Expremiér Sobotka. Babiš dále k případu „zámek“: Všechno jinak

04.10.2021 12:11

Premiér Andrej Babiš (ANO) si prý přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které si měl koupit nemovitosti na francouzské Riviéře včetně zámečku Bigaud. Podle odborníků nese operace znaky praní peněz. Zjištění, které včera zveřejnil web Investigace.cz, je součástí nového globálního projektu Pandora Papers, za nímž stojí Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů. Babiš to však odmítá.

Expremiér Sobotka. Babiš dále k případu „zámek“: Všechno jinak
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Premiér Andrej Babiš

„Opakuje se stejný scénář, jak v roce 2017, kdy jsem byl obviněn stejnou partou – a to je samozřejmě i ta investigace sponzorovaná panem Bakalou a plus ten právník, který byl podle jednotlivých novin mozkem pana premiéra a ten mafiánský mediální člověk. Takže v roce 2017 jsem byl obviněn, že nemám dostatek peněz na dluhopisy. To si určitě pamatujete. Takže na základě toho jsem dělal audit, který byl veřejný, potvrdilo to PWC a Ernst & Young, a tehdy jsem deklaroval veškeré moje příjmy. Samozřejmě, vyšetřila to policie, nic se neukázalo, takže je to načasované před volbami, aby se vlastně ovlivnila zase veřejnost a aby mě to poškodilo. Dvanáct let stará věc,“ poznamenal Babiš pro ČT24. Pro server iDnes.cz uvedl, že za útoky stojí lidé s vazbami na pana Bakalu a expremiéra Sobotku.

Anketa

Přesvědčujete své okolí o tom, koho má a nemá volit?

72%
hlasovalo: 26202 lidí

„Já nevlastním žádný offshore, nevlastním žádnou nemovitost ve Francii a všechny peníze, které jsem tehdá jako půjčil, tak jsem je dostal nazpátek, takže nechť to policie prověří,“ pokračoval Babiš pro ČT24.

Na dotaz reportérky, zda použil finanční schéma na nákup nemovitostí ve Francii? „Nemáte nějakou nemovitost ani vaše firma?“ ptala se. „Nemám žádnou nemovitost, nemám žádný offshore ve Francii,“ dodal. „Ty peníze byly tedy zdaněné?“ ptala se další reportérka. „Teď jsem vám to řekl. Vy jste neposlouchala. Jsou zdaněné. Já vám můžu ukázat audit. Tak přijďte před iDnes a já vám ukážu. 311 milionů daní a tam jsem deklaroval ty peníze, takže jsou to sprostá obvinění, lživá obvinění, která teď vlastně mají ovlivnit volby. To je vše,“ sdělil Babiš. 

Na otázku, proč se domnívá, že jde o kampaň českých novinářů, když se na tom podílel mezinárodní tým, řekl: „To se dá jasně dokázat. Oni říkají, že je to podezření z praní peněz. A já jsem ty peníze poslal z české banky, jako půjčku, ty peníze byly zdaněné, já vám to můžu ukázat a ty peníze byly vráceny. Předtím ještě, než jsem šel do politiky.“

„Takže žádné peníze přes offshorové firmy nešly?“ zeptala se reportérka. „Já vám říkám, že je skandální, pokud někdo říká, že jsem pral nějaké peníze. Je to nesmysl,“ dodal Babiš. „Ale nevylučujete, že peníze šly přes offshorové firmy?“ opakovala reportérka dotaz, odpovědi se však již nedočkala. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A proč nenazvat manželstvím muže a deset žen dohromady? Doba se posunula, hájí stejnopohlavní páry pirát Michálek

19:00 A proč nenazvat manželstvím muže a deset žen dohromady? Doba se posunula, hájí stejnopohlavní páry pirát Michálek

V Poslanecké sněmovně vzniká zákon, který má zrovnoprávnit svazky stejnopohlavních párů s těmi, kter…