Fico je chlap a Sobotka slaboch a zbabělec, který nás prodá Berlínu. A pomatenec Dienstbier… Ptali jsme se na slovenské odmítnutí uprchlíků a toto nám řekli Babiš, Bělobrádek, Filip či Okamura

11.01.2016 16:03

Premiér Slovenska Robert Fico podle ČTK řekl, že Slovensko odmítne kvóty a nebude přijímat uprchlíky ani dobrovolně. Neudělá prý nic, co by vedlo k vytvoření ucelené muslimské komunity v zemi. Nechce totiž, aby byly ženy sexuálně napadány jako v Německu. Imigranty s odlišnými tradicemi a náboženstvím podle něj nelze lehce integrovat. Řekl, že jeho povinností je chránit Slovensko. První vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš ParlamentnímListům.cz sdělil, že s Ficem absolutně souhlasí a ČR by se měla zachovat stejně. A co další čeští politici?

Fico je chlap a Sobotka slaboch a zbabělec, který nás prodá Berlínu. A pomatenec Dienstbier… Ptali jsme se na slovenské odmítnutí uprchlíků a toto nám řekli Babiš, Bělobrádek, Filip či Okamura
Foto: vlada.cz
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka se 28. října 2015 zúčastnil pietního aktu k 97. výročí vzniku samostatného československého státu.
reklama

Anketa

Dle údajných uniklých e-mailů zvažoval Úřad vlády, že by ČT vysílala ,,migrační večerníček", v rámci kterého by národ oslovil např. Zdeněk Svěrák. Byl by to dobrý nápad?

2%
98%
hlasovalo: 15274 lidí

Bratislava nebude přijímat migranty ani na dobrovolném základě. „Ani na dobrovolném základě neuděláme žádné rozhodnutí, které by vedlo k možnosti vzniku ucelené muslimské komunity na Slovensku,“ řekl Fico na tiskové konferenci. Slovenský premiér svá vyjádření spojil s nedávnými událostmi v Kolíně nad Rýnem, kde byly na silvestra sexuálně napadeny desítky žen. Podle svědků byli útočníky muži afrického a arabského vzhledu. Podle Fica je zde ale jasné naznačení původu útočníků.

„Je zřejmé, že šlo o přistěhovalce a migranty. Když migranty vpustíte do země, mohou vás čekat takové problémy. To my prostě nechceme. Nechceme, aby se i na Slovensku stalo něco jako v Německu, aby někdo obtěžoval naše ženy na veřejných prostranstvích,“ řekl Fico.

Další změna spočívá v tom, že Slovensko nejenže odmítá povinné a trvalé uprchlické kvóty, ale nebude přijímat migranty ani na dobrovolném základě. „To je jediná cesta, jak eliminovat rizika,“ zdůraznil premiér. Zároveň na adresu uprchlíků dodal, že lidé s odlišnými tradicemi a náboženstvím se podle něj nedají lehce integrovat. „Mou povinností je chránit Slovensko,“ dodal Fico.

Babiš: Absolutně s Ficem souhlasím. Měli bychom se zachovat stejně

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o výše uvedených prohlášeních slovenského premiéra myslí a zda by se takto měla zachovat i Česká republika. Jako jeden z prvních se ozval vicepremiér Babiš. „Absolutně s tím souhlasím. Měli bychom se zachovat stejně,“ sdělil ParlamentnímListům.cz předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který odmítá spojovat uprchlíky s terorismem, na dotaz nereagoval. „Myslím si, že jsou to předvolební řeči. My se budeme chovat legálně a racionálně,“ reagoval na slova Fica pro ParlamentníListy.cz předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

„Slova pana premiéra Fica jsou logická nejen proto, že je předvolební kampaň, ale i proto, že cítí odpovědnost za bezpečnost občanů své vlasti,“ sdělil redakci předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.

„Pokud premiér Fico hovoří o muslimech, hlavně radikálních, tak má pravdu. Imigrantům třeba z Ukrajiny je naopak třeba pomáhat. Doufám, že se v Bruselu probudí a přestanou jen planě diskutovat a začnou rychle jednat,“ uvedl první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS.

