Drtinová řešila menstruaci. To budete koukat

22.10.2018 11:17

Dnes se na DVTV řešilo téma, které přímo ovlivňuje polovinu populace. Jednalo se o menstruaci. Do studia přišla Petra Mikulcová z iniciativy #MamSveDny pohovořit o problému bolestivé menstruace. Uvedla, že až 500 000 žen v Čechách trpí bolestmi desetinu roku. Pomoct jim má změna životního stylu.„Když se do firem dostane více žen, více žen do vedení, tak se tam dostane prostor i pro menstruační cyklus, a pak to všechno bude normálnější a bude normálnější o tom mluvit,“ řekla Drtinové iniciátorka iniciativy.

Drtinová řešila menstruaci. To budete koukat
Foto: ReproFoto. ČT
Popisek: Daniela Drtinová

Mikulcová uvedla, že lékaři řeší u žen bolestivou menstruaci pouze nasazením hormonální antikoncepce nebo prášky proti bolesti, což je podle ní špatně, a když chce žena řešit situaci jinak, tak se nemá nechat odbýt. Pomocí má být disciplína ve zdravém životním stylu. Drtinová se jí otázala, zda je to vědecky prokázáno, nebo zda je to  pouze odzkoušeno na pár ženách. Mikulcová uvedla, že není odbornice, ale někteří vědci již údajně považují bolestivou menstruaci za civilizační chorobu způsobenou životním stylem. „My ale nevíme, jestli ženy před 500 lety měly bolestivou menstruaci, protože se o tom nemluvilo, ani v žádných análech se to nedochovalo,“ oponovala jí Drtinová. Mikulcová vyslovila domněnku některých vědců, že ženy dříve menstruačními bolestmi tak netrpěly, protože byly častěji těhotné, což by ovšem jako lék na bolestivou menstruaci nedoporučovala.

Anketa

Je dobře, že se v roce 1918 rozpadlo Rakousko-Uhersko?

56%
44%
hlasovalo: 10697 lidí

Přiznala, že nyní už není pro myšlenku „menstruačního volna“ ve firmách, protože by si jednak o tyto dny ženy neříkaly ze studu, ale také proto, že by byly pravděpodobně zesměšňovány jak kolegy, tak kolegyněmi, které bolestivou menstruací netrpí. Naštěstí už většina firem dává tzv. sick days, které mohou ženy pro tento účel použít, zmínila Mikulcová.

Od Drtinové pak přišla otázka, co by mohly firmy udělat pro ženy trpící touto možnou civilizační chorobou. Mikulcová řekla, že to už je otázka na budoucnost. „Když se do firem dostane více žen, více žen do vedení, tak se tam dostane prostor i pro menstruační cyklus, a pak to všechno bude normálnější a bude normálnější o tom mluvit,“ uvedla Mikulcová s tím, že nyní okolo tématu chodí ženy po špičkách a podceňují se. Už prý se nestane, že někdo řekne: „Už má ty svoje nálady, zase to dostala.“ Mužské myšlení je podle ní lineární, zatímco ženské více cyklické. Když se jí Drtinová ptala, co to znamená, aktivistka odpověděla, že ženám se podle cyklu mění silné a slabé stránky, takže by v ideálním případě měly ve firmách možnost toto použít.

Celý rozhovor ZDE

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bostonský profesor Lukeš se prohlásil za přítele Ruska. A má na něj přátelskou prosbu

19:45 Bostonský profesor Lukeš se prohlásil za přítele Ruska. A má na něj přátelskou prosbu

Profesor historie a mezinárodních vztahů Igor Lukeš se vyjádřil k prvnímu setkání americké hlavy stá…