Jak se ubránit islámu v Evropě? Zalistovali jsme knihou německého soudce, který strhal Merkelové její vítací politiku

31.01.2016 17:24 | Zprávy

Pokud chceme čelit islámu nebo jiným vírám, musíme si mnohem více vážit sami sebe a naší civilizace. S touto tezí, rozvinoutou do celé knihy o třech stovkách stránek, přišel již před jedenácti lety Udo Di Fabio. Že je vám to jméno povědomé? Ano, jedná se o toho bývalého soudce německého Spolkového ústavního soudu, který nedávno podrobil z právních pozic zdrcující kritice „vítací politiku“ Angely Merkelové. Ve vztahu k tomu jsou jeho názory ještě zajímavější.

Jak se ubránit islámu v Evropě? Zalistovali jsme knihou německého soudce, který strhal Merkelové její vítací politiku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Letnou za ministerstvo vnitra svolali muslimové modlitbu (arabsky salát). Protestovali tak proti zásahu policie minulý pátek

Když se po silvestrovských útocích na německé ženy v Kolíně nad Rýnem a dalších městech začalo mluvit o fatálním selhávání německého státu, patřil k těm, kteří kancléřku Merkelovou kritizovali nejhlasitěji bývalý soudce Spolkového ústavního soudu Udo di Fabio.

Di Fabio, který působil v německém Spolkovém ústavním soudu v letech 1999-2011, prezentoval v lednu svůj odborný posudek, zpracovaný na žádost bavorské zemské vlády. Země na jihovýchodě totiž nese většinu zátěže přicházející běženecké vlny a premiér Horst Seehofer dlouhodobě namítá, že spolková vláda v Berlíně situaci nezvládá. Společně s ním vystupil jeho někdejší kolega ze Spolkového ústavního soudu Hans Jürgen Papier. A jejich zdrcující kritika vlády vzbudila vprostřed ledna značný rozruch.

Ústavní experti ve svém posudku zcela otevřeně psali o tom, že vláda kancléřky Merkelové otevřeně porušuje právo. Zmínil zejména fakt, že spolková vláda klade úkoly na jednotlivé země, aniž by jim zajistila prostředky k jejich splnění. Země byly podle něj ponechány víceméně napospas.

Kritizovali též některá provizorní opatření spolkové vlády, která podle nich vůbec nebyla v souladu s právem. Obcházela totiž parlament i vůli spolkových zemí. Soudci Papier a Di Fabio se pozastavili rovněž nad velmi širokým výkladem pojmu „slušné zacházení“, které je garantováno v německé ústavě. Podle nich je absurdní představa, že by takové slušné zacházení a z něj vyplývající právo na legální vstup do Německa mohlo být poskytnuto každému člověku na této planetě.

Kritizovali rovněž názor kancléřky Merkelové, že její uprchlická politika nemá alternativu. „Jediné, co nemá alternativu, je dodržování práva,“ vzkázali kancléřce ústavní soudci.

Udo Di Fabio vzbudil svým vystoupením značný rozruch. Server n-tv.de jej vyhlásil „osobností týdne“ a v komentářích se mu věnovaly prakticky všechny německé deníky.

Kdo je Udo Di Fabio

Díky této kauze se tak připomněla osobnost, která již v minulosti vzbudila v Německu značný rozruch. Udo Di Fabio patřil již v době svého působení na Spolkovém ústavním soudu k nejvýraznějším soudcům tohoto tribunálu, a kromě toho vzbudil rozruch i jako intelektuál.

V debatě o budoucí podobě Německa v situaci stále rostoucího počtu migrantů je za nejvlivnějšího kritika „vítací politiky“ dlouhodobě považován Thillo Sarazin. Někdejší člen bankovní rady do debaty razantně vstoupil v roce 2010 svou knihou s atraktivním názvem „Německo páchá sebevraždu“.

Soudce Udo Di Fabio ovšem již v roce 2005 napsal knihu „Die Kultur der Freiheit“. V roce 2009 vyšlo druhé upravené vydání, které posléze bylo přeloženo do češtiny pod názvem „Kultura svobody“. V ní se ústavní soudce zamýšlel nad tématy, která jsou v dnešní době považována za mimořádně důležitá, jako je soužití s muslimskou menšinou, nebo celková budoucnost evropské civilizace. Otázky, které v roce 2005 ještě nebyly považovány za zásadní, ovšem s přibývajícím časem jejich naléhavost výrazně stoupala. Paradoxem je, že samotný Di Fabio je potomkem migrantů. V roce 1954 se narodil italským rodičům, kteří přišli do Německa za prací.

Zapomínáme na hodnoty

Udo Di Fabio svou knihu postavil na úvaze, že každá civilizace potřebuje svou kulturu. Tu definuje nikoliv jen jako umění, ale jako veškeré praktické naplňování civilizačních hodnot v každodenním životě. Obává se však, že západní civilizace svou „kulturu“ ve smyslu dodržování civilizačních hodnot již dávno ztratila. Nahradila ji kulturou konzumu, která sice Západu umožnila stát se globálním lídrem (protože byla srozumitelná i příslušníkům všech ostatních civilizačních okruhů), ale nakonec se obrátí proti Západu. Ten totiž díky tomu dávno zapomněl, jaké hodnoty jej vlastně k úspěchu přivedly.

„Není málo těch, kteří věří – vždy s pózou pevného přesvědčení o svém úsudku –, že rodinná, náboženská a národní společenství jsou jako životní formy dávno překonaná, že nepředstavují nic než iracionální zbytky světa včerejška,“ píše s tím, že někteří dokonce požadují, aby tato rozluka s minulostí byla provedena silou – tedy politickým diktátem.

Důsledkem je podle něj zmatení pojmů, kdy se všichni dovoláváme svobody, ale nemůžeme se shodnout, co si pod ní vlastně představit. A podobné je to i s dalšími pojmy. Výsledkem tedy je, že někteří si svobodu představují jako absolutní volnost, a sociální spravedlnost jako vlastní nárok prakticky na cokoliv.

Stavět navíc svobodu pouze na majetkovém uspokojení je prý sebevražedné. Soudce Di Fabio do knihy v roce 2005 napsal: „Pokud se příliš spoléháme na jejich působení (hospodářských sil, pozn. PL) jako něčeho, co podporuje svobodu, skoro se nás zmocní panika, když se objeví systémové krize, jimž se z delšího časového pohledu téměř nelze vyhnout,“ varoval. O tři roky později za finanční krize nabyla jeho slova značné aktuality.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…