Co je zač náš premiér: Loutka obklopená sociálními inženýry…

„Snad každému, kdo nemá zatemněný mozek, je jasné, že Česká republika by se měla zachovat stejně. Problém je, že díky uniklým e-mailům víme, co je zač náš premiér: loutka obklopená sociálními inženýry, která chce po mengelovsku vybudovat novou evropskou rasu, pěkně na sociálních dávkách a poslušnou vyvolených intelektuálů. Ironií je, že to jsou oni, kdo by šel jako první. To ale ve své zabedněnosti netuší,“ uvedl předseda Úsvitu Miroslav Lidinský.

„Já dlouhodobě prosazuji, abychom byli solidární zejména k nejzranitelnějším a nejpronásledovanějším skupinám v této oblasti, a to jsou křesťanské rodiny s dětmi,“ odpověděla místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Helena Langšádlová.

„Slovensko je v ostrém předvolebním boji, a proto i toto vyjádření beru s velkou rezervou. Předně nevím, kolik je v současné době u našich sousedů obyvatel vyznávajících islám. Takže je spíš otázka na Roberta Fica, zda se nepřijímání uprchlíků vztahuje pouze na muslimy, či obecně na všechny uprchlíky ze Sýrie, Iráku či Libye. Jinak ale musím souhlasit s jeho kritikou Evropské komise, která i podle mého názoru nekoná dostatečně razantně vůči nelegální migraci  a nepřijímá konkrétní opatření k zajištění bezpečnosti občanů. A když přijímá, pak s nedostatečným důrazem a rychlostí,“ domnívá se místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

Na chování některých členů české vlády a europarlamentu se nejlépe hodí termín vlastizrada

„Slovenský premiér hájí zájmy své země a jejích občanů. To je základní povinnost politika a premiéra a v otázce invaze muslimů ji musí realizovat, jak nejlépe umí a může. Na chování některých členů české vlády a europarlamentu se nejlépe hodí termín vlastizrada. Každý soudný člověk ví, že když kdekoli vzniknou enklávy více kulturně odlišných menšin, je problém. Z veřejně dostupných informací zcela jasně a dlouhodobě vyplývá, ze muslimské menšiny se nikde neintegrovaly, mají vysokou kriminalitu, nízkou vzdělanost a velmi vysoké nároky na sociální podpory. Nikde jako menšina nejsou pro majoritní společnost přínosem, ale zátěží. Větší množství nepřizpůsobivých muslimských rodin nebo mladíků v jedné ulici je prokazatelně sociálním, bezpečnostním a společenským problémem pro místní slušné obyvatele. Tak jako Slováci i my nesmíme připustit, aby tady vůbec jakákoli koncentrace muslimů vznikla,“ apeluje předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

„Myslím si, že je škoda, že takového premiéra nemáme my. Jinými slovy, Robert Fico je muž na svém místě a svoji práci odvádí pro ty, kteří ho zvolili, tedy pro Slováky a pro Slovensko, a ne pro Merkelovou a spol. Znám Roberta Fica osobně. On nepotřebuje posílat do Berlína posla, aby se optal, co chce kancléřka slyšet, on tvrdě pracuje pro svou zemi. My to štěstí v osobě našeho premiéra bohužel nemáme,“ míní předseda SPO a senátor Jan Veleba.

