Francie: Lidi z vesnic trpí, už mají dost. Nové informace, proč je Macron v koncích. A silné VIDEO

05.12.2018 7:45 | Zprávy

Francouzské protesty proti politice Emmanuela Macrona stále plní stránky novin a mediálních serverů. Včera francouzská vláda ohlásila ústupky ve formě odložení zvýšení daně z nafty a i jiná zvýšení cen se mají odkládat. Ale bude to stačit? Ustanou demonstrace a vyřeší se tím palčivé problémy, které trápí zemi galského kohouta? Komentátor Matěj Široký, který ve Francii studoval, v komentáři na Novinkách tvrdí, že nikoliv. A režisér a publicista David Martínek zase komentuje chování francouzských policistů.

Francie: Lidi z vesnic trpí, už mají dost. Nové informace, proč je Macron v koncích. A silné VIDEO
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V hlavním městě Francie se demonstrace proti reformám prezidenta Emmanuela Macrona změnily v pouliční boje

„To není jediný problém. I když předseda vlády vyhlásí odklad této daně na šest měsíců, francouzské problémy se tak jednoduše nevyřeší,“ píše Matěj Široký o zvýšení daně z nafty a benzinu. Jako jiní i on zdůrazňuje, že protestující pocházejí zejména z vesnic a malých měst. Veřejná doprava ve Francii je prý sporadická, v zadlužených regionech se na obslužnost nedá spoléhat, a i v městech s dobrou dopravní obslužností je veřejná doprava ztrátová a zanedbaná. Globalizace podle Širokého vyhnala z Francie tovární a výrobní haly a lidé se tak musí živit ve službách. A i za těmito zaměstnáními musí dojíždět. Široký také dodává, že benzin a nafta nejsou to jediné, co by mělo jít nahoru v ceně. Byly to také cigarety, které dle jeho informací mají zdražit o jedno euro v příštím roce a o další euro v dalším. Nyní stojí 8 eur, na přelomu tisíciletí „pouhých“ 3,20.

 Podle komentátora se Žluté vesty také vymykají definici tím, že iniciativa není výsledkem činnosti žádné politické strany. Marine Le Penová či Jean-Luc Mélenchon sice vyjádřili podporu demonstrantům, ovšem nemají podle Širokého žádný vliv. „Nezanedbatelná část protestujících jsou notoričtí nevoliči, kteří protestují právě proto, že to neorganizuje žádná z dosavadních politických stran nebo struktur,“ tvrdí Široký. A role, kterou v protestech sehrály sociální sítě, prý podle něj dokazuje nedůvěru v klasická média, která zpočátku hnutí ostrakizovala a považovala ho za projev extremistů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Facebook , Francie , Martínek , protesty , Novinky , Široký , Macron

autor: kas

style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu

7:38 Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu

Podcast Ivana Bartoše FREESPEAK pohostil Jana Hrušínského. Probrali spolu Putina, Babiše a lidi, co …