Druhá vlna je naprosto jistá, hrozil virolog z rádia. Možná už na konci prázdnin

28.07.2020 20:30

„Procento rezistentních může být vysoké,“ uvedl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu virolog a vedoucí výzkumné skupiny v centru CEITEC Pavel Plevka k možné rezistenci některých lidí vůči nemoci covid-19. Aktuálně prý zamezení druhé vlny leží především na zodpovědných institucích. Riziko nákazy venku není extrémně vysoké – naopak nejhorší jsou koncerty a zpěv v interiérech, na to si mají lidé dávat pozor.

Druhá vlna je naprosto jistá, hrozil virolog z rádia. Možná už na konci prázdnin
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Praze začalo plošné testování na koronavirus. Zájem veřejnosti byl mimořádný, lidé u odběrových míst stáli ve frontách už od rána. Došlo i na malé potyčky
reklama

Anketa

Chcete, aby Česká republika ratifikovala Istanbulskou úmluvu?

2%
98%
hlasovalo: 29928 lidí
Plevka míní, že by u nás mohla druhá vlna epidemie přijít již do konce letních prázdnin. Dle něho je další vlna naprosto jistá, záleží však na tom, jak se jí budeme bránit, popřípadě chytrou karanténou či omezením rizikových situací.

Aktuálně rostoucí počty nakažených nemají příliš vliv na počty hospitalizovaných lidí s těžkým průběhem nemoci covid-19. To Plevka vnímá s rezervou; aktuálně totiž velmi vysoké denní přírůstky infikovaných mohou po delší době počty lidí v nemocnicích zvednout. Myslí si též, že nyní dobře víme, kolik lidí je infikováno, zatímco na počátku první vlny mohlo být nakažených mnohem více, ale neodhalili jsme je.

Aby se současné šíření nestalo druhou vlnou, mohou tomu zabránit, dle jeho slov, zodpovědné instituce – pokud se jim šíření nepodaří zastavit, budeme se, podle něho, muset začít chovat v rámci zvětšeného rizika odlišně. „Zřejmě budeme muset upravovat naše chování, aby se virus nešířil,“ poznamenal.

Fotogalerie: - Koronavirová děkovačka na ČVUT

Prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory ...
Maska vyrobená na ČVUT
Obě organizace mají dlouhodobě dobré vztahy
Následně se začaly předávat děkovné diplomy jednol...
Také maska vyrobená na ČVUT
ČISOK vybral pro ČVUT částku přesahující 600 000 k...

To, že se někdo – i přes silný kontakt s nakaženou osobou – neinfikuje, může, dle něj, způsobovat hned několik faktorů. Ukázal směrem k odlišným genetickým předpokladům či na tzv. zkříženou imunitu. Jestli je někdo více rezistentní, to dnes není možné zjistit, dokud se skutečně s nakaženými nesetká. Na výzkumech, které by potvrdily, že jsou někteří lidé vůči koronaviru rezistentní, se zatím teprve pracuje.

Virolog se nedomnívá, že by rezistentní byla většina populace, desítky procent by to však, dle něho, být mohly. Potvrzoval by to například případ výletních lodí, v nichž se nakažený personál staral o cestující, z těch ovšem onemocnělo jen třicet procent. „To by naznačovala, že procento rezistentních může být vysoké,“ řekl Plevka.

Z dlouhodobého hlediska bude důležitá především vakcína – nyní již však lékaři vědí, s jakou hrozbou bojují, a pacienti mají mnohem vyšší pravděpodobnost, že se uzdraví, než jakou měli na počátku epidemie.

Fotogalerie: - Peníze v časech koronaviru

Ve sněmovně se hovořilo o účinnosti nebo neúčinnos...
Ve sněmovně se hovořilo o účinnosti nebo neúčinnos...
Ve sněmovně se hovořilo o účinnosti nebo neúčinnos...
Ve sněmovně se hovořilo o účinnosti nebo neúčinnos...
Ve sněmovně se hovořilo o účinnosti nebo neúčinnos...
Ve sněmovně se hovořilo o účinnosti nebo neúčinnos...

Právě některé vakcíny se již dostávají do třetí fáze testování, tedy k nakaženým pacientům. Pokud se vše podaří, mohly by být hotové na konci letošního roku, a v tom příštím by již mohly být k dispozici. Důležité podle vědce bude, jak bude česká vláda schopná ve vyjednávání, a také, kolik bude ochotna zaplatit.

Český vývoj vakcíny, podle něj, není příliš realistický. Projekt prý nemá moc velkou naději na úspěch a Češi by se radši měli zaměřit na možnost kapacit výroby vakcín na území republiky.

Očkování vůči chřipce doporučuje, ať už kvůli menší pravděpodobnosti nákazy a kombinaci chřipky s koronavirem, či kvůli ulevení zdravotnickým institucím, jelikož se chřipka vůči koronaviru na počátku infekce nedá dobře rozeznat.

Fotogalerie: - Uvolňování protikoronavirových opatření

Představení podmínek pro třetí vlnu uvolňování pro...
Představení podmínek pro třetí vlnu uvolňování pro...
Představení podmínek pro třetí vlnu uvolňování pro...
Představení podmínek pro třetí vlnu uvolňování pro...
Milan Hnilička, předseda Národní sportovní agentur...
Adam Vojtěch a  Karel Havlíček, místopředseda vlád...

K uvolnění přijatých opatření podotkl, že je samozřejmé, že se lidé začali chovat méně ostražitě. „To by bylo nelidské, aby všichni udrželi ostražitost; není překvapivé, že dochází k vyšším přenosům viru,“ poznamenal.

Pokud by se někdo i nyní snažil co nejvíce vyhnout nákaze, pak má dávat pozor zejména na zpěv. Sborový zpěv v uzavřených prostorech dle virologa představuje velmi vysoké riziko.

Kromě omezení koncertů a míst, kde dochází ke zpěvu, by lidé samozřejmě měli dbát na hygienu a používat dezinfekci.

Sám virolog Plevka se snaží co nejméně dopravovat hromadnou dopravou. V ní dávají smysl i roušky. Roušku by si vzal i ve velmi „narvaných“ obchodech.

Venku dle něj riziko nákazy příliš lidem nehrozí, ani venkovní koupaliště prý není nijak příliš rizikové.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

22:48 Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

Poslanecká Sněmovna dnes odpoledne projednávala návrh státního rozpočtu se schodkem 320 miliard koru…