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Františka Laudáta je Fico klasickým levicovým populistou. „Politika strachu je účinná, Ficovi se blíží volby, chuť dál vládnout má hoch velikou. Takže žádné překvapení. Na Slovensko se migranti nehrnou, Fico neřekl nic nového. Odmítá kvóty, podá žalobu. Jediným novým fenoménem je sexuální násilí při oslavách konce roku. Ale politik by měl brzdit do chvíle, než budou v tomto případě na stole jasná fakta. A k čemu bychom se měli přidávat? Kvóty jsme odmítli, k žalobě se vláda přidat nechce a parlamentní volby se u nás neblíží. Za rok to bude jiné. Tak proč by měl někdo opakovat dávno jasné věci?“ uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

„Naprosto to oceňuji a za Úsvit říkám to samé. Takto se chová státník, který na prvním místě myslí na vlastní občany a jejich bezpečnost. A ne, co na to řeknou novináři a Brusel. Samozřejmě že by se tak měla zachovat i česká vláda. Ale neudělá to, protože Sobotka na rozdíl od Fica k tomu nemá odvahu. Místo aby se ptal českých občanů, co chtějí, zeptá se Berlína a tam mu to zakážou,“ reagoval na Ficova slova předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

Můžeme Fica Slovákům jedině závidět. My tu máme pátou kolonu

„Domnívám se, že premiér Fico je jedním z mála prozíravých evropských politiků. Můžeme ho Slovákům jedině závidět. Je dobře, že se republika rozdělila, Slováci se aspoň zbavili páté kolony, která má tak silné pozice v Praze,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz europoslanec Jan Keller zvolený za ČSSD.

„Ano, měla by se tak podle mě zachovat i Česká republika. Ale uniklé e-mailové zprávy potvrdily, že si premiér vlády ČR přeje pravý opak a hodlá za peníze daňových poplatníků propagovat proimigrační politiku,“ míní poslanec ODS Petr Bendl.

„Kéž bychom takového Fica měli i u nás! Dovedete si představit, co by v této nešťastné době dokázal tandem Zeman – Fico? Myslím, že by naše obavy o budoucnost byly jen zlým snem! Fica můžeme Slovákům závidět stejně, jako nám závidí Miloše Zemana lidé v Německu, a právem. Také bych od Sobotky chtěl slyšet, že informace o tom, že se tajně dohodl na strpění těch ‚svatoušků‘ v podstatně větším počtu, než nám přiznává, není pravdivá, přestože tomu nic nenasvědčuje. Přeplněná záchytná střediska a chování migrantů v nich dokazují, že k těm, za které jsou vydáváni, mají hodně daleko. Je jen náhoda, že svou brutalitu a své choutky opírající se o jejich víru, projevili zrovna v Německu, Švédsku a ne jinde. Ostatně proskakují zprávy, že i u nás už k takovým zvěrstvům došlo, jen se to pečlivě tají. Pravda, lež? Vědí jen kompetentní. O to víc si Slováci musejí cenit prohlášení jejich premiéra,“ uvedl senátor Jaroslav Doubrava.

„I já trvám na tom, abychom přijali opatření proti vytváření jakýchkoli muslimských komunit, abychom přijímali jakékoli imigranty s odlišnými tradicemi a náboženstvím. Souhlasím s Ficem, že je nelze integrovat. Je řada důkazů, že do Evropy určitě nepřicházejí s touhou pracovat. Přicházejí s přesvědčením, že na práci budou mít otroky. Těmi máme být my! Ano, jsem hluboce přesvědčen, že ČR by se měla zachovat naprosto stejně jako Slovensko. Fico je chlap a Sobotka slaboch a zbabělec, který nás prodá Bruselu a Berlínu. I naší povinností je chránit si svou zemi, svou kulturu, své dějiny a vše zachovat pro budoucí generace!“ dodal Doubrava.

„Fico je populista. Tomu nejde o Slovensko, ale o jeho zvolení,“ reagoval europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

My jsme migranty nepozvali, nemáme tedy povinnost je ani živit, ani trpět jejich chování

