Drahý radar: Na ministerstvu padla hlava. Byla otevřená?

13.02.2020 10:06 | Zprávy
autor: vef

Armádní nákupy, konkrétně pořízení armádních radarů Vera NG za 1,5 miliardy korun, zlomily vaz náměstku ministra obrany pro vyzbrojování Filipu Říhovi. Ten včera rezignoval na svou funkci. Píše o tom server Lidovky.cz.

Drahý radar: Na ministerstvu padla hlava. Byla otevřená?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Metnar

Říha podle všeho z funkce odstoupil po rozhovoru s ministrem obrany Lubomírem Metnarem, resort dle jeho slov čelil neúnosnému tlaku. Řízením sekce bude nyní pověřen současný ředitel odboru řízení a podpory Lubor Koudelka. Říha však i nadále trvá na tom, že žádnou chybu neudělal. „Zákon jsem dodržel v plném rozsahu, ale mediální tlak, který se zde konal, zanechával pachuť i na resortu obrany,“ poznamenal s tím, že to nebylo nadále schůdné.

Ministerstvo obrany čelilo podezření z navyšování cen několika posledních nákupů. I když se šéf resortu snažil armádní nákupy v poslaneckém klubu ANO obhájit, zazněl požadavek na personální obměnu. To, že by mělo dojít k obměně, zaznívalo i z úst samotného premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Podle premiéra totiž náměstek ministra obrany poskytl vládě špatné informace ohledně aktuální ceny radarů a rušiček. „V únoru 2019 v souladu s vládními pravidly předložil ministr Lubomír Metnar nesprávnou informaci o této zakázce na vládu, v dubnu se začalo jednat s výrobcem a ukázalo se, že to, co armáda požaduje a fakt potřebuje, stojí o hodně víc. O 1,5 miliardy. To stejné s mobilními rušičkami, které byly odhadované před pěti lety na 960 milionů, a realita je 1,45 miliardy. Vlastně je to ještě horší případ, protože rušičky vyrábí naše státní firma a tam měli vědět skutečnou cenu. Stačilo si to u ní jen ověřit!“ mínil Babiš. 

Filip Říha, který měl radary starosti, si ještě včera údajně svůj odchod z obrany nepřipouštěl. V minulosti jej však provázela řada nezdarů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

13:33 Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

Režisér Igor Chaun varuje před migračním paktem, který nedávno vstoupil v platnost. Podle něj není j…