on vedl v zahraničí, se ho na Zemanova slova nikdo neptal, a je přesvědčen, že spojenci v NATO a EU nás jasně podpořili.

Tady se Rakušan zasmál.

„Razantní prohlášení nikdy nikoho nebolí. Razantní prohlášení jsou hezká v novinách, ale ta nikdy nikoho nebolí. Diktátory bolí jen razantní kroky,“ zdůraznil Rakušan s tím, že by se na české politické scéně mělo jednat o tom, co ještě lze udělat.

Poté Kulhánkovi vyčinil za to, že odmítá odebrat diplomatický pas neformálnímu poradci prezidenta Zemana, Martinovi Nejedlému.

Kulhánek se ohradil.

„Já jsem ten diplomatický pas nevydával. Já to trochu vnímám jako zástupný problém domácí politiky,“ kontroval Kulhánek s tím, že on zahraniční politiku země probírá jen s lidmi, se kterými ji probírat má, např. s prezidentem, nikoli s jeho poradcem Nejedlým.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Tvrdil jste, že nejste vládní kandidát

Ale za svého poradce chcete člena vádní strany, konkrétně STAN. Navíc toho, kdo si chtěl ponechat mandát i podobu své stáže v zahraničí. Tak si představujete tu vaši slibovanou nezávislost? Můžete mi ji tedy přesně definovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …