Už fňukají. Miloš Zeman „naděluje“ za eurovolby

10.06.2024 12:51 | Rozhovor

„Po každých volbách následuje fáze, kdy poražení fňukají a označují své vítězné partnery za extremisty, populisty.“ Těmito slovy hodnotí bývalý prezident republiky Miloš Zeman komentáře, které vnímají výsledky evropských voleb jako vzestup extremismu či krajní pravice. Podle Zemana se potvrdilo, že volby budou v Česku referendem o vládě, kdy si žádná ze stran pětikoalice nemůže připsat žádný úspěch. Miloš Zeman pro ParlamentníListy.cz v reakci na skončené eurovolby rozebral i překvapivé momenty.

Už fňukají. Miloš Zeman „naděluje“ za eurovolby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman

Pane prezidente, nejprve vás požádám o obecnější komentář k výsledkům voleb? Překvapilo vás něco?

Anketa

Jste spokojeni s výsledky eurovoleb v České republice?

69%
7%
hlasovalo: 8515 lidí

Očekával jsem, že evropské volby budou referendem o vládní politice, a to se také skutečně potvrdilo. Oceňuji výsledky hnutí ANO. Překvapilo mě, jak úspěšně se prosadil pan Turek (koalice Přísaha a Motoristé, pozn. red.), naproti tomu jsem očekával obdobné prosazení Kateřiny Konečné. Z vládních stran nejhůře dopadli Piráti, ale v podstatě žádná z vládních stran si nemůže připsat jakýkoli úspěch.

Co výsledek hnutí STAN? Tomu byl nedávno přisuzován volební potenciál až 27 procent, Danuše Nerudová byla poslední dny před volbami prakticky nepřetržitě na obrazovkách, a přesto skončili předposlední s výsledkem 8,7 procenta. Lze očekávat i vyvození osobní odpovědnosti?

Zdá se, že tyto volby mohou otřást vedoucí pozicí několika vládních představitelů. Co se konkrétně týče STANu a potenciálu jako druhé nejsilnější strany, je to důvod pro skepsi k průzkumům veřejného mínění, protože z významnějších stran skončil STAN poslední. Vyvození odpovědnosti je součástí politické kultury. Vzpomínám si, že Vladimír Špidla byl členskou základnou sociální demokracie přinucen rezignovat právě po výsledku evropských voleb.

Jak vidíte budoucnost koalice STAČILO! Kateřiny Konečné? Lze vidět potenciál k vytvoření či sjednocení levicových sil a znovunarození tradiční české konzervativnější levice?

Úspěch každé politické strany je v první řadě dán osobností nebo naopak neosobností jejího předsedy, či v tomto případě předsedkyně. Na jedné straně to potvrzuje Kateřina Konečná a na druhé straně to dokazuje i neúspěch Sociální demokracie. 

Podívejme se na výsledek voleb i optikou celé Evropské unie. Mohou občané, kteří jsou značně nespokojeni s dosavadním vývojem, doufat ve změnu kurzu co se týče velkých témat jako Green Deal nebo migrace?

K výraznější změně už došlo. Například ve Francii prezident Macron vyhlásil rozpuštění parlamentu a předčasné volby na základě vítězství strany Marine Le Penové. V Německu získala AfD 16 procent, čímž se stala druhou nejsilnější stranou. Je to pokořující porážka německé sociální demokracie. V Rakousku je nyní nejsilnější Strana svobodných, která rovněž patří ke konzervativní pravici. Celkem lze říci, že po evropských volbách dojde k posunu, který oslabí vliv Evropské komise na jednotlivé národní státy.

Nelze vynechat část reakcí, které výsledky evropských voleb vidí jako vzestup krajní pravice či extremismu. Podobně to komentoval i prezident Pavel, podle kterého nelze přehlížet nástup extremistů. Vidíte to stejně, anebo zcela jinak?

Vidím to úplně jinak. Myslím si, že po každých volbách následuje fáze, kdy poražení fňukají a označují své vítězné partnery za extremisty, populisty nebo používají jiné podobné nálepky. Není to nic nového.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Zůstane ANO věrná i po zvolení?

Dost politiků ANO po zvolení do EP stranu opustilo. Jak si to vysvětlujete? A můžete zaručit, že vy se netrhnete, když budete zvolena? Protože vy ani nejste členka ANO. Ať se vám daří. Libor

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 73 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

HHH, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseantares.h , 10.06.2024 13:12:51
Pávek nefňuká, ten dostal lísteček co má napsat na síti X ale jinak si myslím, že ani neví co je to ten extremista na něj je to moc složité.

|  24 |  0

Další články z rubriky

Německo špatně, Česko ještě hůř. Bez průmyslu. Vladimír Budinský vidí budoucnost černě

18:08 Německo špatně, Česko ještě hůř. Bez průmyslu. Vladimír Budinský vidí budoucnost černě

Nejen ve Francii, v Německu a v Itálii řekli voliči jasně, že chtějí změnu. „Také u nás oslabily vlá…