Fischerová, Havlík a pirátka Wagnerová si v ČT podali prezidenta Zemana

25.01.2014 15:57

Od přímé volby prezidenta uplynul rok. Do pořadu Politické spektrum přišli zástupci nesměnovních stran, aby zhodnotili rok úřadování Miloše Zemana. Současnou hlavu státu hodnotila bývalá kandidátka v přímé volbě a předsedkyně Klíčového hnutí Táňa Fischerová, místopředsedkyně Pirátů Lenka Wagnerová a předseda hnutí Občané.cz Petr Havlík.

Fischerová, Havlík a pirátka Wagnerová si v ČT podali prezidenta Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Táňa Fischerová
reklama

Hosté v pořadu i s odstupem času souhlasí s rozhodnutím zavést přímou volbu. Podle Wagnerové se jednalo o první pokus, který možná nedopadl tak, jak si někteří lidé představovali.

Měli jsme přesně definovat role hlavy státu. Ale my o tom přemýšlíme až za pochodu

„Problém je, že když se do něčeho pustíme, zůstane to ve formě nějakého polotovaru,“ nadnesl Havlík a pokračoval: „Mám na mysli změnu Ústavy. Abychom přesně jmenovali role hlavy státu. A my o tom teprve za pochodu začínáme přemýšlet.“

Podle Fischerové zvítězil před rokem Zeman z několika důvodů: „Těch příčin pro vítězství Zemana bylo několik. První byly peníze. A společnost se stále dělí pravicovým a levicovým směrem, a to je nešťastné. Nikdy nemůžeme rezignovat na to hledat mravní postavu. Neměli bychom kvůli tomu měnit Ústavu.“

Nemůžeme napsat zákon, který bude obsahovat všechny situace, co přináší život

Někteří politici volají po změně Ústavy a jasnějším vymezení pravomocí prezidenta. Podle Wagnerové by se to dělat nemělo: „Neumím si představit, že napíšeme jakýkoli zákon, který bude obsahovat všechny situace, které život přináší. Právníci jsou šikovní. Měnit zákony vždycky, když se změní situace, to se mi zdá scestné.“

Překvapilo mě, jak se Zeman brutálním způsobem zbavil Šloufa, řekl Havlík

Havlík poté pokračoval s hodnocením kampaně Miloše Zemana před prezidentskou volbou. „Miloš Zeman správně trefil náladu ve společnosti. Taky ho volili jiní lidé než ostatní kandidáty. Také je to o té kampani. Kdo vám to zorganizuje a kdo sežene peníze,“ uvedl Havlík.

„Překvapilo mě, jak brutálním způsobem se Zeman zbavil pana Šloufa, který ho podporoval dvacet let. Na jednu stranu říká, že není sobec. Bude prezidentem dolních deseti milionů. A na straně druhé dělá to, co se mu hodí do kampaně,“ vadí šéfovi Občanů.cz.

Zeman doplnil Ústavní soud, ale nenaplnil očekávání, tvrdí Fischerová

Fischerová prohlásila, že Zeman podle ní nenaplnil očekávání. Místo aby Zeman spojoval společnost, tak přináší nové postupy, jak ji rozdělovat. Bývalá protikandidátka ocenila, že Zeman jmenoval nové ústavní soudce. „Ale přece ho nebudeme chválit za jeho povinnost,“ dodala Fischerová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dominance němčiny, angličtina se vytrácí. To bude fičák! Saša Vondra zásadně k německému europředsednictví

20:42 Dominance němčiny, angličtina se vytrácí. To bude fičák! Saša Vondra zásadně k německému europředsednictví

Začíná německé předsednictví Evropské unie a jeho hlavním cílem je, aby Unie ze současné krize vyšla…