Hegerův poradce: Systém ve zdravotnictví se musí změnit, jinak spadne na ústa

30.07.2011 14:24

Reforma zdravotnictví neměla odstartovat regulačními poplatky. Krok, který ČSSD v roce 2008 v podstatě vyhrál krajské volby, přitom nemá v celé reformě zásadnější význam. Uvedl to poradce ministra zdravotnictví expert na ekonomiku zdravotnictví Pavel Hroboň v rozhovoru pro Lidové noviny.

Hegerův poradce: Systém ve zdravotnictví se musí změnit, jinak spadne na ústa

Pochybení současného ministra Hegera, který krátce po svém nástupu oznámil navýšení nepopulárních poplatků, ale Hroboň odmítá. Podle něj totiž lidé více vnímají rozdíl mezi nulou a třiceti korunami než mezi třiceti a šedesáti korunami.

Zavedení standardů pouze legalizuje již zažitou praxi

Další avizovaná Hegerova změna, totiž zavedení standardů a nadstadardů, je podle Hroboně jen legalizace již dlouho zavedené praxe. „V systému, kde oficiálně není možné téměř za nic připlácet, se v praxi samozřejmě připlácí. A to různými pololegálními způsoby," vysvětloval ministrův poradce.

Podle Hroboně jen stačí systém nastavit tak, aby chránil lidi, kteří nemohou nebo nechtějí připlácet. Zdravotnická zařízení proto budou pacientům muset zprvu nabídnout bezplatnou variantu a až poté je informovat také o nadstandardních zákrocích. Nutné je také nastavit hranici pro nadstandard. Seznam běžných i speciálních zákroků přitom musí určovat centrální orgán odolný tlaku lobbistů. „Jsem rád, že o tom, co je standard a nadstandard nebude rozhodovat parlament. To by byla extrémní aréna pro politické zneužívání této otázky," pochvaloval si Hroboň.


Spoluúčast veřejnosti je nutná

Škrty v resortu by přinesly pouze 15 procent z 250 milionů, které do zdravotnictví přinese spoluúčast pacientů. Finanční zapojení veřejnosti podle Hroboně pomůže nastavit systém tak, aby zohledňoval poptávku. „Lidé musí pocítit, že když budou jezdit do nemocnice o kousek dál, je to lepší pro jejich zdraví i jejich peněženku," uvedl Hroboň. 15 procent úspor by se navíc ve zdravotnictví mohlo najít až po dlouhé době, neboť škrty v tomto oboru bývají politicky velmi obtížné.

Systém se podle Hroboně bezpodmínečně musí změnit v reakci na demografický vývoj v republice. „Pokud se nezmění, tak dopadne na ústa a přestane plnit svou základní funkci, kterou je zabezpečení potřebné a zároveň přijatelně kvalitní zdravotní péče pro všechny obyvatele tohoto státu," hrozil poradce.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: qot

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

20:41 Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

Když Danuše Nerudová kandidovala na prezidentku, mohl se národ díky pátrání po její minulosti seznám…