Jsou před námi vážné hrozby, obává se Petr Pithart. Velký strach má hlavně o veřejnoprávní média

28. 12. 2017 21:25

Podle bývalého českého premiéra a předsedy senátu Petra Pitharta není pochyb o tom, že má za sebou Česko obtížný rok a vyhlídky do budoucna se netváří příliš růžově. Pozor bychom si prý měli dát na další směřování zahraniční politiky. Největší obavy má prý o veřejnoprávní média a o moc zákonodárnou a výkonnou. „Jsou před námi vážné hrozby,“ varuje.

Jsou před námi vážné hrozby, obává se Petr Pithart. Velký strach má hlavně o veřejnoprávní média
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Pithart
reklama

„Doufám, že si Andrej Babiš rozmyslí své výroky o tom, že je jedno, jestli má vláda důvěru, nebo ne. Podkopal by tím základy ústavy, které spočívají v rozdělení moci,“ míní Pithart.

Podle prezidenta Miloše Zemana se vláda stává plnohodnotnou už svým jmenováním a ústava prý nepočítá s tím, že by mohla začít vládnout až po získání důvěry, informoval Deníkplus.cz. „Ústava nepočítá s tím, že by tohle vůbec někdo řekl. Spoléhá na to, že určité věci jsou samozřejmé, že je zbytečné je psát. V tom dosáhli vrcholu Britové, kteří si nenapsali nic, ale přesto vědí, co to ústava je,“ řekl a dodal, že veřejnost měla začít ječet, jenže problém je, že nám je ústava lhostejná.

Právě díky přímé volbě prý prezident získal velkou legitimitu. Problém ale nespočívá v samotné přímé volbě, záleží totiž i na politické tradici dané země. „V Rakousku nebo na Slovensku také zvolili silné osobnosti. Nemají ale pocit, že musejí do všeho mluvit, dráždit a šokovat. U nás je tradice silných osobností, které neodolávají pokušení překračovat ústavu. Aniž by to někomu vadilo,“ připomněl Pithart.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odmítnout pomoc jen proto, že je z Východu? Zoufalství chorého mozku. Vzkaz Wollnerovi, Hrušínskému i Jandovi

9:58 Odmítnout pomoc jen proto, že je z Východu? Zoufalství chorého mozku. Vzkaz Wollnerovi, Hrušínskému i Jandovi

„Když jde o životy, je každá pomoc žádoucí. Ruskou vakcínu Sputnik si kupují a nechají se očkovat v …