Heger chce prověřit vztahy mezi VZP a společností IZIP

04.10.2011 13:37

Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo vedení VZP, aby pozastavilo provoz elektronické zdravotní knížky IZIP. Projekt by měl být nejprve ozkoušen. Ministr Leoš Heger (TOP 09) také vyzve VZP, aby provedla audit svých vztahů a smluv s firmou IZIP. Informuje o tom ČTK.

Heger chce prověřit vztahy mezi VZP a společností IZIP
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň prohlásil, že nejdříve je potřeba doložit, že projekt IZIP je schopen uspořit peníze a zvýšit efekt kvality poskytované péče. Pokud by projekt neprokázal kvality, měl by se přehodnotit nebo úplně zastavit.

VZP musí udělat audit vtahů a smluv s IZIPem, žádá Heger

Heger vyzve prostřednictvím členů správní rady vedení VZP, aby Všeobecná zdravotní pojišťovna prošla auditem, než převezme majoritní podíl akcií společnosti IZIP. Výsledky by pak měly být zveřejněny.

VZP zatím nevlastní akcie IZIP, ty jsou údajně v úschově. Ministerstvo zdravotnictví se to dozvědělo od členů správní rady VZP.

Pojišťovna také uvažuje o tom, že projekt, který doposud stál nejméně miliardu korun, zruší. „Skutečně se může stát to, že ten projekt celý stopneme, než abychom do něj dál pumpovali peníze," řekl České televizi člen správní rady VZP poslanec TOP 09 Jan Farský.

Švýcarská firma převzala kontrolu na 49 procenty akcií IZIPu

Podle informací ČT potřebuje VZP k případnému zrušení souhlas švýcarské firmy. Jinak by hrozila arbitráž. Europoslanci za ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký totiž přenechali 49 procent firmy IZIP neznámé švýcarské společnosti eHI eHealth International. Udělali to prý proto, aby projekt nemohl být zastaven.

IZIP přitom pojišťovnu vychází na téměř dvacet milionů korun měsíčně.

Ve dvou krajích bude alespoň spuštěn zkušební provoz elektronické zdravotní knížky. Podle svých autorů by měl ušetřit finance. Klientům VZP nabízejí on-line přístup k údajům o zdravotních obtížích, užívaných lécích a provedených vyšetřeních. K informacím mají přístup také zdravotníci a lékárníci. Tím se má předejít předepisování léků, které nemocný dostal už od jiného lékaře, nebo podstupování vyšetření, na kterých pacient už byl.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš: Amnestie? U Soukupa padl odvážný návrh

14:37 Babiš: Amnestie? U Soukupa padl odvážný návrh

V Soukupových zprávách bylo zase veselo. Moderátor opět odpovídal na dotazy diváků. "Nedivila bych s…