Je to skandál. Vztek na Andreje Babiše opět roste

28.02.2018 7:02

Od chvíle, kdy se v úterý objevily informace, že premiér Andrej Babiš chce vyměnit šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína, čelí šéf ANO ostré kritice ostatních politiků. Někteří dávají jeho snahy do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, ve které policisté vyšetřují dotační čachry spojené přímo s osobou současného ministerského předsedy.

Je to skandál. Vztek na Andreje Babiše opět roste
Foto: Facebook
Popisek: Andrej Babiš s plyšákem
reklama

Politici považují tlak na Murína za snahu premiéra ovlivnit vlastní vyšetřování. Také připomínají, že Babišova vláda úřaduje v demisi bez důvěry Poslanecké sněmovny a v pozici „chromé kachny“ by se měla vyvarovat takto zásadních personálních rozhodnutí.

„Je to skandál. Ukazuje se, co se dalo tušit,“ říká předseda lidovců Pavel Bělobrádek. A jeho stranický kolega Jan Bartošek dodává, aby takové změny, tím spíše v bezpečnostních orgánech, dělala vláda bez důvěry. „V případě, kdy je premiér vyšetřován z finančního podvodu, to dělá na mě dojem, že to může být nástroj ovlivňování této kauzy,“ uvedl pro server Novinky.cz také Bartošek.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Poslankyně ODS Jana Černochová hovořila rovnou o vydírání. „Vláda ANO se chová jako tlupa nájezdníků, která obsazuje dobyté území,“ vzkazuje. Že tak činí, ačkoliv je v demisi, je podle Černochové skandální. „Je zjevné, že panu premiérovi velmi záleží na mocenském ovládnutí kontrolních policejních struktur právě teď a hodně rychle. Proč asi?“ dodala poslankyně, zaměřující se na bezpečnostní problematiku.

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík dal tyto Babišovy snahy do souvislosti s kategorickým požadavkem svého hnutí, aby v nové vládě hnutí ANO nefiguroval trestně stíhaný člověk. „Právě proto nemá být trestně stíhaný člověk členem vlády, protože prostě může ovlivnit činnost policie. A tady vidíme, že se o to už snaží,“ poukázal na Babišovy problémy.

Předseda ČSSD Jan Hamáček má ve středu s premiérem jednat o účasti sociální demokracie na příští vládě. V rámci jednání určitě chce Babišovi tuto věc připomenout. „Nevzbuzuje to ve mně důvěru,“ řekl pro Novinky.cz Hamáček.

Naopak podporu Babišovu nápadu vyjádřil předseda komunistů Vojtěch Filip, podle kterého se o konci šéfa bezpečnostní inspekce Murína hovořilo už dávno. „Nedivím se tomu kroku. Uvnitř GIBS je rivalita,“ poukázal na spory v kontrolním orgánu.

Svým typickým způsobem na sociální síti kauzu komentoval i Ivan Langer, bývalý ministr vnitra, který měl na současné podobě Generální inspekce bezpečnostních sborů významný podíl. „Makáme! Nekecáme!“ uvedl svůj příspěvek oblíbeným premiérovým heslem.

„Čauki! Zařídím, aby policajti teď makali tak, jak se má makat pro rodinnou firmu!“ napsal v duchu známých příspěvků na Facebooku premiéra Babiše.

A dodal: „Korunové dluhopisy, dotační podvody, krácení daní je kecání, co brání v makání!“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Akce, jedem! Kalousek před kamerou ČT vykoupal Schillerovou

16:40 Akce, jedem! Kalousek před kamerou ČT vykoupal Schillerovou

Vláda Andreje Babiše (ANO) si od zavedení digitální daně slibovala další zdroj příjmů na financování…