Velmi diskutovaným následkem změny ukrajinského mobilizačního zákona je konec poskytování konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí. Cílem je získat další vojáky, kterých má podle vojenských analytiků Ukrajina vážný nedostatek. Proto se koneckonců snižoval odvodový věk na 25 let.
Jenže nejde jen o mladé a muže v zahraničí. Ani někteří nemocní se nyní odvodům nevyhnou. Nové tabulky, uveřejněné na stránkách ukrajinského parlamentu, ukazují, kdo je nově schopen služby a kdo je jí schopen v podpůrných rolích.
Jedná se například o lidi s vyléčenou tuberkulózou, kteří mohou sloužit u podpůrných jednotek, při tréninku, jako stráže v týlu, u zdravotníků, ve vojenské logistice, u radistů a jiných nebojových jednotkách. Ti, kdo mají po tuberkulóze jen malé následky, jsou schopni služby. Do služby chce Ukrajina povolat i lidi se žloutenkou typu B, a to ty, kdo mají chronickou hepatitidu se středně těžkými projevy do podpůrných rolí a ty, kterým se neprojevuje nebo skoro neprojevuje i do bojových rolí. Stejně tak jsou na tom pacienti s HIV, pouze těžká forma nemoci bez kompenzace znamená, že se vyhnou odvodům.
Pro podpůrné role jsou dle této změny vhodní i ti, kterým odstranili nádor a u kterých nádory rostou pomalu. U koho je rakovina v dlouhodobé remisi, ten je dokonce uznán jako schopný služby jako takové. Podobně jsou na tom ti, kdo mají nemoci krve, např. anémii. Pokud jim nemoc příliš neztěžuje život, jsou dle zákona schopni služby, pokud jenom středně, jsou schopni služby u podpůrných jednotek. Stejně tak cukrovkáři.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 15 | 0
Další články z rubriky

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 11:15 Hrušínský: Kdo nechce Uršulu, hlasoval pro rozvrat EU
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska
- 20:00 Milion chvilek v akci. Korespondenční volba. Tohle chystají na podzim