„Můj názor na migraci do Evropy je stále konzistentní, události v Německu jsou logické, nijak mě nepřekvapují a domnívám se, že každý, kdo má zdravý rozum, musí tyto následky očekávat i nadále. Zatím to bylo jen na ulici, ale při množství těchto mužů nebudou lidé cítit bezpečí ani ve svých domovech. Spíše bych se chtěl zeptat, co se ještě musí stát, aby ti, jež migranty vítají a organizují jejich pobyt v Evropě, změnili svůj názor. Ve jménu ochrany evropských hodnot budou všechny evropské hodnoty – zejména právo na život, soukromí, osobní identitu, ochranu majetku zničeny. Tento fakt vidí i osoby bez vzdělání, tedy se musím ptát, jak je možné, že se ještě i v naší zemi najdou politici, kteří tyto mladé hochy z Afriky, Asie, ale i například z Albánie hodlají vítat. Můj názor je, že se vláda má diktátu z Bruselu bránit. My jsme migranty do Evropy nepozvali, nemáme tedy povinnost je ani živit, ani trpět jejich chování. Prvořadá povinnost nás, politiků, je ochránit občany, kteří nás mimo jiné i proto do funkcí zvolili,“ upozorňuje senátor Jozef Regec.

„Premiér Fico je předsedou sociální demokracie na Slovensku a přiznám se, že jeho politika vůči nelegální migraci z islámského světa je mi v rámci sociálnědemokratického hnutí blízká. Jsem v tomto směru podobně vyhraněný. I když je zmíněný postoj například diametrálně odlišný od přístupu německé SPD. Je to dáno tím, že máme jiné historické zkušenosti a jsme citlivější vůči bezpečnostním, ekonomickým a kulturním rizikům jakékoliv invaze včetně té migrační. Pro mě jsou nepochopitelné naivita a pseudohumanismus některých lídrů států EU, kteří trpí ztrátou pudu sebezáchovy a přehlížejí bezpečnostní a civilizační zájmy svých občanů. Uprchlíkům je třeba pomoci, ale především v místě jejich domoviny, a ne tím, že občany Středního a Blízkého východu a severní Afriky přestěhujeme do Evropy. Tím jejich problémy nevyřešíme. Politická konstelace v ČR není nastavena na slovenskou cestu, nicméně postoj naší vlády je také dostatečně zřetelný a nastavuje jasné kroky, jak masivní migraci čelit,“ uvedl poslanec ČSSD Richard Dolejš, který je místopředsedou výboru pro bezpečnost.

Reakce Slovenska je pochopitelná

„Není se čemu divit, reakce Slovenska je pochopitelná,“ uvedl k Ficovým výrokům poslanec ANO Matěj Fichtner.

„Prohlášení je to libozvučné. Úkolem politika je pracovat pro obyvatele své země. K tomu není co dodat,“ chválí slova slovenského premiéra Stanislav Huml.

„Ficova úvaha je podle mého názoru naprosto v pořádku a koreluje s národními zájmy jeho země. Obdobně by se měli zachovat i vrcholní představitelé naší země, jenže v jejich myšlení a jednání registruji převážně alibismus, jindy, v horších případech, i nadřazování jiným zájmů nad zájmy národní, či dokonce nad aktuální socio-kulturní vzorce dlouhodobě etablované na ‚starém kontinentě‘,“ říká poslanec KSČM Jiří Valenta.

„Jsem zastáncem odpovědné migrační politiky, která je ochranou před nelegální migrací a ochranou před různými extremisty. Pod vlivem nárůstu zpráv o problémech nezvládnutí migrační krize rozumím postoji premiéra Fica. Žádná krize se nevyřeší tím, že se přenese jinam. Řešení se musí hledat v místě vzniku,“ odpověděla poslankyně ČSSD Dana Váhalová.

