Pod Pekarovou se prý kýve židle

06.05.2024 17:00 | Komentář

Po odchodu Heleny Langšádlové z postu ministryně pro vědu a výzkum a nepovedeném navržení jejího nástupce, který se před jmenováním nominace vzdal pro skandál s vědeckou publikační činností, se začínají objevovat otazníky nad budoucností předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. „Kýve se pod ní židle,“ naznačují zdroje PL zevnitř TOP 09 a potvrzuje i renomovaný politolog.

Pod Pekarovou se prý kýve židle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová

Oznámení o konci ministryně pro vědu a výzkum přišlo z čistého nebe, byť opozice tento krok nijak nezpochybňovala hlavně z důvodů, že Helena Langšádlová byla během výkonu své funkce prakticky neviditelná a v médiích se objevovala minimálně. 

Anketa

Prospěla by české demokracii korespondenční volba občanů ze zahraničí?

hlasovalo: 30987 lidí

Začíná však pomalou vyplouvat na povrch, že nejenže nešlo o žádnou dobrovolnou rezignaci, ale konec Langšádlové si na sílu prosadila čistě šéfka TOP 09. Podle informací redakce se může reálně pod Pekarovou rozkývat židle. Dokonce ji k rezignaci na post předsedkyně měla vyzvat jedna z krajských organizací TOP 09. Straně se zatím daří držet tyto pohyby pod pokličkou.

Že se něco takového děje, potvrzuje pro ParlamentníListy.cz i renomovaný politolog Lukáš Valeš. „Helena Langšádlová do TOP 09 přišla s Miroslavem Kalouskem z KDU-ČSL a patřila k zakládajícím členům. Má díky tomu podobný příběh s Miroslavem Kalouskem a patří ke konzervativnějšímu křídlu ve straně. Dává smysl, že se TOP 09 odhodlala k jejímu odstranění z vlády, protože se stále opakují, ať už pravdivé či chimérické, zvěsti o tom, že Miroslav Kalousek přijde s projektem další strany. Zdá se, že paní předsedkyně se cítila býti ohrožena na základě některých hlasů z regionů, pražského nebo středočeského, a pro zastrašení svých oponentů provedla tuhle čistku,“ míní Valeš.

„V osobě Heleny Langšádlové zařízla [Pekarová] posledního mohykána z Kalouskovy party, který ve straně zbyl. Jenomže to udělala tím nejméně šťastným způsobem a neměla připraveného nikoho, kdo by Langšádlovou okamžitě ve vládě nahradil. Celé to nedávalo smysl, protože to přišlo jako blesk z čistého nebe a prosadilo se to v předsednictvu strany na sílu a tento krok tam nevyvolával nadšení. Pekarová do toho ale šla tvrdě, ale zpackala to natolik, že si podřízla stoličku sama pod sebou. Teď se nehraje ani tak o nového ministra, to je nyní to poslední, ale hraje se o budoucnost TOP 09, kterou osobně vidím velmi chmurně, a samozřejmě o budoucnost Markéty Pekarové Adamové,“ říká pro ParlamentníListy.cz docent Valeš.

Komentátor Petr Holec si není jistý, zda se Markéta Pekarová Adamová rozhodla „rituálně“ zbavit Heleny Langšádlové kvůli strachu z toho, že by mohla spolupracovat s Miroslavem Kalouskem. „Kdyby ji totiž chtěla držet od Kalouska dál, tak jí tenhle zbytečný a zločinně přeplacený džob spíš nechá, aby si mohla v klidu kupovat kabelky a nemusela řešit existenční problémy. Ale možná si sama všimla ničivého ‚potenciálu‘ Langšádlové a ke Kalouskovi ji za trest zlomyslně poslala, těžko říct,“ zamýšlí se. 

„Přiznejme si, že TOP 09 je vymírající sekta ‚extrémistů‘ neschopnosti a nenávisti, jak ukazuje nejen ministr Vlastimil Válek nebo Ondřej Kolář. Jinak, říká se, že ryba smrdí od hlavy, a platí to i v případě TOP 09. Kdyby její šéfka chtěla něco udělat pro záchranu vlastní partaje, tak okamžitě odvolá sama sebe, protože je setrvale nejméně populární partajní lídryní s očividným intelektuálním deficitem. To ale ne, místo sebe radši ukončí Langšádlovou, o jejíž existenci věděli jen v TOP 09. Načež ještě rituálně reputačně zničí Pavla Tuleju, jejího vybraného nástupce. Díky němu teď celý národ ví, jaký poťouchlík u nás může vést vysokou školu. Pravda je, že Pekarovou Adamovou drží ve funkci jen koalice Spolu a její lídr Petr Fiala, který ji nechává být pijavicí ODS. Bez téhle stále viditelnější deformace voleb Pekarová Adamová okamžitě končí. A s ní zřejmě celá TOP 09,“ dodává Holec pro ParlamentníListy.cz.   

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tahle parta krivaku, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePhantom ll , 06.05.2024 17:48:14
Drzi pohromade jenom strachy, ze prijdou o karieru a lokajstvi k bruselu. Kdyby nemeli Babise, tak se sezerou navzajem.

|  34 |  0

Další články z rubriky

„Česko. Ostrov pracujících starců.“ Schillerová ve Sněmovně trhala Jurečkovy důchody

18:17 „Česko. Ostrov pracujících starců.“ Schillerová ve Sněmovně trhala Jurečkovy důchody

V Poslanecké sněmovně v úterý probíhá další z jednání o vládní důchodové reformě, kterou opozice tvr…