Kdo nahlásí korupci a přijde o práci, může dostat od státu skoro 700 tisíc. Navrhuje Karel Janeček

19.02.2019 20:50

Nadační fond proti korupci (NFPK) Karla Janečka přichází s návrhem zákona o ochraně oznamovatelů trestných činů před neoprávněným postihem ze strany zaměstnavatele. Protikorupční fond v něm požaduje pro oznamovatele trestných činů náhrady za ztrátu příjmu maximálně ve výši až 667 500 korun – padesátinásobek minimální mzdy, informoval server iDNES.cz.

Kdo nahlásí korupci a přijde o práci, může dostat od státu skoro 700 tisíc. Navrhuje Karel Janeček
Foto: nfpk.cz
Popisek: Nadační fond proti korupci

Návrh byl již předložen zástupcům ministerstev, parlamentních stran a odborníkům z řad akademické i neziskové sféry. Konkrétně má tento zákon pomoci ochránit lidi, kteří ohlásí některé trestné činy páchané na pracovišti. Například korupci, manipulaci s veřejnými zakázkami či praní špinavých peněz. A to ze strany zaměstnanců v pracovním poměru, státních úředníků, příslušníků ozbrojených sborů nebo vojáků z povolání.

Ti, kteří nahlásí trestné činy spáchané jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou práci a byl jim kvůli tomu krácen výdělek, pak mohou získat náhradu za ztrátu příjmu až ve výši 67 500 korun. K převedení oznamovatele trestného činu na jinou práci či k ukončení pracovního poměru by byl nutný předchozí souhlas úřadu práce. Kromě toho má být podle tohoto návrhu zavedena i jednorázová náhrada za nemajetkovou újmu ve výši sto tisíc korun.

Návrh také umožňuje podání anonymního trestního oznámení či zavedení statutu „chráněného oznamovatele“. „Věřím, že se nám ho podaří dotáhnout do takové verze, která by se následně stala součástí našeho právního řádu,“ uvedl ředitel fondu Karel Škácha.

Původní zdroj ZDE.

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šíření koronaviru se zrychluje, hlásí Čína. Děsivé VIDEO z ohniska. Lidé se kácí na ulicích. Máme se bát i my? Podívejte se sami

15:34 Šíření koronaviru se zrychluje, hlásí Čína. Děsivé VIDEO z ohniska. Lidé se kácí na ulicích. Máme se bát i my? Podívejte se sami

Koronavirus v Číně zahubil už 41 lidí a bohužel se šíří po kontinentech. Nakažené občany hlásí vlády…