Herec Mádl o Rusku: „Oni jsou prostě myšlenkově, společensky pozadu.“ A chválí Fialu

27.07.2022 21:30 | On-line

Herec a režisér Jiří Mádl je přesvědčen, že současné těžké období Češi i díky vzájemné solidaritě zvládnou. Mádl je zároveň dle svých slov spokojen s vládou Petra Fialy (ODS), která dělá, co může. „Já jsem spokojen, to, co současná vláda přebírala, tak můžeme být rádi, v jakém je to stavu,“ řekl Mádl, kterého také těší, jak Česko zareagovalo na ruskou agresi na Ukrajině.

Herec Mádl o Rusku: „Oni jsou prostě myšlenkově, společensky pozadu.“ A chválí Fialu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Jiří Mádl

Mádl v úvodu rozhovoru pro Český rozhlas vyjádřil naději, že špatná situace se brzy obrátí v dobrou. „Musíme vydržet, dobro vítězí. Čeká nás těžší rok, musíme si utáhnout opasky, někdo víc a někdo méně, a těm, kteří to nebudou zvládat, musíme pomoci. Já se snažím na všechno dívat pozitivně, zní to jako banální fráze, ale ono to asi jinak nejde,“ uvedl s nadějí Mádl.

Anketa

Podporujete zavedení eura v ČR? (Ptáme se od 25. 7. 2022)

hlasovalo: 38470 lidí
Současná situace navíc podle něj přináší i určité šance, jak proměnit naše myšlení. „Myslím, že jsme se příliš dlouho paktovali s diktátorskými režimy. Dali jsme jim moc, aby nám vyráběly léky, dodávaly základní věci k životu. Kultivovaný svět se prostě bude muset začít spoléhat trošku víc na sebe. Za trochu víc peněz, ale radostněji a kultivovaně,“ řekl Mádl s tím, že se nabízí možnost zpřetrhání vazeb s Ruskem nebo i s Čínou.

„Je to válka kultur, řekl bych, že si nerozumíme. Z Ruska mám pocit, že je z té války vlastně šťastné, že jsou na něco pyšní. Nechtěl bych to dávat jenom na Rusko, ale je jasné, že nějaká čára se teď kreslí a jen jenom otázka, kde bude,“ domnívá se Mádl.

Dle svých slov je příjemně překvapen z reakce Čechů i celé Evropy. „Podle mě děláme všichni dost. Musíme volit rozumné postupné kroky. Všechno mi to zatím přijde velmi rozumné. My jsme kultivovaná společnost a nepřipravujeme nějakou destrukci. To, že to někdo dělá, je věc vývoje, oni jsou prostě myšlenkově, společensky pozadu. Evropa je podle mě intelektuálně nejdál,“ vyjádřil svůj názor Mádl, podle nějž nemá smysl s Ruskem vést otevřený vojenský konflikt.

Mádl je pozitivní i co se týká české politiky, konkrétně vládnutí kabinetu Petra Fialy. „Já jsem spokojen, to, co současná vláda přebírala, tak můžeme být rádi, v jakém je to stavu. Ještě nikdy vláda nepřebírala zemi v tak složité situaci, fakt bych teď nechtěl být premiér,“ prohlásil Mádl.

Na politice si herec a režisér kromě měřitelných výsledků cení i určitě politické kultury. „Některé věci nejsou úplně jednoduše měřitelným úspěchem nebo neúspěchem ve smyslu čísel. Občas od těch politiků potřebuju taky to, abych od nich měl pocit, že komunikují a že se snaží řešit problémy, a to se tam zatím děje. Ono některé bitvy prostě nejde vyhrát. Nejde si myslet, že vyhraju všechny bitvy, zvláště kvůli vnějším vlivům, ale chci, aby mi bylo ctí, jak vládli,“ řekl směrem k současné vládě Mádl.

Režisér aktuálně připravuje nový film z doby začátku okupace vojsky Varšavské smlouvy. Mádl vnímá určitou paralelu mezi rokem 1968 v Československu a Ukrajinou dnes, ačkoliv jsou tam některé odlišnosti. „My jsme žili v určitém společném bloku a začali jsme se ideově odtrhávat, kultivovat, protože najednou u nás akcelerovalo demokratické myšlení. A ta situace asi nebyla tak přehledná, jako je teď na Ukrajině, protože Ukrajina je svobodná země, kam prostě vlítl agresor. To je tak jednoduché, tak přehledné, že to ani jinak nemůže být,“ srovnal Mádl.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

20:14 Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

Po porážce ANO v senátních volbách se ozývá lídr hnutí Andrej Babiš. Obytňák, se kterým objížděl Čes…