Globalizace produkuje miliardáře a chudé. Nic mezi tím

02.07.2011 20:40 | Zprávy

Američtí miliardáři Warren Buffett a Bill Gates začínají rozdávat část svého majetku na dobročinné účely. Podle Martina Potůčka z Centra pro sociální a ekonomické strategie to nedělají jen pro dobrotu svého srdce a vylepšení mediálního obrazu.

Globalizace produkuje miliardáře a chudé. Nic mezi tím

"Vyplývá to podle mne z jejich vnitřního nesouhlasu s tím, co zažívají na vlastní kůži: jak nespravedlivý může být trh tam, kde někomu poskytne příležitost k rychlému, až zázračnému, zbohatnutí, zatímco jiného na místě ožebračí," domnívá se Potůček, jaké motivy mohou miliardáře k takovému chování vést.

Tento jev podle něj zná každý, kdo alespoň jednou hrál monopoly. Jakmile v nich totiž začne jeden hráč značně bohatnout, ostatní hráči na mizině jsou nevyhnutelný konec.

"Civilizované země dokázaly v historii tento efekt tržní regulace relativně účinně omezovat prostřednictvím daní a veřejných rozpočtů, jinak řečeno státním přerozdělováním. Rovnovážného stavu mezi regulační silou trhu a národního státu dosáhly například západoevropské země ve „zlatých" šedesátých a sedmdesátých letech 20. století. Pak ale nastoupily globalizace a s ní svázaná neoliberální doktrína. Důsledky zažíváme v národním i globálním kontextu: nůžky mezi chudými a bohatými se rozevírají, hospodářská nejistota širokých vrstev vede k politickým turbulencím a nejistotám."

Vládněme si globálně nebo utoneme v krizi

A proto vstoupili do tohoto systému zmínění dva miliardáři, kteří tím problém zadržují, nikoli odstraní. I přesto je to ale dobrá věc. "Poněvadž globální vládnutí neexistuje, národní státy jsou v době ekonomické globalizace stále bezmocnější a jejich svědomí (miliardářů) jim nedalo, rozhodli se alespoň za sebe samotné vytvořit náhradní kanály přerozdělování. Budiž jim za to vzdán hold," podotýká Potůček.

"Jak napsal už před deseti lety ve své známe knize, jedné z posledních zpráv Římského klubu „Kapacity vládnutí" izraelský profesor veřejné politiky Yehezkel Dror, buď se lidstvo naučí ovládnout trh a vládnout si globálně, nebo utone v sérii krizí, proti nimž byly ty, které jsme zažívali v minulém století, spíše nedělní promenádou."

Čtěte:

Vašíček (ČPS): Financování státu a globalizace

Více názorů v rubrice Názory a petice

Foto: cnb.cz

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

členství v EU

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, tak jste před 20 lety byl pro vstup do EU, ale teď z ní chcete vystoupit. Co vás nejvíc zklamalo? A jestli tehdy byl podle vás náš vstup do EU nevyhnutelný, není i teď naše setrvání v ní nevyhnutelné? Protože EU asi ještě min nějaký čas existovat bude, a otázkou je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klub Saša. Všichni europoslanci ODS provázáni

21:50 Klub Saša. Všichni europoslanci ODS provázáni

Nejsilnější vládní strana ztratila jeden europarlamentní mandát a vyšle do Bruselu tři poslance. Zaj…