Pomatenec jako Dienstbier…

„Má odpověď je jednoznačně ano, Česká republika by se měla zachovat stejně jako Slovensko. Opět jsme u toho, kdy nějaký politik neřekl vůbec nic jiného, než strana a poslanecký klub Úsvit - NK říká a navrhuje už delší dobu. Je zajímavé sledovat, jak postupně ( jsou to zatím výjimky) někteří evropští politici vyjádří stejný názor, jako my máme v naší straně konzistentně už delší dobu. Dočkáme se toho i u nás? U nás jsme zatím svědky toho, že naprosto pomatený ministr pro lidská práva Dienstbier by nám tu velmi nepřizpůsobivou zatím menšinu přímo instaloval. Měli bychom se asi znovu podívat na poslanecké a senátorské sliby, čí zájmy poslanci a senátoři slíbili hájit? Poslanci našeho poslaneckého klubu s tím problém mít nebudou. A já pevně doufám, že takové pomatence, jako je ministr Dienstbier a jemu podobní, už občané – voliči do žádných zastupitelských funkcí příště nepošlou. Věřím, že poslední události v Německu jsou dostatečně výmluvné o tom, kam by se situace vyvíjela. Byl jsem zvolen poslancem proto, abych hájil zájmy našich občanů, a budu tak činit nadále i přes veškerá hanobení mainstreamu,“ říká poslanec Úsvitu Karel Fiedler.

„Premiér Fico má správný a pevný názor a vidí věci ve všech souvislostech. Má moje sympatie a uznání,“ říká poslankyně ČSSD Marie Benešová.

„Česká republika je jistě svrchovaným státem, který se poučí ze zahraničních zkušeností a využije naplno potenciál zpravodajských služeb. Podle informací německých orgánů jsou za útoky imigranti. V naší kultuře jsou útoky na ženy kriminálním činem a takto je nutné na původce pohlížet,“ říká poslanec Severočechů.cz Vlastimil Vozka.

„Souhlasím s panem Ficem v jeho odmítnutí pochybným postojů Bruselu a Berlína. Měli bychom postupovat spolu s ostatními státy V4,“ míní poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

K tomu není co dodat…

„Slovenští občané mají výhodu, že jejich premiéra čekají volby, a tak se chová správně. Kéž by byly v tlaku voleb i další evropské země,“ říká senátor ODS Jaroslav Zeman.

„K tomu není co dodat, názory máme zcela shodné. My se musíme zachovat stejně. Ale když občas čtu příspěvky některých čtenářů pod články, je zřejmé, že se ve své hyperkritičnosti a nálepkování politiků vůbec nestarají o to, jak a kdo o tomto problému ve sněmovně již hlasoval. Bez ohledu na stranické barvy. A včetně pozměňovacích návrhů opozice, ať už prošly, nebo ne. Ze strany poplatných médií něco podobného totiž už vůbec nečekám. Škoda. Hlasování je totiž důležitější než opakované a mnohdy cílené populistické kecy. Mám v tom svědomí čisté. A velmi rád bych i pro páně Ficovy návrhy zvedl ruku. Ale Československo bylo rozděleno a on je premiérem cizí země. Co se problémů migrace týká, asi bohužel,“ říká poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

Podle poslance KSČM Vojtěcha Adama chránit vlastní zemi před jakýmkoli nebezpečím je jistě správné. „V této souvislosti se mi však Ficovo prohlášení zdá poněkud přehnané, zvláště když není německými úřady skončeno vyšetřování předmětných událostí. Kdyby se však jednoznačně potvrdilo to, co je v médiích prezentováno, byla by na místě odpovídající opatření. Domnívám se však, že znásilňování žen není obsahem Koránu, ale jde o kriminální čin, který nemá s náboženstvím nic společného. Zatím nikdo neví, jak to bylo, a není vyloučena ani cílená provokace,“ uvedl Vojtěch Adam. 

Ficův nesmlouvavý přístup k imigraci

Nesmlouvavý přístup k imigraci zastává nadále slovenský premiér Robert Fico. Podle něj tak jde i o nejlepší recept proti teroristickým útokům. Uvedl to v rozhovoru pro slovenské Hospodárske noviny, který přejaly dnešní Lidové noviny.

Fico v rozhovoru varuje především před vytvořením uzavřené muslimské komunity. „Jestliže bychom k nám na základě kvót přivezli několik tisíc osob, lidé by je dobrovolně nepřijali. Museli bychom pro ně vytvořit nějaké ucelené středisko, kde by žili. Tito lidé by si vytvořili vlastní svět s vlastní kriminalitou, nerespektováním zákonů, vlastní mírou nezaměstnanosti. Dnes již existují podobné příklady v Belgii nebo ve Francii. Kromě toho si uvědomujeme, že většina migrantů jsou mladí muži mezi 25 a 35 lety. To se ukázalo i v Německu, kde jsou podle tamních informací mezi migranty mladí muži zastoupeni až 80 procenty,“ uvedl Fico.

Podle názoru slovenského premiéra převažují mezi migranty dobře oblečení muži, kteří mají kreditní karty. „Připouštím, že jsou mezi nimi také lidé, kterým je třeba pomoci. Ukázali jsme to na případu syrských křesťanů, kteří byli v ohrožení života. Ukázali jsme, že dokážeme pomoci Rakousku, pokud to potřebuje,“ podotkl.

Německá média informovala o tom, že na silvestra muži ze „severoafrického a arabského prostoru“ v Kolíně nad Rýnem napadli, okradli, sexuálně obtěžovali přes 150 žen a došlo i ke znásilnění.

V neděli 3. ledna vyšlo Köln Expressu svědectví jedné z obětí. Článek pod názvem „Byl to horor“ přinesl výpověď 28leté Katji, která se dostala spolu s přáteli do „zajetí“ skupiny „cizinců“ (podle jejích slov), kteří je začali osahávat na zadku a na prsou. Tvrdí, že se jí osobně museli za 200 metrů chůze dotknout asi stokrát. Osahávání doplňovaly podle tohoto svědectví různé slovní vulgarity (nazývání „kurvou“). Podobně, mimochodem, později informuje o verbálním násilí vůči ženám i další deník, Süddeutche Zeitung. Na jeho stránkách další svědkyně zmiňuje, že byla při oslavách silvestra u Hlavního nádraží v Kolíně nad Rýnem nazývána opakovaně jako „kurva“, „kunda“ a „pitomá děvka“.

Kolínský bulvární deník Express ve čtvrtek 7. ledna publikoval anonymní svědectví policisty, který zasahoval při silvestrovských oslavách v centru města. Podle zveřejněného svědectví mělo prý dojít v noci k předběžnému zadržení celkem 15 osob. Na jejich adresu řekl anonymní policejní zdroj Expressu: „Z těchto osob bylo 14 ze Sýrie a jedna z Afghánistánu. To je pravda. I když bolí.“ Dále sdělil, že mělo jít „určitě o lidi, kteří jsou v Německu pár dnů nebo týdnů“, a těchto 15 zadržených mělo podle jeho slov „potvrzení o zahájení azylového řízení“.

Policejní zdroj dále řekl, že noc pro něj byla šokující a jednotky se musely vyrovnat s tím, co viděly. Popisuje, že viděl kolem sebe plačící ženy, které přišly o spodní prádlo a na něž dav plival. Kromě toho čelila podle jeho svědectví policie na místě „masivním útokům“ ze strany davu. Podle jeho slov v noci potřeboval zoufale policejní posily, které ale neměl k dispozici.

Nejen německá policie řeší množící se hlášení o sexuálním napadení žen ze strany mužů cizího původu. Hned několik takových případů tento týden zaznamenala policie v rakouském Salcburku. Ve čtvrtek o tom informoval server listu Kronen Zeitung. Podezření podle deníku padá na muže z Afghánistánu a Sýrie, informovaly Novinky.cz. Napadení žen hlásí i Švýcarsko.

Policie v Kolíně nad Rýnem má v posledních dnech pořádně napilno. Do dneška totiž registruje už 516 trestních oznámení, která v německém velkoměstě souvisejí s událostmi ze silvestrovské noci. Zhruba ve dvou pětinách případů jde přitom podle agentury DPA o sexuální napadení.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marii Benešové se lidsky nelze moc divit. Zasvěcený pohled na pozadí sporů s odcházejícím Zemanem

7:45 Marii Benešové se lidsky nelze moc divit. Zasvěcený pohled na pozadí sporů s odcházejícím Zemanem

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se rozhodl rezignovat na svůj post, končí k 30. červnu. Jeho od…